Newsy

Za co KOCHAMY filmy MARVELA?

Komiksove love

Zdradzę wam pewną tajemnicę - pierwotny tytuł tego artykułu brzmiał: "Czy kochamy filmy Marvela?" Ale to przecież wiedza ogólna, że wszyscy kinomaniacy pokochali komiksowe widowiska, które szturmem wzięły światowy box office. MCU, czyli produkcje ze studia Marvel, to dziś najpopularniejsza marka na świecie. Dlatego nie będziemy pytać "czy?", tylko "za co?" Przed wami kilka powodów, dla których widzowie z całego świata przepadają za tym barwnym uniwersum. 

HUMOR

Zaczniemy od kwestii bardzo kontrowersyjnej. W filmach MCU żarciki obecne były od samego początku, ale po sukcesie "Strażników galaktyki" i przejęciu Marvela przez Disney humor do maksimum. Komiksowe widowiska zamieniły się w komiksowe niemal-komediowe widowiska. Bohaterowie nieustannie sobie docinają, nawet tragiczne momenty bywają puentowane w zabawny sposób, zaś mroczniejsze momenty skutecznie dusi się w zarodku. Wystarczy porównać pierwszych "Avengersów" i "Avengers: Koniec gry". W filmie z 2012 roku stawka jest dość wysoka, dowcipkuje się oszczędnie i skupia na wykonaniu zadania. W finale wszystkich dotychczasowych odcinków serii, gdy na szali leży istnienie całego uniwersum, żarty rzucane są non stop. Widzowie jednak pokochali ten rodzaj humoru, zaś "Strażnicy galaktyki", seria o Thorze i przygody Ant-Mana są już pełnoprawnymi komediami akcji. Osobiście wolę nieco poważniejsze podejście, ale muszę przyznać, że humor obecny w produkcjach Marvela naprawdę się sprawdza.

HEROSI Z LAMUSA

Wiecie że Marvel stworzył filmowego "Irona Mana" głównie dlatego, że nie miał praw do innych herosów? W 2008 roku Tony Stark był postacią drugoplanową, zaś miłośnicy komiksów przepadali za Fantastyczną Czwórką, X-Menami i Spider-Manem. Iron Man, Thor czy Kapitan Ameryka byli reliktami przeszłości, mocno zdezaktualizowanymi i błądzącymi gdzieś po obrzeżach świadomości wielbicieli historyjek obrazkowych. MCU postawiło komiksowy świat na głowie, a czytelnicy na nowo rozkochali się w przygodach nordyckiego boga czy patriotycznego bohatera. Formuła Marvela sprawdziła się wielokrotnie - ze Strażników Galaktyki, bandy mało znanych poparańców, stworzono megagwiazdy, odkryto na nowo Ant-Mana i Doktora Strange'a. Historia zatoczyło koło, gdy Marvel dostał zgodę na wykorzystanie Spider-Mana, a już wkrótce możemy spodziewać się zajawki X-Menów w wersji MCU. 

WIDOWISKO

Filmy Marvela to nie są kameralne historyjki o trudach egzystencji. To wysokobudżetowe widowiska z efektami specjalnymi najwyższej jakości (no, prawie zawsze), które w rozmachu raczej nie mają konkurencji. Nawet w solowych filmach nie brakuje akcji podkręconej komputerowymi efektami (choć trzeba przyznać, że czasem twórcy zapominają, iż często ciekawsze jest to, co przyziemne, a nie hałaśliwe i rozpadające się w proch), ale w dziełach "zbiorowych", takich jak produkcje z serii "Avengersi", CGI osiąga maksymalne obroty. Kilkunastu do kilkudziesięciu rozpoznawalnych aktorów, setki statystów i akcja zapierająca dech w piersiach. Kino powstało jako jarmarczna rozrywka, a filmy Marvela to eskapizm w czystej postaci. Wkrótce MCU ruszy w daleki kosmos wraz z serią "Eternals", spory rozmach zobaczymy pewnie także w planowanych filmach o X-Menach. Będzie się działo!

ROBERT DOWNEY JR.

Od niego się zaczęło, ale na nim się nie kończy. Od 2008 roku za sprawą tytułowej roli w "Iron Man" Robert Downey Jr jest twarzą MCU. Widzieliśmy jak zaczynał w pierwszym filmie oraz jak heroicznie skończył w "Avengers: Koniec gry". Zobaczymy go na wielkim ekranie jeszcze co najmniej raz - aktor zaliczył występ w "Czarnej wdowie", czyli produkcji rozgrywającej się przed pojedynkiem z Thanosem. Widzowie pokochali bezczelną charyzmę Tony'ego Starka i dzisiaj mało kto pamięta, że był to bardzo kontrowersyjny angaż. Aktor przez wiele lat borykał się z uzależnieniami, co przełożyło się na brak zainteresowania ze strony wytwórni filmowych. Marvel zaryzykował i wygrał. Robert Downey Jr. poniósł na swoich barkach cały film i przetarł szlak dla całej reszty Avengersów. 

Na wszystkie filmy Marvela zapraszamy do Multikina!

Avengers: Koniec gry - Wersja rozszerzona

Avengers: Koniec gry - Wersja rozszerzona

Akcja Familijny Science-Fiction 188 min

Więcej o filmie
Strażnicy Galaktyki vol. 2

Strażnicy Galaktyki vol. 2

Akcja Familijny Science-Fiction Od lat: 12 137 min

Więcej o filmie
Czarna Wdowa

Czarna Wdowa

Akcja Science-Fiction

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do Za co KOCHAMY filmy MARVELA?

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.