Newsy

„Więzień labiryntu”: W poszukiwaniu siebie

Thriller science fiction oparty na bestsellerowej powieści Jamesa Dashnera.

„Więzień labiryntu” to ekranizacja pierwszego tomu dystopijnej trylogii Maze Runner, autorstwa Jamesa Dashnera (trwają już jednak prace nad sequelem filmu). Reżyserię wytwórnia Fox powierzyła niedoświadczonemu, lecz obiecującemu filmowcowi, Wesowi Ballowi, twórcy krótkometrażowej animacji science fiction pt. „Ruin”. Pełnometrażowy debiut reżyserski Balla od początku wprowadza widza w sam środek akcji. Główny bohater Thomas (Dylan O’Brien) budzi się w windzie towarowej. Został przysłany to tzw. Strefy - otoczonej wielkimi murami otwartej przestrzeni, znajdującej się w samym centrum wielkiego, przerażającego Labiryntu. Chłopak nie potrafi przypomnieć sobie niczego z przeszłości, z początku nie pamięta nawet swojego imienia. Szybko jednak wtapia się w zastaną społeczność, którą tworzą nastoletni chłopcy, podobnie jak on dotknięci wybiórczą amnezją. Przeszłość jawi się dla nich jako coś upragnionego, bo jest niedostępna. „Co mnie ukształtowało?”. „Kim byłem zanim tu trafiłem?”. „Kto mnie tu umieścił?”, zastanawia się Thomas. Z czasem dochodzi do wniosku, że ktoś musiał mu ową przeszłość odebrać.

Grupie przewodzą Newt (Thomas Brodie-Sangster) i Alby (Aml Ameen), pierwszy mieszkaniec Strefy. Nad porządkiem czuwa zaś Gally (Will Poulter), który nie stroni od siły, gdy ktoś nie kwapi się wykonywać przydzielonego mu zadania. Największym szacunkiem, rzecz jasna, nie są darzeni dostarczyciele jedzenia, a ci, którzy każdego ranka - prowadzeni przez przewodnika Minho (Ki Hong Lee) - zapuszczają się w zakamarki Labiryntu w poszukiwaniu wyjścia. Muszą jednak powrócić do Strefy przed zmrokiem, by uniknąć nieprzyjemnego spotkania z mechanicznymi stworami, w książce nazywanymi Bóldożercami, w filmie Szarańczą. Pewnego razu Thomas pomaga Alby’emu i Minho przetrwać w Labiryncie noc. Dzięki temu bezprecedensowemu wyczynowi awansuje w hierarchii. Prawdziwą rewolucję wprowadza jednak Teresa (Kaya Scodelario) - pierwsza dziewczyna, która stawia stopę w Strefie. Coś ją z Thomasem łączy, choć żadne z nich nie potrafi tego wyjaśnić. Jej pojawienie się zaburza porządek społeczny. Dwójka bohaterów będzie musiała jednak zdobyć zaufanie pozostałych mieszkańców Strefy i przekonać ich, że jedyną szansą na ucieczkę jest przemyślane działanie.

„Więzień labiryntu”, reż. Wes Ball, wyst. Dylan O’Brien, Aml Ameen, Ki Hong Lee, Blake Cooper, Thomas Brodie-Sangster, Will Poulter, Dexter Darden, Kaya Scodelario     

Jerzy Wasowski

Labirynt

Labirynt

Thriller Od lat: 15 153 min

Więcej o filmie
Więzień labiryntu

Więzień labiryntu

Akcja Science-Fiction Thriller Od lat: 12 114 min

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do „Więzień labiryntu”: W poszukiwaniu siebie

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.