Od ciekawego portretu PRL-u po pogłębione relacje rodzinne – „Chrzciny” to film, który z wielu względów będzie interesujący dla nauczycieli szkół średnich i ich uczniów.
Zobacz, dlaczego edukatorzy i nauczyciele polecają „Chrzciny”:
Walory edukacyjne i najważniejsze tematy filmu „Chrzciny”:
- Satyra jako gatunek. Jakie ma cechy i jakie formy przybiera dzisiaj?
- Groteska, karykatura, wyolbrzymienie. Jak rozpoznać je w dziele?
- Macierzyństwo i figura Matki Polki. Czy główna bohaterka „Chrzcin” wpisuje się w ten motyw?
- A jaką matką jest córka głównej bohaterki, która zaszła w nieplanowaną ciążę – z jakimi wyzwaniami mierzy się kobieta w takiej sytuacji?
- Konflikty rodzinne i międzypokoleniowe. Dlaczego bliskie relacje są często tymi najtrudniejszymi?
- Stan wojenny. Co to było za wydarzenie, dlaczego jest ważne i jaki ślad pozostawiło w Polakach?
- Życie w PRL. Czym różniło się od życia dzisiaj? Jak rzeczywistość komunistycznej Polski została sportretowana w „Chrzcinach”?
- Radzenie sobie z traumą, np. ze śmiercią bliskiej osoby. Różne strategie przepracowywania trudnych emocji i doświadczeń.
- Na czym polegają dobre relacje? Jak budować bliskie więzi z innymi?
- Jak wpływają na nas religia, kultura i tradycja? „Chrzciny” demonstrują różne podejścia do tych kwestii – od konserwatyzmu matki, przez poszukiwanie odrębnej drogi, po próbę pogodzenia tradycji z nowoczesnością.
Pobierz darmowe materiały edukacyjne do „Chrzcin”! [PDF]
Zachęcamy do pobrania broszury edukacyjnej przygotowanej przez ekspertów, w której znajdziecie trzy rozbudowane scenariusze – na lekcję wychowawczą, historii i języka polskiego.
O filmie:
Grudzień, 1981 rok. Marianna, gorliwa katoliczka, postanawia wykorzystać rodzinną uroczystość - chrzciny najmłodszego wnuka, do pojednania swoich skłóconych od lat dzieci. Nieoczekiwanie przeszkodzi jej w tym generał Jaruzelski, który ogłasza tego dnia stan wojenny. Chcąc doprowadzić rodzinne pojednanie do końca, Marianna postanawia ukryć przed dziećmi prawdę o sytuacji w kraju. To małe z pozoru kłamstwo uruchomi lawinę nieoczekiwanych zdarzeń, którą trudno będzie zatrzymać. W rolach głównych: Katarzyna Figura, Maciej Musiałowski, Tomasz Schuchardt, Michał Żurawski, Agata Bykowska, Marta Chyczewska, Marianna Gierszewska, Andrzej Konopka i Tomasz Włosok.
Rekomendowana grupa wiekowa dla tej produkcji to szkoły średnie.
Na film „Chrzciny” zapraszamy do Multikina od 18 listopada.
W celu zamówienia seansu dla grupy szkolnej skontaktuj się ze specjalistą ds. kluczowych klientów w Twoim Multikinie.
KATARZYNA KEBERNIK – oligofrenopedagożka, polonistka, edukatorka filmowa. O kinie dla młodego widza pisze na portalu Film w Szkole i w czasopiśmie „Wychowanie w Przedszkolu”.