TOP Multikino

TOP | "Proceder" oraz INNE RAP FILMY

Wyjątkowo muzyczne zestawienie

Witajcie w kolejnym zestawieniu TOP Multikino! Dzisiaj skupimy się na wchodzącym właśnie na ekrany filmie Proceder. Produkcja opowiada o burzliwym życiu rapera Tomasza Chady, obecnego w polskim hip-hopie – jak sam rymował – „nie od wczoraj”. Bezkompromisowy styl życia, zatargi z prawem, uzależnienie od narkotyków – był z Chady prawdziwy bad boy. Dzielił czas na pracę w studiu i przesiadywanie w kiciu. Obiecującą karierę przerwała tragiczna i dość tajemnicza śmierć rapera w marcu 2018 roku. Życiorys Chady to idealny materiał na filmowy scenariusz i tak oto do kin trafia „Proceder”. W roli głównej Piotr Witkowski, a na drugim planie Krzysztof Kowalewski, groźny jak nigdy; Małgorzata Kożuchowska z odmładzającą fryzurą, Agnieszka Więdłocha i wielu innych. Naszą recenzję możecie nie tylko przeczytać tutaj, na Multikino.pl, ale także obejrzeć na YouTube w wersji wideo. Sprawdźcie MultikinoTV! Skoro Chada, skoro hip-hop, to w dzisiejszym TOP Multikino przegląd najciekawszych biograficznych filmów o hip-hopie.  Uwaga, będzie bujało! Czas start!
Na początek kolejna polska propozycja. „Jesteś bogiem” opowiada o innym tragicznie zmarłym raperze, czyli Magiku ze składu Paktofonika. Tak, tym samym, który rymował, że ma jedną wielką ten tego schizofrenię. Film Leszka Dawida wziął szturmem polskie kina, zdobył dwa Orły i aż siedem Złotych Lwów. Świetnie spisał się drugi plan, czyli Dawid Ogrodnik i Tomasz Schuchardt w rolach Rahima i Fokusa.  Ale w centrum jest tu przede wszystkim Magik oraz jego niezwykłe rymy.
Przenosimy się na West Coast! „All Eyez On Me” to historia ulicznego poety oraz rapera Tupaca Shakura. 2pac uznawany jest za jednego z najwybitniejszych raperów wszech czasów. Tymczasem ja pamiętam go głównie jako… autora tomiku wierszy „Róża, która wyrosła na betonie”, czyli jednej z moich nastoletnich lektur. Tupac, prominentny uczestnik sporu West Coast-East Coast zginął nagłą śmiercią i stał się legendą rapu. Ten sam los czekał jego największego rywala, o którym za chwilę. Film „All Eyez On Me” jest dość standardową biografią, ale na pochwalę zasługują świetny soundtrack oraz wcielający się w głównego bohatera Demetrius Shipp Jr.
Wspomnianym rywalem Tupaca był reprezentant East Coast, czyli wielki – dosłownie i w przenośni – Christopher Wallace, znany najpierw jako Biggie Smalls, a później Notorious B.I.G. Od początku związany z nowojorską sceną szybko skumał się z Puffem Daddym. Panowie założyli wytwórnię Bad Boy Records, w której B.I.G. wydał dwa albumy. Premiery drugiego nie doczekał – zastrzelono go kilkanaście dni wcześniej w tajemniczych okolicznościach. Poświęcony mu film „Notorious” chwalono za skupienie się głównie na człowieku, a nie tylko na jego dokonaniach. Ciekawostka – w Biggiego wcielił się tutaj ten sam aktor, co w „All Eyez On Me”, czyli Jamal Woolard.
A teraz mały fortel z mojej strony. „8 mila” nie jest co prawda filmem biograficznym, ale scenariusz mocno inspirował się życiorysem Marshalla Mattersa, szerzej znanego jako Eminem. Oto prosta, ale niezwykle wciągająca historia chłopaka, który zaczął rapować po to, by wyrwać się z wszechobecnego marazmu. Wysiłek się opłacił – tak na ekranie, jak i poza nim. Eminem wygrał Oscara za numer „Loose Yourself”, zaś sam film zebrał świetnie recenzje i zdobył uznanie widzów. Finałowa rap bitwa to bez dwóch jedna z najbardziej klasycznych scen filmowych zeszłej dekady.
A na koniec wracamy do Los Angeles, a dokładniej do Compton, w którym jako NWA zaczynali między innymi Dr Dre , Ice Cube oraz świętej pamięci Eazy-E. Film „Straight Outta Compton” opowiada o zespole nazwanym niegdyś przez FBI „Najniebezpieczniejszą grupą świata”. To nie tylko opowieść o kultowych artystach oraz narodzinach gangsta rapu, ale także kawał amerykańskiej historii. Choć pierwsze skrzypce (a może beaty?) gra tu muzyka, to na drugim planie przewijają się konflikty rasowe, brutalność policji oraz branżowe machlojki. Świetni są aktorzy w tym filmie – chociażby Jason Mitchell, który za rolę Eazy’ego zebrał całą masę pochwał i nominacji. Bardzo dobrze sprawił się także syn wcielający się w swojego ojca, czyli O’Shea Jackson Jr, ekranowy Ice-Cube. Czasem wszystko zostaje w rodzinie. 
Proceder” czeka na Was w Multikinie. Do zobaczenia na seansach!
Proceder

Proceder

Biograficzny Od lat: 15 139 min

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do TOP | "Proceder" oraz INNE RAP FILMY

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.