Recenzje

„Wstrząs”: Zabójcze zderzenie

Patolog sądowy udowadnia, że urazy głowy poniesione podczas gry w futbol amerykański mogą prowadzić do późniejszych samobójstw.

Dr Bennet Omalu (Will Smith) to wybitny specjalista w dziedzinie neuropatologii, ale niezbyt lubiany przez otoczenie. Pracuje jako patolog sądowy w Pittsburghu. Przeprowadzając sekcje zwłok, zachowuje się trochę jak medium, a trochę jak artysta. Z każdym „pacjentem” rozmawia. Bada bez pośpiechu, metodycznie, próbując poznać historię jego życia. Liczy, że w ten sposób dotrze do prawdziwej przyczyny śmierci. Gdy na jego stół trafia lokalna legenda futbolu amerykańskiego Mike Webster (David Morse), współpracownik Omalu prosi o podejście do sytuacji z wyczuciem, czyli szybką diagnozę bez niepotrzebnych cięć. Bohater nie byłby jednak sobą, gdyby do tej sprawy podszedł inaczej. Webstera do samobójstwa miała doprowadzić choroba psychiczna, w mózgu nie ma jednak po niej żadnego śladu. Omalu zleca na swój koszt dalsze badania, które potwierdzają jego przypuszczenia. W wyniku licznych zderzeń z innymi zawodnikami w komórkach mózgowych sportowca doszło do nieodwracalnych zmian. Pojawiają się inne przypadki samobójstw o tym samym podłożu. Omalu publikuje artykuł naukowy, chcąc uchronić przyszłych graczy przed tragedią. Tymczasem nieświadomie wypowiada wojnę potężnej organizacji.

Oparty na faktach „Wstrząs” Petera Landesmana to dramat człowieka, który wyemigrował z Nigerii w przekonaniu, że w Ameryce może stać się „najlepszą wersją siebie”, realizować marzenia i pomagać innym. Omalu nie może zrozumieć, dlaczego ludzie nie chcą mu podziękować za ujawnienie prawdy. Zamiast pochwał i wiwatów na cześć odkrywcy encefalopatii, bohater spotyka się z niechęcią, wręcz agresją. Otrzymuje pogróżki. Słyszy, że jeśli nie odwoła swoich słów, zostanie zniszczony. Kontaktuje się z nim jednak także osoba wiedziona wyrzutami sumienia - były lekarz sportowy jednej z futbolowych drużyn dr Julian Bailes (Alec Baldwin). Dzięki niemu Omalu poznaje środowisko ludzi, którzy zrobią wszystko, by utrzymać status quo. Dowiaduje się, że w USA futbol jest religią. To dla niego podwyższa się podatki. To dla niego zamyka się szkoły. To dla niego żyją ludzie. Gdyby NFL przyznała się do błędu, straciłaby miliony dolarów i setki potencjalnych graczy. W międzyczasie dr Bennet zakochuje się w emigrantce z Etiopii Premie Mutiso (Gugu Mbatha-Raw), której pomaga odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Z jednej strony pragnie ustatkować się i założyć rodzinę, z drugiej jednak nie umie zrezygnować i postąpić wbrew swoim przekonaniom. To wewnętrzne rozdarcie i prostolinijność bohatera świetnie uchwycił Will Smith, który potrafi wznieść się na wyżyny aktorstwa, jeśli tylko nie błaznuje na ekranie.

„Wstrząs”, reż. Peter Landesman, wyst. Will Smith, Alec Baldwin, Albert Brooks, Gugu Mbatha-Raw, David Morse, Arliss Howard, Mike O'Malley, Eddie Marsan

Jerzy Wasowski