Newsy

"Wyścig": Maksymalne przyspieszenie

Wyjątkowo efektownie prezentują się momenty startów, gdy dźwięki warczących silników niemal wprawiają kinowy fotel w drgania…

Rok 1976 w Formule 1 obfitował w takie emocje, napięcia i punkty zwrotne, że już same telewizyjne relacje z tamtego czasu ogląda się jak dobry serial. Ale im lepszy pomysł na film podrzuca historia, tym większe nachodzą obawy, czy nie zostanie on zmarnowany. Na szczęście za realizację "Wyścigu" wziął się duet Ron Howard i Peter Morgan.

"Wyścig" to historia sportowego i osobowościowego starcia dwóch legend torów wyścigowych – Jamesa Hunta (Chris Hemsworth) i Nikiego Laudy (Daniel Brühl). Zaczynają ściganie w podobnym czasie, obaj mają wielki talent do kierownicy i równie wielką ochotę na mistrzowski tytuł. Różni ich natomiast wszystko pozostałe. Brytyjczyk ma szybkość we krwi, lecz poza torem wytrwale pracuje na opinię boga seksu, tymczasem nie tak przystojny Austriak testuje ulepszenia w swoim bolidzie, precyzyjnie licząc każdą sekundę, którą jest w stanie zyskać. Każdy z nich jest przywiązany do swojego stylu bycia, swoich życiowych priorytetów i do swojego sposobu na wygrywanie zawodów. Całej reszty natomiast zazdrości temu drugiemu.

Oczywiste jest, że lwia część filmu poświęcona jest świetnie zrealizowanym scenom wyścigów. Wyjątkowo efektownie prezentują się momenty startów, gdy dźwięki warczących silników niemal wprawiają kinowy fotel w drgania, by kilka chwil później wcisnąć w niego oszołomionego widza. Upoetyzowane, dynamiczne, doskonale zmontowane obrazy są niewiarygodnie przyjemne dla oka. Nawet dla tego, które nie zwykło zachwycać się Formułą 1.

Zanim przeczytałem scenariusz, nie byłem fanem sportów motorowych. Wy też nie musicie nimi być, by czerpać przyjemność z oglądania filmu – słowa Rona Howarda okazują się spełnioną obietnicą. Tym, co niegdyś zainteresowało w tej historii reżysera, a teraz z pewnością oczaruje widza, są bohaterowie. Twórcy ani na moment nie dają zapomnieć, że za kierownicami bolidów znajdują się prawdziwi ludzie. Już przy okazji "Frost/Nixon", poprzedniego wspólnego filmu Howarda i Petera Morgana, brytyjski scenarzysta dał się poznać jako mistrz budowania napięcia między parą protagonistów. W charakterystyczny dla siebie sposób nie rysuje konfliktu w czarno-białych barwach – nie faworyzuje, nie moralizuje i nie zmusza do oceny. Dzięki temu w finale filmu zaangażowanego widza czeka nie lada dylemat – komu kibicować w decydującym starciu? Bo na pytanie: kto bardziej zasłużył na wygraną, nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Wspaniałe jest również to, że obiecana przez reżysera radość z seansu nie kończy się wraz z napisami końcowymi. Gdy bowiem po udanym seansie zasiądziemy przed komputerem z zamiarem skonfrontowania ekranowych kadrów z wyszperanymi w sieci zdjęciami z 1976, okaże się, jak wiele znakomitej pracy włożyła ekipa Rona Howarda w wierne odtworzenie tamtejszych realiów. Zgadzają się kostiumy, fryzury, plenery, niemal wszystko – od ślubnego krawata Hunta i suknię jego żony po szczegóły przerażającego wypadku na torze Nürburgring. Co ciekawe, twórcy w ogóle nie chwalą się tymi smaczkami w filmie, czyniąc z możliwości samodzielnych poszukiwań nagrodę dla dociekliwego widza.

"Wyścigiem" Ron Howard udowadnia, że pozostaje w wysokiej formie. Świadczą o tym niezwykle trafne wybory obsadowe (Hemsworth i Brühl są znakomici w swoich rolach), świetnie wyreżyserowane sceny akcji oraz doskonałe wyważenie proporcji między dynamiką filmu sportowego oraz głębią osobistego dramatu jego bohaterów. Ostatecznie "Wyścig" to film nie tylko o najszybszych pojazdach, ale i o najbardziej wyrazistych ludzkich postaciach, które wychodzą z nami z kina i pozostają w głowie jeszcze długo po seansie.
 
[Patrycja Rojek]

Recenzja ze Stopklatki

Obrazek - wiecej na Stopklatka_ikonka.png

Death Race wyścig śmierci

Death Race wyścig śmierci

89 min

Więcej o filmie
Mali agenci 4D: Wyścig z czasem

Mali agenci 4D: Wyścig z czasem

Familijny Komedia Przygodowy Od lat: b.o. 90 min

Więcej o filmie
Wyścig

Wyścig

Akcja Dramat Od lat: 15 123 min

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do "Wyścig": Maksymalne przyspieszenie

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.