Newsy

„Zabić, jak to łatwo powiedzieć”: Cyniczny Brad Pitt

Brad Pitt wciela się w płatnego zabójcę, którego dosięgnął kryzys finansowy.

„I like to kill them softly” (tytuł oryginalny filmu brzmi „Killing Them Softly”) – zwierza się swojemu pracodawcy płatny morderca, Jackie Cogan (oszczędny w grze Brad Pitt) – „Nienawidzę kiedy płaczą, błagają o litość i sikają w portki. To dla mnie obrzydliwe.” Główny bohater pozbywa się swoich ofiar z dystansu, wręcz na chłodno. Wtedy, gdy zupełnie się tego nie spodziewają. Tym razem musi zająć się dwoma amatorami (w tych rolach Scoot McNairy i Ben Mendelsohn), którzy rzucili się na głęboką wodę - obrabowali lokalny gang i myślą, że ujdzie im to na sucho. Konsekwencje musi także ponieść Markie (Ray Liotta), który po raz drugi nie uchronił swoich ludzi przed napadem.

„Zabić, jak to łatwo powiedzieć” Andrew Dominika („Zabójstwo Jesse’ego Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda”) to kino inteligentne, wykraczające poza ramy gatunku. Przedstawiony przez reżysera gangsterski świat jest brudny, nie ma w nim miejsca na litość, ani sentymenty. Zupełnie nie przystaje do tego, o czym rozprawiają w tle politycy. Akcja filmu rozgrywa się w 2008 roku, gdy w USA władzę przejmuje Barack Obama. Chłodne i naturalistyczne sceny zabójstw przeplatają się z płomiennymi przemówieniami w Kongresie. Cynizm i pragmatyzm miesza się z pełnymi patosu zdaniami. Nadciąga kryzys finansowy, który nie oszczędzi nikogo. Nawet Jackiego Cogana.  

Brad Pitt po raz kolejny udowodnił, że potrafi nie tylko dobrze zaprazentować się na ekranie pod względem wizualnym, ale także - gdy tylko nadarzy się taka okazja - świetnie zagrać. Aktor odegrał rolę płatnego zabójcy tak sugestywnie, że podczas festiwalu filmowego w Cannes (film pokazywany był w konkursie głównym) jeden z mniej rezolutnych dziennikarzy zapytał na konferencji prasowej: „Panie Pitt, dlaczego zgodził się Pan wcielić w tak brutalną postać? Przecież ma pan dzieci.”

„Zabić, jak to łatwo powiedzieć”, reż. Andrew Dominik, wyst. Brad Pitt, Scoot McNairy, Ben Mendelsohn, James Gandolfini, Richard Jenkins, Ray Liotta

Jerzy Wasowski

Zabić, jak to łatwo powiedzieć

Zabić, jak to łatwo powiedzieć

Thriller Kryminał Od lat: 15 97 min

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do „Zabić, jak to łatwo powiedzieć”: Cyniczny Brad Pitt

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

basia

basia

16.12.2012, 14:17:09

wg mnie ten film to chała, wynudziłam się strasznie, nie jara mnie ta cała "konwencja"