Newsy

„Układ zamknięty”: Skorumpowany Gajos

Thriller Ryszarda Bugajskiego, twórcy „Przesłuchania” i „Generała Nila”.

„‘Układ zamknięty’ opowiada o wyimku naszej rzeczywistości – często zamiatanym pod dywan, pomijanym, niechlubnym elemencie polskiej codzienności” - mówi Janusz Gajos, odtwórca głównej roli - „ale to też jest Polska. Kraj, w którym nie sposób i nie warto być uczciwym. Ryszard Bugajski zrobił film o systemie, w którym dopuszczalne jest, żeby państwo i instytucje państwowe (prokuratura i urząd skarbowy) stawały przeciw obywatelom – i pozostawały w tym bezkarne – by działały na ich szkodę”.

Janusz Gajos wciela się w filmie Ryszarda Bugajskiego w skorumpowanego prokuratora. „Kostrzewa jest człowiekiem systemu. Jest nim przesiąknięty, zna od wewnątrz mechanizmy, którymi potrafi łamać życiorysy i kariery” – wyjaśnia aktor – „Nie starałem się go jednak oskarżać. Ani bronić. Chciałem pokazać jego motywacje, bo każdy ma cel, który powoduje, że w swoich dążeniach jest konsekwentny. Ale i on ma swą historię do opowiedzenia, swą przeszłość. Wszyscy zderzają się z systemem, z bezduszną instytucjonalnością”.

Scenariusz autorstwa Michała S. Pruskiego i Mirosława Piepki („Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł”) oparty jest na prawdziwej historii przedsiębiorców, przeciwko którym przez lata toczyło się postępowanie karne. Zostało ono jednak umorzone z powodu braku znamion przestępstwa, a poszkodowani otrzymali symboliczne zadośćuczynienia. Autorem zdjęć do „Układu zamkniętego” jest Piotr Sobociński jr („Róża”). Piosenkę promującą film wykonuje zaś zespół Kult.

„Układ zamknięty”, reż. Ryszard Bugajski, wyst. Janusz Gajos, Kazimierz Kaczor, Wojciech Żołądkowicz, Robert Olech, Przemysław Sadowski, Magdalena Kumorek, Monika Kwiatkowska, Beata Ścibakówna

Jerzy Wasowski   

Układ zamknięty

Układ zamknięty

Thriller Od lat: 15 119 min

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do „Układ zamknięty”: Skorumpowany Gajos

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

inny

inny

10.04.2013, 20:35:14

Czemu tego filmu nie ma w wykazie na jutro???

Lidka

Lidka

10.04.2013, 11:28:21

Bardzo dobre polskie kino!!! Polecam, rewelacja!

Asia

Asia

06.04.2013, 19:27:46

Mocny i bardzo dobry film- wbija w fotel. Gajos super!