Newsy

Wielki ranking kreskówkowych księżniczek, które podbiły nasze serca!

Pamiętacie je wszystkie?

Nie oszukujmy się, każda dziewczyna – małoletnia, czy jedynie młoda duchem – ma swoją ulubioną księżniczkę z bajki, pozostającą dla niej wzorem i inspiracją pomimo upływu lat. Starsze pokolenie pamięta królewny, które zwykły czekać, by w ich życiu pojawił się książę i… po prostu je uratował. Księżniczki z bajek, które stają się wzorami do naśladowania dla młodszych dziewczynek, biorą sprawy w swoje ręce i ratują siebie, świat, a przy okazji również wybranków swoich serc. My postanowiliśmy specjalnie dla Was stworzyć subiektywny ranking najbardziej wyjątkowych królewien z bajek Disneya. Nie oceniamy ich postaw, bierzemy za to pod uwagę charakter panien i emocje, które towarzyszyły nam podczas oglądania ich przygód. Zaczynamy!

# 10 Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków

Uprowadzona księżniczka

Fot. Kadr z filmu „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”

Klasyk Disneya z lat 40-stych przedstawił światu pierwszą animowaną księżniczkę. Była dość bezbarwna, ale za to śliczna i w opałach – taka, jaka wtedy wystarczała młodym „widzkom”. Oglądanie tej bajki jest jak podróż w czasie. Dzięki niej można ocenić i docenić, jak dużo zmieniło się w kinie przez niemal 80 lat od jego premiery! Współczesne królewny nie mają nic wspólnego z uroczą mimozą, która znalazła gościnę u krasnoludków. Ale mimo wszystko doceniamy ją, bo była pierwsza i przetarła ścieżkę na ekran kolejnym królewnom, na szczęście już bardziej wyrazistym.

# 9 Mała Syrenka

Uprowadzona księżniczka

Fot. Kadr z filmu „Mała syrenka”

Pierwszy niepokorny rudzielec w naszym zestawieniu. Jest zdeterminowana, by zdobyć wymarzoną miłość i nawet kiedy przez swoje zaślepienie znajduje się w tarapatach, nie poddaje się, walcząc dalej o szczęście u boku ukochanego. Ta zawziętość tylko pokazuje, że królewicz, którego serce zdobywa, będzie miał z nią twardy orzech do zgryzienia.

Dodatkowym atutem bajki jest też fakt, że tłem dla przygód Arielki jest naprawdę przebojowy soundtrack. Kto nie pamięta „Under the sea, under the sea…” w wykonaniu rozkosznego kraba?

# 8 Alladyn

Uprowadzona księżniczka

Fot. Kadr z filmu „Alladyn”

Trudno nazwać „Alladyna” historią o księżniczce, ale obiekt westchnień głównego bohatera – Dżasmina - to bardzo wyrazista postać. Jest piękna, tajemnicza i trzeba o nią zawalczyć! Bajka pokazała też po raz pierwszy, choć dość nieśmiało, bohaterów o odrobinę ciemniejszym kolorze skóry. Podobno wzorem rysów Alladyna był sam Tom Cruise, więc tym bardziej nie dziwimy się boskiej Dżasminie, że na koniec zdecydowała się oddać mu serce…

# 7 Pocahontas

Uprowadzona księżniczka

Fot. Kadr z filmu „Pocahontas”

To pierwsza animowana opowieść miłosna, która nie zakończyła się happy endem. Pewnie dlatego mimo upływu lat wciąż wywołuje smutne wspomnienia. Bajkę zainspirowała historia z życia wzięta, a tak to niestety bywa, że prawdziwa miłość nie zawsze kończy się dobrze. No i – co również w przypadku „Pocahontas” było przełomowe – film wprowadził na ekran pierwszą indiańską księżniczkę. Na pamiątkę bajka pozostawiła nam również piosenkę „Kolorowy wiatr”, którą w polskiej wersji językowej zaśpiewała przepięknie Edyta Górniak.

# 6 Księżniczka i żaba

Uprowadzona księżniczka

Fot. Kadr z filmu „Księżniczka i żaba”

Księżniczka Tiana to pierwsza ciemnoskóra arystokratka w animowanym filmie. I choć bajka nie zachwyciła krytyków, którzy zarzucali jej, że podchodzi do tematu rasy zbyt stereotypowo, to jednak trzeba przyznać, że główna bohaterka była pierwszą, która wzięła sprawy w swoje ręce. Co prawda na końcu wylądowała w ramionach ukochanego, ale nie był on w stanie przysłonić jej życiowych ambicji. Tiana pozostała sobą, a królewicz stał się jedynie miłym dopełnieniem jej życia, a nie jego sednem.

# 5 Merida Waleczna

Uprowadzona księżniczka

Fot. Kadr z filmu „Merida Waleczna”

A teraz przed Wami księżniczka - łobuziara. Merida pokazuje, że kobieta nie musi tylko pięknie wyglądać, ale może też mieć czasami męskie pasje… i być w nich naprawdę dobra. Ruda łuczniczka nie pozwala dokonywać za siebie życiowych wyborów, tylko prze do celu gotowa do największych poświęceń. Nie chce też męża, co jest dość niespotykaną postawą w świecie księżniczek. Czyżby pierwsza rysunkowa feministka?

# 4 Kraina lodu

Uprowadzona księżniczka

Fot. Kadr z filmu „Kraina lodu”

Film „Kraina lodu” jest przede wszystkim historią o potędze siostrzanej relacji. Księżniczki Elsa i Anna mogą mieć lepsze, bądź gorsze momenty, ale w miarę upływu czasu pokazują, co znaczy siła zjednoczonych kobiet. Bajka daje dziewczynkom wspaniały przykład tego, że płeć piękna też ma sprawczą moc, a miłość i wsparcie potrafią zdziałać cuda. Oczywiście wszystko to w rytmie niesamowitego soundracka z prawdziwą perłą w koronie – piosenką „Mam tę moc”, która – kiedy już wwierci się w głowę – zostaje w niej do końca dnia, a nawet dłużej.

# 3 Piękna i Bestia

Uprowadzona księżniczka

Historia pięknej dziewczyny o złotym sercu, która oswaja bestię i zostaje księżniczką, doczekała się nawet swojej pełnometrażowej wersji. Jest to dowód na to, że kolejne pokolenia dziewcząt na całym świecie wciąż utożsamiają się z dobroduszną Bellą. Bohaterka udowadnia, że nawet najbardziej aspołecznego mruka można odczarować mocą swojej miłości. Mamy wrażenie, że podobny scenariusz wiele dziewczyn ćwiczy również na co dzień we własnych domach. Ciekawe, co Wy na to, Panowie? ;)

# 2 Mulan

Uprowadzona księżniczka

Fot. Kadr z filmu „Mulan”

Mulan to niezwykła bohaterka, bo choć nie jest księżniczką, to poprzez swoje bohaterskie czyny można ją postrzegać jako posiadaczkę błękitnej krwi. Bajka nawiązująca do starożytnej chińskiej legendy zachwyciła publiczność i recenzentów, a Mulan to kwintesencja współczesnej wojowniczki, która przebrana za chłopaka walczy o życie swoich rodaków i ratuje ich niczym szlachetny rycerz. Na wątki romantyczne nie ma tu miejsca, Mulan ma ważniejsze sprawy na głowie. I bardzo dobrze, faceci w końcu nie są najważniejsi na świecie!

# 1 Vaiana: Skarb Oceanu

Uprowadzona księżniczka

Fot. Kadr z filmu „Vaiana: Skarb Oceanu”

Na szczycie naszego zestawienia znajduje się księżniczka na miarę współczesnych czasów. Moana ma w sobie siłę sprawczą i dobrze wie, gdzie leżą życiowe priorytety. Podchodzi również bardzo poważnie do swoich obowiązków i kiedy przychodzi czas, decyduje się walczyć i ocalić swój lud. To ciekawie skonstruowana postać, zgrabnie wpasowana w polinezyjską kulturę i krajobraz. Ostatnio Serena Williams, jedna z najbardziej wpływowych kobiet na świecie, zdradziła, że pozwala swojej córeczce oglądać jedynie bajki o księżniczkach, które motywują. Moana jest na szczycie tej listy 

Jeśli wciąż szukacie swojej ulubionej królewny i to nie tylko z filmów Disneya, zapraszamy Was do Multikina na film „Uprowadzona księżniczka” >>> https://multikino.pl/filmy/uprowadzona-ksiezniczka

Katarzyna Domagalska

Uprowadzona księżniczka

Uprowadzona księżniczka

Animowany Familijny Przygodowy Od lat: b.o. 85 min

Więcej o filmie
Książę Czaruś

Książę Czaruś

Animowany Familijny Przygodowy Od lat: b.o. 85 min

Więcej o filmie
Kraina lodu 2

Kraina lodu 2

Animowany Familijny Przygodowy

Więcej o filmie

7362 osoby chcą zobaczyć

Komentarze

Dodaj swój komentarz do Wielki ranking kreskówkowych księżniczek, które podbiły nasze serca!

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.