Newsy

EDUKACYJNIE O: „Śubuk”

Poruszająca historia, która przybliży Twoim uczniom temat autyzmu

Opowieść o oswajaniu inności, walce o prawa obywatelskie i niesamowitej determinacji – „Śubuk” to film, który z pewnością warto będzie zobaczyć z uczniami szkół średnich. Jakie jeszcze wartości odnajdziesz w tej poruszającej, częściowo zainspirowanej prawdziwymi zdarzeniami, historii?

Poznaj walory edukacyjne filmu „Śubuk”:

  • Jak wygląda codzienność osoby z autyzmem? Film przedstawia historię chłopca, u którego zdiagnozowano autyzm. W jaki sposób takie osoby widzą i odczuwają świat? Jak komunikują się z innymi? Seans filmu będzie świetnym punktem wyjścia do rozmowy na temat problemów, z jakimi zmagają się ludzie ze spektrum autyzmu, a także do szerzenia wiedzy w tym zakresie.
  • Oswajanie inności. Niezrozumienie trudności, z jakimi borykają się osoby ze spektrum autyzmu, może prowadzić do stygmatyzacji i wykluczenia. „Śubuk” w poruszający sposób obrazuje także to zagrożenie. Film będzie doskonałą lekcją empatii i tolerancji dla odmienności. Seans uwrażliwi Twoich uczniów na problemy, z jakimi mogą zmagać się ludzie ze spektrum autyzmu.
  • Egzekwowanie praw obywatelskich. Ważnym wątkiem w filmie jest walka o utworzenie szkoły integracyjnej dla dzieci z niepełnosprawnościami i ze spektrum autyzmu. Z tego powodu „Śubuk” może być też wstępem do ważnej rozmowy na tematy związane z walką o prawa obywatelskie, znaczeniem oddolnych inicjatyw i… mocą determinacji oraz wspólnego działania.
  • Portret silnej kobiety. Główna bohaterka jest samotną matką, która wychowuje swojego syna z pomocą siostry. Mimo wszelkich przeciwności losu odnajdzie w sobie wewnętrzną siłę, by sprzeciwić się systemowi i zawalczyć o dobro swojego dziecka. To postać, która może zainspirować Twoich podopiecznych do tego, by mimo przeszkód dążyli do obranego celu.
  • Rzeczywistość transformacji ustrojowej. „Śubuk” zabierze Twoją klasę w podróż w czasie do lat 90. XX wieku i pokaże im realia codziennego życia w Polsce tamtego okresu. Z tego powodu film będzie niezwykle cennym narzędziem także dla nauczycieli historii i teraźniejszości.

POBIERZ MATERIAŁY EDUKACYJNE DO FILMU [pdf]

O filmie:

Rok 1989. Młoda dziewczyna, Maryśka zachodzi w ciążę ze starszym od niej milicjantem Darkiem. Mężczyzna nie chce dziecka i zmusza kobietę do aborcji. Mimo kiepskiej sytuacji materialnej i ambitnych planów życiowych Maryśka decyduje się urodzić, a Darek usuwa się z jej życia. Wkrótce potem na świat przychodzi jej syn, w którego wychowaniu wspiera ją starsza siostra, Marta. Bardzo szybko okazuje się, że chłopiec mocno różni się od rówieśników: jest dziwnie wycofany, zamknięty w sobie, a jedyne wypowiadane przez niego słowo to „śubuk". Mijają kolejne lata, syn Maryśki zostaje wyrzucony z przedszkola, a po jakimś czasie pojawia się diagnoza lekarzy: chłopiec ma autyzm. Maryśka początkowo nie wie, jak odnaleźć się w tej sytuacji, a w Polsce lat 90. nikt nie rozumie tego zaburzenia. Kobieta ma przeciwko sobie również zawziętego sąsiada Feliksa, który – słysząc krzyki dziecka w mieszkaniu – donosi na policję, że ta znęca się nad synem. Maryśka jednak nie poddaje się i postanawia dowiedzieć się jak najwięcej o autyzmie oraz zrobić wszystko, aby jej syn mógł podjąć normalną edukację. Wie bowiem, że chłopiec jest ponadprzeciętnie inteligentny, ale wymaga więcej uwagi i cierpliwości od otoczenia. Rzucając wyzwanie służbie zdrowia i polskiemu systemowi oświaty, Maryśka odnajduje inne matki w podobnej sytuacji, ignorowane przez system. Od tej pory kobieta nie cofnie się przed niczym, aby osiągnąć swój cel oraz zapewnić swojemu synowi społeczną akceptację i zrozumienie.

Rekomendowana grupa wiekowa dla tej produkcji to szkoły średnie.

Na film „Śubuk” zapraszamy do Multikina od 2 grudnia.

W celu zamówienia seansu dla grupy szkolnej skontaktuj się ze specjalistą ds. kluczowych klientów w Twoim Multikinie.

PAULINA KULESZA – absolwentka filmoznawstwa i kultury mediów na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, edukatorka filmowa Ferment Kolektiv. Działa w redakcji serwisu FILM W SZKOLE, gdzie publikuje pomocne treści i materiały edukacyjne dla nauczycieli.

Śubuk

Śubuk

Dramat Od lat: 13 112 min

Więcej o filmie