TOP Multikino

TOP | "Obywatel Jones" oraz inne najsłynniejsze filmy Agnieszki Holland

Sześć kinowych perełek

Nominacje do najważniejszych filmowych nagród, triumfy podczas festiwali, sukcesy zarówno na wielkim ekranie, jak i w telewizji – możemy być dumni z Agnieszki Holland! Na ekranach Multikina debiutuje Obywatel Jones, najnowszy film polskiej reżyser, wielki zwycięzca niedawnego 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. To prawdziwa historia opowiadająca o tytułowym publicyście, Garecie Jonesie, który z narażeniem życia głosił prawdę o hołodomorze, czyli wielkim głodzie na Ukrainie. Walijczyk kilkukrotnie wyjeżdżał do ZSRR i polemizował z sowiecką propagandą sukcesu. Nie zdobył sobie tym sympatii, wręcz przeciwnie – został oskarżony o kłamstwo i zapomniany przez historię. Do czasu! „Obywatel Jones” na nowo odkrywa postać odważnego Walijczyka, dla którego prawda była najważniejszą z wartości. Więcej o filmie dowiecie się z naszej recenzji, w której porównuję Garetha Jonesa do… Clarka Kenta. Sprawdźcie koniecznie! A tymczasem przypomnijmy sobie najsłynniejsze filmy Agnieszki Holland. Z góry przepraszam za jakość wideo, ale większość materiałów pochodzi z czasów nieco niższej rozdzielczości. Kolejność chronologiczna. Zaczynamy!

„Zabić księdza” z 1988 roku zostało zainspirowane głośną sprawą porwania, torturowania i zamordowania ks. Jerzego Popiełuszki. Agnieszka Holland opowiada jednak historię fikcyjną skupiając się na trudnej relacji między ojcem Alkiem, granym przez Christophera Lamberta, a ubekiem Stefanem, w którego wciela się Ed Harris. Film ma świetną obsadę, duszny klimat thrillera, a całość może kojarzyć się chociażby ze „Zbrodnią i karą”.

„Europa Europa” była pierwszym filmem Agnieszki Holland, który obejrzałem i do teraz jest moim ulubionym dziełem polskiej reżyser. Za dzieciaka fascynowały mnie te bardziej surrealistyczne fragmenty, jak taniec ze Stalinem albo Hitler ukrywający się w szafie, ale teraz doceniam przede wszystkim nieprawdopodobną prawdziwość opowiadanej historii. Salomon Perel naprawdę udawał aryjczyka podczas II wojny światowej. Miał nawet dziewczynę, fanatyczkę nazizmu i III Rzeszy. Jeśli jeszcze nie widzieliście „Europy Europy”, to koniecznie nadróbcie zaległości. 
A teraz rzadki przykład nieco bardziej pozytywnego filmu w twórczości Agnieszki Holland. Debiutujący w 1993 roku „Tajemniczy ogród” to wzruszająca historia przyjaźni trojga dzieci, które postanawiają przywrócić do czasów świetności zaniedbany i opuszczony tytułowy ogród. To miejsce, pełne przepięknych kwiatów, drzew i krzewów, staje się dla dzieciaków oazą spokoju i azylem, w którym baśń miesza się z rzeczywistością. Klimatu magicznego dodaje także obecność Maggie Smith, którą wszyscy kojarzymy z serii o Harrym Potterze. 
W 1995 roku Agnieszka Holland stworzyła jeden ze swoich najlepszych i najsłynniejszych filmów. „Całkowite zaćmienie” opowiada o przyjaźni oraz czymś więcej między dwoma francuskimi poetami – Paulem Verlainem i Arthurem Rimbaudem. Świetne zdjęcia, cudowna muzyka naszego Jana A.P. Kaczmarka, no i wybitna obsada. Na pierwszym planie brylują David Thewlis oraz przede wszystkim świetny, wtedy jeszcze szerzej nieznany młodziutki Leonardo DiCaprio.
Zakończymy dwoma polskimi filmami. W ciemności jest opowieścią, w której dramat obyczajowy miesza się z horrorem wojennej zawieruchy. Polski cwaniaczek z Lwowa postanawia pomagać Żydom w ukrywaniu się – nie za darmo, rzecz jasna! Ale coś, co na początku było okazją do zarobienia trochę grosza, wkrótce przeistacza się w heroiczną walkę o ocalenie jak największej liczby istnień. Świetny jest Robert Więckiewicz w roli sprytnego Poldka Sochy, wrażenie robi też klimat. Holland nie boi się ironii, a nawet czarnego humoru, szczerze i realistycznie pokazując koszmar, ale i namiętności czasu wojny. 
A na koniec czas naPokot! To doprawdy zakręcone, szalone dzieło, które nie wszystkich widzów sobie zjednało z powodu swojego odważnego, buńczucznego przesłania. Los zwierząt ważniejszy od losu ludzi? Uspokajam: nie wszystko należy czytać aż tak dosłownie. Kontrowersyjny film na podstawie nie mniej kontrowersyjnej powieści naszej świeżo upieczonej noblistki, Olgi Tokarczuk, to ekoterrorystyczna  przypowieść – świetnie sfotografowana oraz naszpikowana ciętym czarnym humorem. 
„Obywatela Jonesa” obejrzycie oczywiście w Multikinie. Dzięki i do zobaczenia!
Obywatel Jones

Obywatel Jones

Thriller Polityczny Od lat: 15 119 min

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do TOP | "Obywatel Jones" oraz inne najsłynniejsze filmy Agnieszki Holland

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.