Newsy

„Uniwersytet Potworny”: Początki wielkiej przyjaźni

Tym razem Mike i Sulley starają się zaliczyć pierwszy rok Straszologii.

Dwanaście lat temu „Potwory i spółka” ujęły widzów na całym świecie swoim niezaprzeczalnym urokiem i fantazją. W obrazie Pete’a Doctera („Odlot”) tytułowa firma zajmowała się dostarczaniem skondensowanego wrzasku, czyli źródła energii dla obywateli Monstropolis. Wybijającym się pracownikiem-potworem był wówczas włochaty olbrzym Sulley (Paweł Sanakiewicz), który wraz ze swoim przyjacielem i  asystentem - jednooką kulką o nazwisku Mike Wazowski (Wojciech Paszkowski) - stanowili tandem nie do pobicia. W prequelu kultowej animacji natomiast cofamy się do lat młodzieńczych bohaterów, by poznać wyboiste początki ich wielkiej przyjaźni oraz oszałamiającej kariery. Zanim panowie zaczęli straszyć, musieli przejść przecież kurs straszenia. I to nie byle gdzie, bo na uniwersytecie. Dla potworów, rzecz jasna.

„Uniwersytet Potworny” Dana Scanlona to kolejny dowód na to, że sudio Disney/Pixar nie tworzy półproduktów, by minimalnym kosztem zarobić miliony dolarów. Widać, że twórcy mają wizję, a przede wszystkim czerpią ze swojej pracy radość. Ci, którzy obawiali się, że prequel nie dorówna pierwszej części mogą więc być spokojni. Na pewno się nie zawiodą. Tym razem Sulley i Mike starają się zaliczyć pierwszy rok Straszologii, ale specjalnie im to nie wychodzi. Ten pierwszy jest bowiem leniem. Ten drugi zaś nie jest... straszny. Dostają jednak od losu szansę, by udowodnić surowej dziekan Skolopendrze (świetna Danuta Stenka), że stać ich na znacznie więcej. Mimo że fabuła filmu jest w gruncie rzeczy wtórna, nie wpływa to w żaden sposób na odbiór całości. W obrazie roi się bowiem od świetnych minipomysłów, a rodzącą się między bohaterami przyjaźń twórcy ukazują z wyczuciem. Widzów czeka też miły wstęp w postaci uroczej krótkometrażowej animacji pt. „Niebieski prasol” pokazywanej przed główną projekcją.

Link - Uniwersytet Potworny, reż. Dan Scanlon, głosu użyczyli m.in.: Wojciech Paszkowski, Paweł Sanakiewicz, Sylwester Maciejewski, Artur Barciś, Eryk Lubos, Mateusz Weber, Paweł Ciołkosz, Danuta Stenka, Piotr Grabowski.

 Jerzy Wasowski

Uniwersytet Potworny

Uniwersytet Potworny

Animowany Komedia Przygodowy Od lat: b.o. 111 min

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do „Uniwersytet Potworny”: Początki wielkiej przyjaźni

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.