Newsy

EDUKACYJNIE O: 20 000 gatunków pszczół. Lekcja akceptacji różnorodności

Poznajcie ośmioletnią Lucíę. Dziewczynka spędza wakacje w baskijskiej wiosce wraz z mamą i babcią. Bohaterka zmaga się z poczuciem nieadekwatności i niedopasowania. Najbliższe otoczenie nie akceptuje bowiem jej prawdziwej tożsamości. Krewne dziewczynki zwracają się do niej męskim imieniem Aitor, jakie zostało nadane jej przy urodzeniu. Czy Lucíi wystarczy odwagi i samozaparcia, by kwestionować skostniałe normy? Czy uda się jej odnaleźć bezpieczną przestrzeń, w której będzie mogła eksplorować swoją tożsamość? Z pomocą swojej ciotki – żyjącej w zgodzie z naturą outsiderki – młoda bohaterka zacznie odkrywać, że prawdziwe piękno tkwi w różnorodności. „20 000 gatunków pszczół” to subtelna, pełna empatii opowieść, którą rekomendujemy wychowawcom i wychowawczyniom oraz wszystkim osobom pracującym z młodzieżą w szkołach średnich. Seans ma szansę uwrażliwić uczniów i uczennice na wyzwania, jakie wiążą się z poszukiwaniem tożsamości płciowej, a także zachęcić do otwartej i uważnej postawy wobec drugiego człowieka.

Jakie walory edukacyjne odnajdziesz w filmie „20 000 gatunków pszczół”? 

Oswajanie inności. Film „20 000 gatunków pszczół” prezentuje różnorodne postawy wobec Lucíi. Jak młodzi widzowie zareagują na jej historię? Czy będą wobec niej krytyczni i oceniający, jak konserwatywna babcia dziewczynki? A może chcieliby okazać jej wsparcie i akceptację, nie do końca jednak wiedząc, jak to zrobić – podobnie jak mama bohaterki? A może, tak jak ciotka Lourdes, potraktują jej perspektywę z dużą dozą otwartości, wrażliwości i empatii? Jedno jest pewne: seans filmu może być intrygującym punktem wyjścia do rozmowy na temat różnych postaw wobec osób, które nie wpisują się w tradycyjne normy płciowe. Warto będzie podyskutować z uczniami i uczennicami także o tym, dlaczego ważna jest otwartość na cudze doświadczenie.

Poszukiwanie własnej tożsamości. Lucía, wbrew konwenansom i regułom otoczenia, odważnie eksploruje wspomniane terytorium. Dziewczynka nie boi się odrzucać etykietek, które (w jej odczuciu) do niej nie pasują. Jasno komunikuje dorosłym, że nie chce, by zwracano się do niej męskim imieniem, które zostało jej nadane przy narodzinach. Odwagi w manifestowaniu swojej tożsamości mogłaby pozazdrościć Lucíi niejedna starsza od niej osoba. Także nastoletni widzowie, którzy odkrywają swoje prawdziwe „ja” i kształtują swoją autonomię, mają szansę odnaleźć w historii dziewczynki wiele bliskich im doświadczeń. Film może zostawić także wychowawców i wychowawczynie z cenną refleksją na temat tego, że warto zaoferować młodemu człowiekowi bezpieczną, pozbawioną oceny przestrzeń, w której będzie mógł się rozwijać i odkrywać swoją tożsamość.

Piękno tkwi w różnorodności. Lourdes, ciotka Lucíi, to pszczelarka, która żyje blisko natury i zna wiele jej tajemnic. Pewnego dnia dzieli się z dziewczynką jedną z nich. Na świecie istnieje około 20 000 gatunków pszczół. To fakt, którego nikt nie poddaje w wątpliwość. Większość ludzi dostrzega różnorodność w świecie przyrody i potrafi się zachwycić jej bogactwem. Dlaczego więc niektórym z nich z taką trudnością przychodzi zaakceptowanie inności drugiego człowieka? Seans filmu ma szansę zwrócić uwagę młodych widzów na to, że ludzka tożsamość, seksualność i płciowość może manifestować się na wiele różnych sposobów. Niezależnie od tego, każdą osobę należy traktować z szacunkiem.

Znaczenie więzi rodzinnych. „20 000 gatunków pszczół” to także realistyczny, zniuansowany portret rodziny, składającej się z samych kobiet. To opowieść o konflikcie między tradycyjnymi wartościami a nieuchronną pokoleniową zmianą, ale także o poszukiwaniu porozumienia ponad podziałami. Mimo sporów, różnych poglądów i perspektyw bohaterki mogą liczyć na swoje wzajemne wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Czy otrzyma je także Lucía, która potrzebuje bezwarunkowej miłości i akceptacji ze strony swoich najbliższych? Przekonaj się wraz z uczniami i uczennicami w trakcie seansu, który ma szansę pozostawić Was z niejedną ważną refleksją na ten temat.

Na seans filmu „20 000 gatunków pszczół” zapraszamy do kin od 8 grudnia. W celu zarezerwowania seansu dla swojej klasy prosimy o kontakt ze specjalistą ds. kluczowych klientów.