Newsy

"Układ zamknięty" najpopularniejszym polskim filmem

„Układ zamknięty” – nowy film reżysera „Przesłuchania” i scenarzystów „Czarnego Czwartku. Janek Wiśniewski padł” zanotował świetne otwarcie. Oparty na prawdziwych wydarzeniach thriller w trzy dni obejrzało w kinach 100 946 widzów.

To najlepsze otwarcie krajowej produkcji od czasu „Drogówki” Wojciecha Smarzowskiego, czwarte otwarcie 2013 roku i wynik lepszy od tych, z jakim na polskich ekranach debiutowały w ostatnich miesiącach hollywoodzkie superprodukcje „Szklana pułapka 5”, „Oz wielki i potężny” i „Django” Quentina Tarantino.

Warto dodać, że „Układ zamknięty” uzyskał lepszy wynik otwarcia niż pierwszy film scenarzystów Michała S. Pruskiego, Mirosława Piepki - głośny i wielokrotnie nagrodzony „Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł” (73 145 widzów w pierwszy weekend) i przyciągnął do kin dwa razy więcej widzów, niż „Generał Nil” - poprzednia produkcja wyreżyserowana przez Ryszarda Bugajskiego (41 538 widzów).

Twórcy „Układu zamkniętego” mają więcej powodów do zadowolenia. Nagrodzony Wektorem 2012 za „odwagę w dążeniu do prawdy” obraz zbiera bardzo dobre noty u krytyków. „Genialny aktorski koncert. Musicie to zobaczyć.” (Gazeta.pl). „Jeden z najbardziej odważnych polskich filmów ostatnich dziesięcioleci.” (WP.pl). „Film nakręcony po coś. W naszym nudnym, przepisowo grzecznym kinie prawdziwy rarytas.” (Filmweb). „Dobry, solidnie zrealizowany, mający coś interesującego do powiedzenia.” (Onet). „Od czasu „Długu” nie pojawił się u nas inny tytuł, który w tak bezpardonowy sposób broniłby interesów szarego człowieka.” (Zwierciadlo.pl). „Wbija w fotel!” - wpolityce.pl; „Wyrazisty, przeraża.” – Rzeczpospolita; „Ostry, zaangażowany film o Polsce współczesnej.” - Polityka.

„Układ zamknięty” docenił gość specjalny premiery - Prezydent Bronisław Komorowski: „To jest film, który powinni obejrzeć wszyscy, którzy kiedykolwiek mogą decydować o cudzym życiu".

Oparta na prawdziwych wydarzeniach historia trzech właścicieli świetnie prosperującej spółki, którzy - wskutek zmowy skorumpowanych urzędników: prokuratora (Janusz Gajos) i naczelnika urzędu skarbowego (Kazimierz Kaczor) - zostają pokazowo zatrzymani pod zarzutem działania w zorganizowanej grupie przestępczej i prania brudnych pieniędzy.

Inspiracją dla scenarzystów „Układu zamkniętego”, Michała S. Pruskiego i Mirosława Piepki (twórców scenariusza głośnego i chwalonego za realizm dramatu Antoniego Krauzego „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł”, uhonorowanego Specjalną Nagrodą Jury FPFF w Gdyni) była prawdziwa historia biznesmenów, zmagających się z zarzutami stawianymi przez prokuraturę oraz urząd skarbowy. Wszyscy trafili do aresztu, a ich firmę doprowadzono do upadku. Sprawy prowadzone przeciwko nim zostały po latach umorzone z powodu braku znamion przestępstwa, a przedsiębiorcy otrzymali symboliczne zadośćuczynienia.

Aktualny temat i świetny scenariusz, sprawiły, że twórcom udało się zgromadzić na planie doborowe nazwiska. Janusz Gajos, jako skorumpowany prokurator, kolejny raz po pamiętnych rolach w „Psach” i „Przesłuchaniu”, udowodnił, że jest mistrzem kreowania wyrazistych, czarnych charakterów. U boku Gajosa wystąpili, między innymi, Kazimierz Kaczor, Przemysław Sadowski i Urszula Grabowska, wyróżniona główną aktorską nagrodą na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za kreację w „Joannie”. Za wizualną stronę filmu odpowiada Piotr Sobociński jr., autor zdjęć do „Róży” i „Drogówki” Wojciecha Smarzowskiego. Piosenkę promującą film wykonuje zespół Kult.

12 stycznia, w ramach corocznej gali Pracodawców Rzeczpospolitej Polskiej, twórców „Układu zamkniętego” uhonorowano Wektorem Nadziei, nagrodą „za odwagę w dążeniu do przedstawienia prawdy o problemach, z którymi na co dzień zmagają się polscy przedsiębiorcy w starciu z bezwzględną machiną urzędniczą, oraz za niezwykły upór, dzięki któremu realizacja filmu stała się możliwa".

 

Źródło: Kino Świat

Drogówka

Drogówka

Dramat Kryminał Od lat: 15 118 min

Więcej o filmie
Układ zamknięty

Układ zamknięty

Thriller Od lat: 15 119 min

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do "Układ zamknięty" najpopularniejszym polskim filmem

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.