W poniedziałek 15 kwietnia 2019 roku, na tydzień przed Wielkanocą, świat obiega dramatyczna wiadomość: paryska katedra Notre-Dame płonie! Nie tylko katolicy wstrzymują oddech obserwując setki strażaków stających do walki z żywiołem. Warunki są niezwykle trudne, ponieważ ogień rozprzestrzenia się na trudno dostępnym poddaszu, a stawka ogromnie wysoka, bo chodzi nie tylko o ocalenie jednej z najwspanialszych budowli sakralnych na Ziemi, ale także bezcennych relikwii.
W skarbcu katedry przechowywana jest między innymi korona cierniowa Chrystusa. Czas ucieka, a sytuacja staje się coraz bardziej dramatyczna. Dach budowli lada chwila runie i pogrzebie ludzi i bezcenne skarby. Dowodzący akcją rozważają konieczność jej odwołania, gdy grupa ochotników zgłasza gotowość podjęcia ostatniej niesłychanie ryzykownej próby opanowania żywiołu. Odwaga, doświadczenie i specjalistyczny sprzęt mogą nie wystarczyć do zwycięstwa. Wokół katedry gromadzą się tysiące wiernych, by modlitwą wesprzeć bohaterów.
Film uznanego francuskiego twórcy Jeana-Jacquesa Annauda opowiada właśnie o dramatycznej walce strażaków o ocalenie bezcennego dziedzictwa Notre Dame. To także pełen refleksji traktat o przemianach cywilizacyjnych i kondycji chrześcijaństwa – nie tylko dla katechetów i etyków, ale i wszystkich humanistów.
Walory edukacyjne filmu „Notre Dame płonie”:
- Znaczenie relikwii w wierze chrześcijańskiej.
- Sztuka średniowieczna i architektura gotycka.
- Paryż, Francja i kultura tego kraju.
- Kondycja współczesnego chrześcijaństwa i cywilizacji europejskiej.
- Kim są współcześni bohaterowie? Czym jest dzisiaj bohaterstwo? Heroiczna postawa gaszących pożar strażaków.
- Zabytki jako nośniki kultury.
- Co tworzy naszą tożsamość?
- Dokument zaangażowany – cechy gatunku.
Film „Notre Dame płonie” już w Multikinie – zapraszamy!