Newsy

„Zostań, jeśli kochasz”: Miłość wszystko zwycięży

Czy świat wiolonczelistki można pogodzić ze światem rockmana?

Oparty na bestsellerowej powieści Gayle Forman dramat R.J. Cutlera opowiada o próbie pogodzenia tego, co często pogodzić ze sobą bardzo trudno - miłości i realizacji własnych marzeń. To także film o strachu związanym z wchodzeniem w dorosłość. Mia Hall (Chloë Grace Moretz) jest utalentowaną wiolonczelistką, która całe życie poświęciła na doskonalenie gry na swoim ukochanym instrumencie. Pewnego dnia poznaje jednak parę lat starszego od siebie Adama Wilde’a (Jamie Blackley), który na pierwszą randkę zaprasza ją do filharmonii. Wielka miłość wisi w powietrzu. Różnice, jakie dzielą nastolatków, wkrótce dają jednak o sobie znać. Ona jest pracowitą perfekcjonistką rzadko wychylającą nos poza dom i szkołę, on liderem znanego w całym Portland zespołu rockowego. Ona jest poukładana i jasno dąży do celu, on wiedzie życie, które ciężko określić jako ustatkowane. Przypomina trochę rodziców Mii, można nawet powiedzieć, że pasuje do jej punk rockowej rodziny bardziej niż ona (ojciec bohaterki miał niegdyś swoją kapelę, ale zrezygnował dla córki z kariery). Pytanie, jakie nieuchronnie nasuwa się, brzmi: czy świat wiolonczelistki można pogodzić ze światem rockmana?

Silne i dojrzałe uczucie, które połączyło bohaterów w tak młodym wieku, zostaje szybko wystawione na próbę. Mia wraz z rodziną, rodzicami i młodszym bratem, ulega wypadkowi samochodowemu. Matka (Mireille Enos) ginie na miejscu, a pozostała trójka trafia w ciężkim stanie do szpitala. Mia znajduje się w śpiączce, ale wie, co dzieje się wokół niej, ponieważ wychodzi poza swoje ciało. Tylko od niej zależy, czy podejmie walkę i zechce wrócić do świata żywych, czy zdecyduje się odejść i podążyć za światłem. Akcja „Zostań, jeśli kochasz” nie jest jednak prowadzona linearnie, a rozgrywa się w dwóch płaszczyznach czasowych. Zdarzeniem, które je dzieli jest rzeczony wypadek. Walka o życie Mii w szpitalu przeplatana jest retrospekcjami, w których obserwujemy jak jej związek z Adamem ewoluuje. Przyglądamy się wzlotom i upadkom, chwilom magicznym i chwilom kryzysowym. Nie ulega wątpliwości, że bohaterowie będą musieli poświęcić wiele, by zostać ze sobą. Czy jest to jednak w ogóle możliwe?

„Zostań, jeśli kochasz”, reż. R.J. Cutler, wyst. Chloë Grace Moretz, Mireille Enos, Jamie Blackley, Joshua Leonard, Liana Liberato, Stacy Keach, Gabrielle Rose, Jakob Davies   

Jerzy Wasowski

Zostań, jeśli kochasz

Zostań, jeśli kochasz

Dramat Od lat: 12 107 min

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do „Zostań, jeśli kochasz”: Miłość wszystko zwycięży

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

OLIVER

OLIVER

22.09.2014, 07:26:36

Świetny film! Byłem razem z moją ukochaną B. Wzruszyliśmy się do łez. Serdecznie polecam jeśli potrafisz kochać bezwarunkowo.

Sassysty

Sassysty

14.09.2014, 01:27:17

Super film i swietnie zagrała Chloe, wgl ona jest świetna . W każdym filmie gra znakomicie np w kilkaset hit girl lub CARRIE w tytułowej Carrie