Newsy

"W ciemności" z nominacją do Oscara

Obraz Agnieszki Holland zdobył nominację w kategorii Najlepszy Film Obcojęzyczny.

Odnośnik - „W ciemności” powalczy o statuetkę z belgijskim „Rundskop”, izraelskim „Hearat Shulayim”, kanadyjskim „Monsieur Lazhar” oraz irańskim „Rozstaniem”.
 
 Odnośnik - „W ciemności” to dziewiąta polska produkcja nominowana do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Historycznie pierwszą był „Nóż w wodzie” Romana Polańskiego w 1963 roku, a ostatnią nominację otrzymał w 2007 roku „Katyń” Andrzeja Wajdy. Od 1979 roku, czyli od ponad 30 lat, tylko filmy Andrzeja Wajdy (trzykrotnie) były nominowane w tej kategorii, a od pierwszej nominacji - dla „Noża w wodzie” Polańskiego, w gronie wyróżnionych polskich tytułów, poza filmami Wajdy i Polańskiego, znalazły się produkcje Jerzego Antczaka („Noce i dnie”), Jerzego Hoffmana („Potop”) i Jerzego Kawalerowicza („Faraon”).

Warto wspomnieć, że sama Agnieszka Holland ma na koncie nominację do Oscara w kategorii Najlepszy Scenariusz Adaptowany za film „Europa Europa” (1992), zaś wyreżyserowane przez nią „Gorzkie żniwa” były nominowane - jako reprezentant Niemiec - w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny w 1986 roku. Aby znaleźć się w tegorocznym, elitarnym gronie nominowanych, „W ciemności” musiało pokonać aż 62. oficjalnych kandydatów z całego świata.
 
Odnośnik - „W ciemności” to wciąż jeden z najchętniej oglądanych filmów w naszym kraju i już trzeci tydzień z rzędu utrzymuje się w ścisłej czołówce polskiego box office’u. Od dnia premiery  – 5 stycznia – wyprodukowany przez Studio Filmowe Zebra obraz obejrzało ponad pół miliona widzów!

Nominację do Oscara – po raz piąty w karierze - zdobył także Janusz Kamiński za zdjęcia do filmu Odnośnik - „Czas wojny” w reżyserii Stevena Spielberga. Zarówno „Czas wojny”, jak i „W ciemności” znajdują się w naszym repertuarze. Obraz Agnieszki Holland możesz zobaczyć również w piątek 27 stycznia podczas ENEMEF-u, czyli Nocy Najlepszych Polskich Filmów 2011 roku.

Uroczysta ceremonia rozdania Oscarów odbędzie się 26 lutego. Trzymamy kciuki za naszych reprezentantów!

Zapraszamy do Multikina także na inne nominowane filmy. Obecnie w naszych kinach możecie zobaczyć Odnośnik - z nominowaną do Oscara za najlepszą rolę kobiecą Rooney Mara, Odnośnik - (nominacja za najlepszy scenariusz oryginalny), Odnośnik - (nominacja w kategorii Najlepszy film animowany).

A już niedługo premiera kolejnych nominowanych filmów. Już od 3 lutego zobaczycie w Multikinie Odnośnik - nominowane za najlepszy scenariusz adaptowany. 10 lutego wchodzą natomiast do kin: Odnośnik - Żelazna Dama z mocną kandydatką do Oscara za najlepszą rolę kobiecą Meryl Streep oraz rekordzista tegorocznych nominacji - Odnośnik - w reżyserii Martina Scorsese. W lutym będziecie mogli zobaczyć także nominowanych w pięciu kategoriach Odnośnik - z Georgem Clooney'em w roli głównej.

Zapraszamy do Multikina na Oscarowe filmy. 

„W ciemności” powalczy o statuetkę z belgijskim „Rundskop”, izraelskim „Hearat Shulayim”, kanadyjskim „Monsieur Lazhar” oraz irańskim „Rozstaniem”.
 
„W ciemności” to dziewiąta polska produkcja nominowana do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Historycznie pierwszą był „Nóż w wodzie” Romana Polańskiego w 1963 roku, a ostatnią nominację otrzymał w 2007 roku „Katyń” Andrzeja Wajdy. Od 1979 roku, czyli od ponad 30 lat, tylko filmy Andrzeja Wajdy (trzykrotnie) były nominowane w tej kategorii, a od pierwszej nominacji - dla „Noża w wodzie” Polańskiego, w gronie wyróżnionych polskich tytułów, poza filmami Wajdy i Polańskiego, znalazły się produkcje Jerzego Antczaka („Noce i dnie”), Jerzego Hoffmana („Potop”) i Jerzego Kawalerowicza („Faraon”).

Warto wspomnieć, że sama Agnieszka Holland ma na koncie nominację do Oscara w kategorii Najlepszy Scenariusz Adaptowany za film „Europa Europa” (1992), zaś wyreżyserowane przez nią „Gorzkie żniwa” były nominowane - jako reprezentant Niemiec - w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny w 1986 roku. Aby znaleźć się w tegorocznym, elitarnym gronie nominowanych, „W ciemności” musiało pokonać aż 62. oficjalnych kandydatów z całego świata.
 
„W ciemności” to wciąż jeden z najchętniej oglądanych filmów w naszym kraju i już trzeci tydzień z rzędu utrzymuje się w ścisłej czołówce polskiego box office’u. Od dnia premiery  – 5 stycznia – wyprodukowany przez Studio Filmowe Zebra obraz obejrzało ponad pół miliona widzów!

Nominację do Oscara – po raz piąty w karierze - zdobył także Janusz Kamiński za zdjęcia do filmu „Czas wojny” w reżyserii Stevena Spielberga. Zarówno „Czas wojny”, jak i „W ciemności” znajdują się w naszym repertuarze. Obraz Agnieszki Holland możesz zobaczyć również w piątek 27 stycznia podczas ENEMEF-u, czyli Nocy Najlepszych Polskich Filmów 2011 roku. Zapraszamy!

Uroczysta ceremonia rozdania Oscarów odbędzie się 26 lutego.
Trzymamy kciuki za naszych reprezentantów!