Newsy

"W deszczowy dzień w Nowym Jorku": Nowy Jork w filmach Woody’ego Allena

Nowy Jork nazywany jest stolicą świata, a Frank Sinatra śpiewał, że jeśli uda Ci się tutaj, to uda Ci się wszędzie.

Miasto na wschodnim wybrzeżu inspirowało wielu wielkich twórców, nie tylko reżyserów, ale także pisarzy, poetów, malarzy, dramaturgów… Martin Scorsese obserwował w “Taksówkarzu” jego brudne i niebezpieczne rejony, Plotkara opisywała życie jego elit, a Anne Hathaway i Meryl Streep ubierały się w nim u Prady. Jednak bezspornie mistrzem, który kocha Wielkie Jabłko całym sercem i jak nikt potrafi to pokazać na ekranie, jest właśnie Woody Allen.


Annie Hall” 1977

Po tym filmie już nikt nie miał wątpliwości, że Allen to wielki reżyser. To tylko jeden z wielu przypadków, w którym Nowojorczyk gra samego siebie – hipochondryka, neurotycznego inteligenta opętanego wieloma fobiami i lękami. Jego urocza nieporadność w połączeniu z elokwencją daje piorunujący efekt. Tego typu postaci można kochać lub nienawidzić. Postać Alvy’ego Singera łagodzi hipnotyzująca Diane Keaton. Para, którą grają przeżywa swoje rozterki miłosne na tle Nowego Jorku – głównie Brooklynu i Manhattanu, ulubionych dzielnic Woody’ego. Miasto staje się jednym z bohaterów. Jego energia, mieszkańcy i krajobraz to przedłużenie postaci pojawiających się na ekranie. Obserwując Keaton i Allena nie można pozbyć się wrażenia, że ta para jest stworzona dla Nowego Jorku, a Nowy Jork dla nich.
“Manhattan” 1979

Tytuł słusznie wskazuje na to, o czym tak naprawdę jest ten film. Choć mogłoby się wydawać, że obserwujemy miłosne perypetie Isaaca Davisa (w tej roli oczywiście Allen) – nic bardziej mylnego! To historia o Nowojorczykach. O ich kłopotach, romansach i uczuciach. O tym, jakiej muzyki słuchają, co czytają, na co chodzą do kina, o czym rozmawiają z przyjaciółmi. Czarno-biały obraz hipnotyzuje, zachwyca i wciąga. Płynąca z głośników muzyka sprawia, że niemal czujemy się jak na Manhattanie! Ukochany jazz reżysera pojawia się praktycznie w całej jego kinematografii. Tym razem ścieżką dźwiękową zaopiekował się sam Gershwin! Inteligentne dialogi i zabawne anegdoty, romantyczna atmosfera dzielnicy oraz urzekające zdjęcia sprawiają, że ten film zapada w pamięć na długo.
Na karuzeli życia” 2017

Jedno z nowszych dzieł Allena, przenosi nas na Coney Island – słynną plażę Nowego Jorku, na której stoi jeden z symboli miasta, Wonder Wheel, wielka karuzela. Tym razem nie zobaczymy już Woody’ego Allena na ekranie, ale dostajemy cudowną Kate Winslet, która wydaje się być bardziej dojrzałą, kobiecą wersją wcześniejszych postaci granych przez reżysera. Miłość, zdrady i zazdrość to główne tematy filmu. Całość dzieje się w większości na Coney Island. Ta część Nowego Jorku, na której odpoczywają tysiące mieszkańców, współgra z bohaterami. Gdy w sercu Ginny pojawia się pustka i rozdarcie, plaża również pustoszeje, zbierają się nad nią czarne chmury. Warto zobaczyć!
 W deszczowy dzień w Nowym Jorku” 2019

Najnowszy film Allena to opowieść o tym, co dzieje się z mieszkańcami i turystami, gdy w Wielkim Jabłku pada deszcz. Jest to moment, w którym wielu z nich przestaje udawać, a zaczyna ukazywać swe prawdziwe “ja”. Wielką siłą filmu jest Jude Law oraz przedstawiciele aktorskiej śmietanki nowego pokolenia. Elle Fanning i Selena Gomez stanowią godne następczynie wcześniejszych ulubienic Allena: Streep, Keaton, Farrow. Timothée Chalamet po raz kolejny udowadnia, że zasługuje na wielką karierę. Jesteście ciekawi, czy najnowszy film Woody’ego Allena kontynuuje tradycje ukazywania Nowego Jorku jako miejsca magicznego i pełnego ciekawych bohaterów? Przekonajcie się sami – kupcie bilet na film już dziś!
Autor: Joanna Salgut