TOP Multikino

TOP | NAJLEPSZE role ARNOLDA SCHWARZENEGGERA

He's back

Hasta la vista, Skynet! Witajcie w kolejnym, tym razem mocno przypakowanym odcinku TOP Multikino. Dzisiaj będzie nieco mechanicznie i trochę postapokaliptycznie, a na pewno z dużą dawką testosteronu. Terminator wraca na wielki ekran! A skoro Terminator, to także odtwórca głównej roli: Mr. Universe, Mr. Olympia, Gubernator Kalifornii, zdobywca Złotego Globu oraz właściciel jednego z najbardziej charakterystycznych akcentów na świecie.

Bohaterem dzisiejszego odcinka TOP Multikina będzie sam Arnold Schwarzenegger – ikona polityki, kulturystyki i przede wszystkim kina akcji. W filmieTerminator: Mroczne przeznaczenieponownie wciela się w śmiercionośną maszynę powleczoną ludzką powłoką. Zapomnijcie o trzeciej części, o „Ocaleniu” oraz o „Genisys”. Najnowszy film to bezpośrednia kontynuacja „Terminatora 2: Dnia sądu”, a więc jednego z najlepszych akcyjniaków w historii. Tym samym na ekranie ponownie pojawi się także Linda Hamilton w niemniej kultowej roli Sary Connor. Ale sorry Linda, dzisiaj będzie o Arnoldzie. Uwielbiam tego gościa i niebywale trudno było mi wybrać pięć jego najfajniejszych kreacji, ale finalnie znalazłem w sobie siłę i oto przed wami subiektywny wybór najlepszych ról Schwarzennegera! 
Na początek będzie delikatnie, refleksyjnie i nawet nieco artystycznie. Oto film, w którym Arnold Schwarzenneger nie zabija żadnej  żywej istoty. Bo zombie się nie liczą, prawda? „Maggie” to ponury dramat rozgrywający się w świecie ledwie, ledwie radzącym sobie z epidemią żywych trupów. Tytułowa dziewczyna zostaje zarażona śmiertelnym wirusem. Jej ojciec – w tej roli rzecz jasna Arnie, wyciszony jak nigdy – postanawia towarzyszyć córce w ostatnich dniach życia. Kino nieco depresyjne, ale na swój sposób krzepiące. 
Cofnijmy się do lat osiemdziesiątych. Nasz bohater jest gwiazdą kina akcji. Dzierżył miecz jako Conan, ratował córkę w „Commando”, pokazywał „Jak to się robi w Chicago” czy eliminował obsadę krwawego reality show w „Uciekinierze”. A tymczasem w 1988 roku do kin weszła komedia „Bliźniacy”, w której Arnold Schwarzenneger i Danny DeVito grają parę tytułowych, cóż, bliźniaków. I na tym polega cały myk, że jeden jest malutki i grubiutki, a drugi wielki i dopakowany. Prosty koncept, z którego powstała kultowa komedia.
Okazuje się, że Arnold ma spory dystans do swojej persony. „Ostatni bohater akcji” to przedziwna, mocno niedoceniana, a w niektórych kręgach kultowa produkcja. Trochę parodia kina akcji, a trochę hołd. Całość wyszła spod pióra Shane’a Blacka, scenarzysty niepokornego, który uwielbia mieszać gatunki i wyciągać dywanik spod zaskoczonego widza. Oto mamy film w filmie, w którym fikcja miesza się z rzeczywistością, a w tle przewija się cała masa mniejszych i większych nawiązań do twórczości naszego bohatera. No i wisienka na torcie: Arnold w podwójnej roli, grający siebie samego oraz…  postać z filmów sensacyjnych.  
Na drugim miejscu rola bez dwóch zdań najsłynniejsza oraz rzadki przykład Arnolda Schwarzennegera wcielającego się w czarny charakter całkowicie pozbawiony ludzkich uczuć. Wiecie, że pierwotnie James Cameron chciał, by nasz heros wcielił się w bohatera pozytywnego? Wyobrażacie sobie Arniego jako Kyle’a Reese’a? Ja też nie. Facet urodził się, by zagrać T-800, bezlitosną maszynę do zabijania wysłaną z przyszłości. „Terminator” to nie tylko kamień milowy w historii kina science-fiction, ale także przykład perfekcyjnie dobranej obsady. 
A na szczycie podium Arnold u szczytu formy, mający na koncie same sukcesy i filmy, w których z łatwością przebijał się przez dziesiątki przeciwników. Dotąd był niepokonany. Tutaj jest bezradny wobec wroga, którego nie sposób wytropić, przechytrzyć i pokonać. „Predator to pełnokrwiste arcydzieło science-fiction, w którym Schwarzenegger udowadnia słuszność starego porzekadła mówiącego, że „tyle sprzętu, nic talentu”. Na początku filmu jego bohater jest po prostu zaprawionym w boju żołnierzem. Później sam przyznaje – niebywałe! – że się boi. Pod koniec odrzuca strach i odarty z pancerza, pozbawiony broni, staje się wojownikiem walczącym o przetrwanie. 
Terminator: Mroczne przeznaczenie czeka na Was w Multikinie. Do zobaczenia!
Terminator: Mroczne przeznaczenie

Terminator: Mroczne przeznaczenie

Akcja Science-Fiction Od lat: 15 128 min

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do TOP | NAJLEPSZE role ARNOLDA SCHWARZENEGGERA

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.