Nie mamy co do tego żadnych wątpliwości – wszyscy uczniowie szkół średnich i najstarszych klas szkoły podstawowej muszą w październiku obejrzeć „Chłopów”. Film od twórców „Twojego Vincenta” wykonano tą samą unikatową techniką co tamten tytuł: najpierw nakręcono wersję aktorską, a następnie ręcznie pomalowano każdy kadr. Międzynarodowa premiera filmu będzie miała miejsce podczas Festiwalu w Toronto, a polska na Festiwalu w Gdyni. W ścieżce dźwiękowej usłyszymy tradycyjną ludową muzykę, a w obsadzie zobaczymy m.in. Mirosława Bakę jako Borynę.
Zobacz zwiastun filmu „Chłopi”:
Walory edukacyjne tej produkcji są oczywiste: to adaptacja szkolnej lektury i jednej z najważniejszych polskich powieści. Już samo to czyni z „Chłopów” szkolny seans obowiązkowy, ale to nie jedyne artystyczne zalety tego zachwycającego wizualnie obrazu. Oprócz wszystkich wątków, które porusza wielka powieść Reymonta, filmowi „Chłopi” oferują wiele unikatowych, wartościowych wątków edukacyjnych.
Na film „Chłopi” zapraszamy już od 13 października.
Istnieje możliwość zamówienia przedpremierowego seansu dla grup szkolnych już od 9 października!
Walory edukacyjne „Chłopów”.
Ożywione młodopolskie obrazy. O ile „Twój Vincent” był utrzymany w estetyce malarstwa Van Gogha, o tyle „Chłopi” są hołdem dla polskich mistrzów młodopolskiego malarstwa, od Chełmońskiego po Malczewskiego. Wiele kadrów wygląda jak reprodukcje słynnych dzieł. Film jest ruchomym obrazem i fabularyzowaną lekcją historii sztuki.
Współczesne konteksty: wątki ludowe i kobiece. „Chłopi” zyskują nowe barwy, odczytania i znaczenia w kontekście coraz silniejszego zainteresowania ludowością oraz coraz powszechniejszej wrażliwości na kwestie społeczne i klasowe. Nowa adaptacja z dużą empatią pochyla się przede wszystkim nad postacią Jagny, która wybija się w niej na pierwszy plan. Jej dramat outsiderki – kobiety o indywidualistycznej naturze w surowym świecie rządzonym prawem zbiorowości – został przedstawiony w niezwykle przejmujący sposób, czyniący tę postać bliską i zrozumiałą dla współczesnych młodych ludzi.
Pytanie o polskość. Dzieło Reymonta pokazuje, że korzenie Polaków wywodzą się ze wsi. Dramaty, konflikty i namiętności postaci wykreowane przez noblistę pozostają aktualne także dzisiaj. Zachęcają do stawiania pytań o narodowe problemy i o to, co to właściwie znaczy być Polakiem.
Posłuchaj, co jeszcze nauczyciele i edukatorzy sądzą o „Chłopach”:
Film „Chłopi” będzie dostępny ze specjalną prelekcją edukacyjną, wyświetlaną dla grup szkolnych przed seansem filmu. Poniżej zwiastun prelekcji, z którego dowiesz się, co razem z uczniami zobaczysz w nagraniu:
Skontaktuj się ze specjalistą ds. Kluczowych klientów w najbliższym Multikinie i zamów seans dla swojej grupy!