Już 25 marca miliony ludzi na całym świecie zgaszą światła w swoich domach w symbolicznym geście dla naszej planety. Czy Twoi uczniowie znają cel akcji „Godzina dla ziemi”, organizowanej przez WWF od 2007 roku w każdą ostatnią sobotę marca? Tegoroczna edycja wydarzenia będzie poświęcona walce z zanikiem różnorodności biologicznej. Jakie jeszcze tematy warto będzie podjąć z uczniami przy tej okazji? Niezależnie od wieku Twoich podopiecznych, ciekawym punktem wyjścia do rozmowy mogą być filmy z pakietu ekologicznego Akademii Filmowej Multikina. Poniżej znajdziesz kilka wybranych tytułów, które warto zobaczyć na dużym ekranie wraz ze specjalnie przygotowaną wideoprelekcją.
Dla klas 1-3 – „Jakub, Mimmi i gadające psy”
Ta piękna animacja ma szansę uświadomić najmłodszych widzów w temacie ważnych i aktualnych problemów. Tytułowi bohaterowie filmu – Jakub i Mimmi – dowiadują się, że deweloper planuje wyciąć drzewa w parku, a w miejscu placu zabaw postawić wieżowiec. Czy dzieci będą w stanie powstrzymać jego plany? Czy ocalą kształt miejsca tak ważnego dla lokalnej społeczności? „Jakub, Mimmi i gadające psy” to przykład angażującej animacji, która ma szansę kształtować obywatelskie postawy i poczucie odpowiedzialności za środowisko wśród najmłodszych uczniów. Film ma szansę zainspirować klasę także do podejmowania oddolnych inicjatyw i lokalnych działań w obronie ich własnego mikroświata – podwórka, placu zabaw czy skweru.
„Chłopiec z burzy” – dla klas 4-6
Piękną propozycją dla nieco starszych podopiecznych jest opowieść o przyjaźni między małym Michaelem a uratowanymi przez niego pelikanami. „Chłopiec z burzy” to historia wzruszająca kolejne pokolenie widzów (pierwszy film, oparty na powieści Colina Thiele’a o tym samym tytule, powstał bowiem w 1976 roku). Człowiek i zwierzę – jak wiele mogą się od siebie nauczyć? Co mogą sobie wzajemnie zaoferować? Jeśli szukasz dobrego kina familijnego, które odpowie na te pytania, a przy okazji uwrażliwi na konieczność ochrony gatunków zagrożonych wyginięciem – „Chłopiec z burzy” będzie doskonałym wyborem na klasowy seans.
„Nasze miejsce na Ziemi” – dla klas 4-8 i szkół ponadpodstawowych
Czy da się stworzyć miejsce, gdzie różnorodne formy życia koegzystowałyby ze sobą w zgodzie z prawami natury? Reżyser filmu „Nasze miejsce na Ziemi” postanowił wcielić tę ideę w rzeczywistość. Na terenie Kalifornii założył ekologiczną farmę, gdzie około 10 000 drzew, ponad 200 rodzajów upraw oraz dziesiątki gatunków zwierząt współistnieją ze sobą w zgodzie i harmonii. Inspirujący dokument przypomni uczniom o tym, jak ważne jest to, by dbać o równowagę ekosystemu. Seans może być też intrygującym punktem wyjścia do rozmowy o ekologicznych metodach upraw i alternatywach dla przemysłowego rolnictwa. Dlaczego warto dyskutować z klasą na ten temat? Po projekcji możesz zapytać uczniów, czy są świadomi, co kryje się w zjadanych przez nich na co dzień pokarmach. Czy wiedzą, że nawet w owocach i warzywach z supermarketu można odnaleźć ślady mikroplastiku, pestycydów i innych szkodliwych substancji? Co zrobić, by się przed tym uchronić? Warto będzie wytłumaczyć uczniom, że w procesie produkcji żywności ekologicznej nie wykorzystuje się nawozów, regulatorów wzrostu itd., dzięki czemu są one zdecydowanie bardziej korzystne dla zdrowia.
„Serce dębu” – dla klas 7-8 i szkół ponadpodstawowych
Dodatkową propozycją, jaką można znaleźć w pakiecie ekologicznym Akademii Filmowej Multikina, jest „Serce dębu”. Jego tytułowym i najważniejszym bohaterem jest liczące sobie ponad 200 lat drzewo. W trakcie seansu poznajemy życie mieszkańców na każdym piętrze dębu – począwszy od chrabąszczy, na sójkach i wiewiórkach kończąc. Spokojna, płynąca w rytmie czterech pór roku opowieść może uzmysłowić młodemu widzowi, że wszelkie elementy ekosystemu są powiązane ze sobą siecią skomplikowanych zależności. Przypomni też o tym, jak ważne jest to, by dbać o drzewa, które są domem dla setek tysięcy stworzeń, ale też podstawą do naszego przetrwania. To one zapewniają nam tlen, regulują temperaturę powietrza, a także chronią przed kataklizmami takimi jak powodzie, lawiny czy osuwiska ziemi.
„Duch śniegów” - dla szkół ponadpodstawowych
Wyprawa w piękne zakątki Tybetu w cenie biletu do kina? Taką możliwość oferuje nam „Duch śniegów” – zapierający dech w piersiach dokument o dwójce fotografów, którzy przemierzają długą drogę w poszukiwaniu zagrożonej wyginięciem pantery śnieżnej. Niesamowite krajobrazy, eksponowanie piękna natury, podmiotowe podejście wobec ukazywanych w filmie zwierząt to tylko kilka z walorów oszałamiającego wizualnie filmu. Projekcja będzie też okazją do refleksji m.in. na tematy ekokrytyki i animal studies oraz ginących wskutek ludzkiej ingerencji gatunków i ekosystemów.
Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą pakietu ekologicznego Akademii Filmowej Multikina [oferta jest dostępna pod tym adresem]. W celu zarezerwowania seansu w ramach Akademii Filmowej prosimy o kontakt z lokalnym Specjalistą ds. Kluczowych Klientów.
Na uwagę zasługuje także film familijny spoza repertuaru Akademii Filmowej Multikina, który będzie miał premierę już 14 kwietnia. „Blueback” to piękna historia o dorastaniu do obywatelskiej postawy i odpowiedzialności za środowisko naturalne. Główną bohaterką filmu jest Abby – oceanografka, która wraca pamięcią do lat swojego dzieciństwa i wczesnej młodości. W tamtym czasie dzięki swojej matce – nieustraszonej aktywistce zaangażowanej w ochronę rafy koralowej – zaczęła eksplorować piękno podwodnego świata i zauważać zagrażające mu niebezpieczeństwa. Seans filmu „Blueback” może zainspirować do proaktywnej i zaangażowanej postawy względem wyzwań współczesnego świata. Jak przeciwstawić się działaniom, które mogą być szkodliwe dla przyrody? Warto będzie podjąć m.in. ten temat z klasą po projekcji.
Film będzie wyświetlany repertuarowo w wybranych kinach. Wszelkie informacje na temat dostępności tytułu i możliwości zorganizowania pokazów dla grup szkolnych można uzyskać kontaktując się z lokalnym Specjalistą ds. Kluczowych Klientów.