Newsy

Wonder Woman: kim jest kobieta, która podbije letnie box office’y?

Czyli wszystko, co chcielibyście o niej wiedzieć, ale boicie się o to zapytać.

Pamiętacie mit o Amazonkach? Wojowniczych kobietach, które utworzyły własną społeczność, traktowały mężczyzn jak gorszy gatunek i regularnie zwyciężały z nimi w bitwach? Jeśli nie, sięgnijcie koniecznie przed seansem po mitologię grecką i odświeżcie sobie tę historię, bo bez niej nie byłoby Wonder Woman.

Pozostańmy przy historii, ale już nieco nowszej. Rok 1941, II Wojna Światowa. Plemię Amazonek mieszka na fikcyjnej wyspie Themyscira. Oczywiście znajdują się tam same kobiety, więc gdy rozbija się tam amerykański oficer Steve Trevor, wywołuje, rzecz jasna, spore poruszenie. Na tyle spore, że kobiety zorganizowały igrzyska, by wyłonić tę, która odwiezie go bezpiecznie do domu, a przy okazji będzie pełniła rolę ambasadorki Amazonek w „prawdziwym” świecie. Igrzyska wygrywa Diana, córka królowej Hippolity, dziewczyna zakochana w Trevorze, a całość historii amerykańscy fani komiksu mogli poznać w tomie All-Star Comics vol. 1 #8, wydanym w 1941 roku przez All-American Publications, czyli wydawnictwo, z którego później powstało słynne DC.

Czujecie, że coś się nie zgadza - kobieta eskortuje mężczyznę, żeby mógł bezpiecznie wrócić do domu? Wszystko jest w porządku, po prostu historia o Wonder Woman zawsze stawiała płeć piękną jako tę silniejszą i mocniejszą psychicznie. Nie bez przyczyny jej twórcą był psycholog William Moulton Marston, który po latach badań odkrył, że kobiety potrafią lepiej pracować od mężczyzn, bo bardziej można na nich polegać.

Co jeszcze? Wonder Woman miała pierwotnie nazywać się Suprema, jak żeński odpowiednik Supermana. Od zawsze jest komiksowym symbolem walki kobiet o równouprawnienie, choć to postać tajemnicza: dopiero w 2011 ujawniono, że jest córką Zeusa. Kinowi widzowie po raz pierwszy poznali ją rok temu w „Świcie sprawiedliwości”, choć pojawiała się w serialach i filmach animowanych. I nie będziemy ukrywać, że czekaliśmy na nią długo, bo od zawsze Wonder Woman jawiła nam się powiewem świeżości w nieco skostniałym komiksowym świecie DC. Girl Power!

Jacek Sobczyński

Wonder Woman

Akcja Science-Fiction Od lat: 12 141 min

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do Wonder Woman: kim jest kobieta, która podbije letnie box office’y?

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.