Newsy

„Zacznijmy od nowa”: Muzyka to ich życie

Film Johna Carneya („Once”) z Keirą Knightley i Markiem Ruffalo.

Twórca obsypanego nagrodami „Once” (m.in. Oscar dla najlepszej piosenki i nagroda publiczności w Sundance) ponownie przeplata dwa współistniejące, ale rzadko tak intensywnie nachodzące na siebie światy - świat filmu i świat muzyki. Zazwyczaj ten drugi jest jedynie tłem dla tego pierwszego, w najlepszym wypadku istotnym elementem, który co najwyżej wzmacnia wydźwięk i sens płynących z ekranu wydarzeń. W „Zacznijmy od nowa” - podobnie jak w poprzednim obrazie Johna Carneya - słowa schodzą na plan drugi (chyba że należą do tekstu piosenki), a narratorem staje się muzyka. Bohaterowie wyrażają poprzez nią swoje emocje. W jednej ze scen, na przykład, bohaterka nagrywa na poczcie głosowej telefonu swojego chłopaka wzruszającą piosenkę, w której śpiewa o tym, jak mocno ją zranił. Greta (całkiem nieźle radząca sobie wokalnie Keira Knightley) to początkująca piosenkarka i kompozytorka. Utalentowana, ale niepotrafiąca wyjść z cienia narzeczonego, Dave’a (Adam Levine, lider formacji Maroon 5), również muzyka, bożyszcza nastolatek, który coraz bardziej zaczyna upajać się sławą i coraz bardziej tracić kontakt z rzeczywistością.

W jednym z nowojorskich barów Greta poznaje pewnego narwanego i lekko podchmielonego mężczyznę, który od razu po zakończeniu jej występu, bez owijania w bawełnę, proponuje nagranie płyty. Problem jednak w tym, że Dan (Mark Ruffalo) - niegdyś wielki producent muzyczny, który wylansował wiele nazwisk - został właśnie wyrzucony z własnej wytwórni muzycznej. Poza tym Greta nie nagrała jeszcze dema, co znacznie utrudnia jej zaprezentowanie własnej twórczości. Dan wpada jednak na genialny, acz ryzykowny pomysł. „A może byśmy nagrali płytę w plenerze? Każdą piosenkę w innym miejscu?”, pyta Gretę, a ona zgadza się bez wahania. I tak z pomocą przyjaciół oraz zapalonych muzyków bohaterowie rozpoczynają najbardziej ekscytujące doświadczenie muzyczne swojego życia, które będzie dla nich także okazją do tego, by zajrzeć w głąb siebie. Greta musi zastanowić się, czy związek z Davem ma rację bytu na dłuższą metę, Dan natomiast ułożyć na powrót życie z żoną (Catherine Keener) oraz córką (Hailee Steinfeld), z którą stracił kontakt. Oczywiście odpowiedzią na wszystkie wątpliwości bohaterów będzie muzyka. Bo ona jest dla nich po prostu życiem.

„Zacznijmy od nowa”, reż. John Carney, wyst. Keira Knightley, Mark Ruffalo, Hailee Steinfeld, Adam Levine, James Corden, Catherine Keener, CeeLo Green, Mos Def

Jerzy Wasowski