Newsy

W poszukiwaniu ojców i ojczyzn,

czyli październik w Akademii Filmowej Multikina

Nowy semestr Akademii Filmowej Multikina zainicjują kapitalne produkcje podejmujące jeden z kluczowych tematów współczesnego kina: zagadnienie relacji z ojcem. Rozliczenie z rodzicem nieobecnym („Król lew”, „Pokémon. Detektyw Pikachu”) lub obecnym za bardzo (i narzucającym dziecku swoje ambicje, jak w „Córce trenera”) to dla naszych październikowych bohaterów warunek wejścia w dorosłość, konieczny do podjęcia wyborów decydujących o ich przyszłym losie. Przejęcie dziedzictwa ojca lub odrzucenie go jest istotnym element budowania własnej tożsamości. Niewykluczone, że – niezależnie od wieku – Państwa uczniowie wkrótce zmierzą się z podobnym wyzwaniem, a być może już stawiają mu czoła.

Choć punkt wyjścia jest wspólny, filmowe fabuły i rozważania nimi zainspirowane, zaprowadzą widzów do przeróżnych dyskusji i wniosków. „Król lew” (szkoły podstawowe, klasy 1-3) będzie dla uczniów nauczania wczesnoszkolnego lekcją odpowiedzialności za kruchą równowagę świata. „Pokémon. Detektyw Pikachu” skieruje uwagę uczniów klas 4-6 szkoły podstawowej ku zagadnieniom związanym z komunikacją, porozumieniem, językiem. Publiczność „Córki trenera” – ze szkół ponadpodstawowych, podejmie refleksje poświęcone konfliktom międzypokoleniowym, ale także… kulturowej roli sportu.

Niezależnie od tego, w którą stronę zawędrują rozmowy uczniów sprowokowane seansami (a także towarzyszącymi im projekcjami krótkich filmów edukacyjnych, prelekcjami, zajęciami na podstawie udostępnianych przez nas scenariuszy), na pewno przewijać się w nich będzie temat różnych odsłon odpowiedzialności.

Wartość ta jest ważnym zagadnieniem również dla niewspomnianych jeszcze październikowych propozycji dla klas 7-8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych: „Legionów” i „Piłsudskiego”. To także filmy na temat dziedzictwa i tożsamości – rozumianych jednak szerzej, poza relacjami rodzinnymi. Zagadnienia związane z narodowością i historią Polski po raz kolejny powracają na ekrany kin w świeżych odsłonach, zachęcając młodych widzów do rozważania swojego miejsca w obrębie wspólnot państwowych.

Jakie wnioski wyciągną uczniowie z październikowych spotkań z kinem wysokiej klasy? Jak charyzmatyczni bohaterowie proponowanych przez na ten miesiąc filmów pomogą uczestnikom Akademii Filmowej w ich własnych, ważnych wyborach? Choć ostateczne odpowiedzi na te pytania poznają z czasem dopiero uczniowie, wierzymy, że wyselekcjonowane przez nas tytuły przynieść mogą publiczności niejedną korzyść – nie tylko w kontekście szkolnym, ale i pozaszkolnym.

Król Lew

Król Lew

Familijny Przygodowy Od lat: 6 118 min

Więcej o filmie
Pokémon Detektyw Pikachu

Pokémon Detektyw Pikachu

Akcja Familijny Od lat: 7 104 min

Więcej o filmie
Córka trenera

Córka trenera

Obyczajowy Od lat: 12 93 min

Więcej o filmie
Legiony

Legiony

Historyczny Od lat: 13 139 min

Więcej o filmie
Piłsudski

Piłsudski

Biograficzny Historyczny Od lat: 13 108 min

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do W poszukiwaniu ojców i ojczyzn,

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.