Newsy

Transformers: jak roboty zmieniły popkulturę

Stworzyć zabawkę, która przez jeden sezon zawładnie dziećmi to też sztuka, ale utrzymać się z nią na topie przez ponad 30 lat - to już prawdziwy fenomen.

A tak właśnie sprawa ma się z Transformersami, obecnymi na rynku od 1984 roku. Co prawda pre-Transformersy, produkowane przez japońską markę Takara, pojawiły się w sklepach dekadę wcześniej, ale dopiero wersja stworzona wspólnie z innym zabawkarskim gigantem, Hasbro, wywołała dalece wykraczający poza Japonię boom. 

Dlaczego Transformersy mają taki wpływ na kulturę popularną? Z dwóch względów. Cofnijmy się do połowy lat 80., gdy amerykańskie - a co za tym idzie, także te z całego świata - dzieci bawiły się w małego naukowca, składały klocki LEGO albo obsługiwały Caseya Gadającego Robota. Wszystkie te produkty były powszechnie kupowane, ale ich popularność nie wykraczała poza branżę zabawkarską. Dopiero Transformersy zaoferowały dzieciom coś więcej - nie tylko zabawki, ale i całe uniwersum, w którym osadzono ich bohaterów. Niemal od razu dzieciaki mogły oglądać roboty w serialu animowanym i czytać komiksy z ich udziałem. Oczywiście, że w tych czasach to nie wyjątek (Smerfy, He-Man), ale żadna marka nie ugryzła tematu tak kompleksowo. Powiedzmy to otwarcie: nie było możliwości wychowywać się w drugiej połowie lat 80. i nie bawić Transformersami.