Newsy

Zew krwi: koniec niewinności

Gdy upadamy, upadamy wszyscy. Ale gdy się podnosimy, też podnosimy się razem. Słowa poganiacza psiego zaprzęgu z „Zewu krwi” mogłyby być myślą przewodnią niejednej mowy motywacyjnej. Brzmią w uszach długo po zakończeniu seansu filmu na podstawie kultowej książki Jacka Londona.

Buck to pies salonowy, choć wyglądem przypomina wyrośnięte cielę. Mieszka w domu sędziego, lecz bardziej przezornie byłoby ulokować słonia w składzie porcelany. Jest poczciwy, niefrasobliwy i ufny – i zapłaci za to wysoką cenę. Gdy po kolejnej radosnej demolce spowodowanej nieokiełznanym i niepohamowanym łakomstwem, spędza noc na werandzie – staje się ofiarą złodziei psów. W północnej Ameryce pochłoniętej gorączką złota taka żywa lokomotywa jest niemal równie cenna, jak połyskliwy kruszec. Porwany Buck przemierza w zamknięciu lasy, rzeki i jeziora i dociera na daleką Północ – do świata, w którym rządzą pałki i kły.

Jack London opowiadał tę historię, oddając w losie Bucka wszystkie odcienie losu dziewiętnastowiecznego włóczęgi, który musi mierzyć się z bezlitosnymi żywiołami i ludzką nikczemnością – a w tej najwyraźniejszym odcieniem jest bezbrzeżna chciwość. Twórcy filmu podążają tropem wyznaczonym przez pisarza, odmalowując kamerą Janusza Kamińskiego strzeliste góry i mroźne krajobrazy Alaski w kontraście do twarzy poszukiwaczy złota rozpalonych żądzą łatwych łupów . Mimo krytycznego spojrzenia, z dzisiejszej perspektywy świat ten wydaje się wręcz niewinny: czym napierająca na dzicz banda piechurów wobec rozszarpujących dzisiejszą dżunglę buldożerów? Czym kolej parowa wobec tysięcy lotów zostawiających na niebie grube pierzyny spalin? Czym nędzne lepianki, wątłe namioty i marne obozowiska traperów wobec zalewu betonu i systemowego unicestwiania tego, co stanowi o pięknie i równowadze planety?

Zew krwi” to nie tylko opowieść o pięknie dziewiczej puszczy i groźbie jej utraty. To próba wskazania na przyczyny takiego stanu rzeczy. Jest nią ludzkie nieumiarkowanie oraz żądza władzy i posiadania – doprowadzona do skrajności i skutkująca ubraną we frustracje agresją wobec wszystkiego i wszystkich, którzy uniemożliwiają realizację założonego celu. Ludzka ambicja nie zważa na inne wartości: kaznodzieje wypytują poszukiwaczy złota, czy wyrzekli się Boga w imię bogactwa, ale traktowani są jak powietrze, jak przeszkody na drodze. Próżno szukać w tym świecie trwałych wartości. Twórcy tego młodzieżowego filmu kreślą smutny obraz końca niewinności: początek rewolucji przemysłowej był też początkiem pasma rewolucyjnych przemian cywilizacyjnych, które doprowadziły nas do granicy obłędu. W tym sensie symboliczne bratanie się Bucka ze stadem wilków jest jak powrót do źródeł: do picia wody ze strumienia, do polowania mającego jedynie zaspokoić głód, do życia w rytmie pór dnia, miesiąca i roku bez wytrącania natury z harmonijnego balansu pomiędzy życiem a śmiercią.   

Jest też w tej opowieści miejsce na inne, piękne akcenty: motyw odwagi i solidarności, nawet wobec wielkich niebezpieczeństw. Motyw przyjaźni i współpracy w zespole. Motyw zgody, która buduje i niezgody, która rujnuje. Motyw porzucenia dóbr doczesnych i pochwały umiarkowania. Motyw wędrówki i metamorfozy, która się z niej rodzi. Motyw dojrzewania i odpowiedzialności. Motyw rozstania i radzenia sobie ze stratą. Większość tych wartości uosabia – jak się można domyślić – pies: London personifikację wzniósł wszak na najwyższy poziom mistrzostwa. Pies przewodnik, który pomoże uczniom dostrzec te wartości, o których ludzie zbyt łatwo w ciągu ostatnich 200 lat zapominali.

Do pobrania:

Zew krwi

Zew krwi

Familijny Przygodowy Od lat: 10 100 min

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do Zew krwi: koniec niewinności

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.