Newsy

ZWIERZĘTA W ROLI GŁÓWNEJ, czyli cztery łapy na pierwszym planie

Także płetwy, odnóża

Zabawne zwierzątka na YouTube czy koty gadające głosami znanych aktorów to wcale nie wymysł naszych czasów. Od samego początku kina zwierzaki brały czynny udział w filmowej rozrywce. Kultowy owczarek niemiecki Rin Tin Tin, jedna z pierwszych psich supergwiazd, urodził się na froncie I wojny światowej w 1918 roku, a po przeprowadzce do Hollywood zagrał w ponad 25 filmach. Plotka głosi, że miał nawet szansę na Oscara!

Inny psi gwiazdor, Pal, był pierwszym odtwórcą roli Lassie. Równolatek powieści "Lassie, wróć!" z 1940 roku wystąpił w wielu filmach mniej lub bardziej związanych z postacią szkockiego owczarka długowłosego, ulubieńca dzieciaków i wyciskacza łez u dorosłych. Kto by pomyślał, że pierwotnie Pal nie spodobał się producentom, a główną rolę dostał tylko dlatego, że zachwycił wszystkich podczas trudnego kaskaderskiego ujęcia.

Kino upodobało sobie także... świnki. Dobrymi przykładami są dwie produkcje: "Babe - świnka z klasą" oraz "Pajęczyna Charlotty". Pierwsza produkcja pochodzi z 1995 roku i jest typową familijną produkcją, idealną na gorsze dni albo rodzinne wieczory z ciasteczkami i kakao. Przenosimy się na farmę i oglądamy perypetie Babe, wyjątkowej świnki, która nie daje sobie w kaszę dmuchać. W tytułowego zwierzaka wcieliło się aż 48 prosiaczków! Kontynuacja "Babe - świnka w mieście" poszerzyła zwierzyniec zbierając przed kamerą całą ferajnę nie tylko typowo wiejską - na ekranie roiło się od cyrkowej menażerii. I jeszcze jedno - jak bez komputerowych sztuczek sprawiono, że ekranowe świnki "mówią"? Proste - posmarowano im pyszczki masłem orzechowym ;)

"Pajęczyna Charlotty" z 2006 to familijny klasyk powstały na podstawie znanej powieści dla dzieci o tym samym tytule. W głównej roli występują tutaj niezdarna świnka Wilbur oraz wyjątkowo empatyczna pajęczyca Charlotta. Zwierzęta zaprzyjaźniają się, a gdy śwince grozi ogromne niebezpieczeństwo, to pająk zrobi wszystko, by uratować przyjaciela. Trudno nie płakać na tym wzruszającym filmie, który uczy nas, że pozory mylą. Prosiaczek i pajączek to BFF? Możliwe!

W 1976 roku urodził się orka Keiko, późniejsza gwiazda serii "Uwolnić orkę". "Keiko" po japońsku znaczy "szczęściara", ale uroczy ssak nie miał łatwego życia. Schwytany niedługo po urodzeniu był odsprzedawany wciąż i wciąż do nowych właścicieli, aż w końcu wylądował w meksykańskim parku rozrywki. To właśnie tam wypatrzyli go producenci "Uwolnić orkę" i zaangażowali do swojego filmu. Po sukcesie produkcji Keiko odzyskał wolność, ale niestety nigdy w pełni nie przystosował się do "dzikiego" życia.

Studio Disneya kocha zwierzęta w każdej formie - tak animowanej, jak i realnej - czemu dało przykład chociażby w filmach "101 dalmatyńczyków". W 1961 roku powstała klasyczna animowana bajka, zaś w 1996 roku jej fabularna wersja z pamiętną rolą Glenn Close w roli Cruelli DeMon. Ale głównymi gwiazdorami są rzecz jasna ciapate tytułowe psiaki - choć na planie było ich zdecydowanie więcej, niż 101! Dorosłych rodziców grało 20 psów, zaś w urocze szczeniaczki wcieliło się aż 230 psich aktorów!

Ponowne otwarcie kin oznacza nowe filmy ze zwierzakami. A skoro już wkrótce przyjdzie czas na powrót do kina, to my zapraszamy Was do Multikina! Do zobaczenia!