TOP Multikino

TOP | NAJLEPSZE FILMY 2020 ROKU

Coroczne zestawienie hitów

Parafrazując Henryka Sienkiewicza: "2020 to był dziwny rok". Nie ma co owijać w bawełnę, ostatnich dziesięć miesięcy nie należało do najbardziej udanych. Teraz mamy grudzień, coroczny czas hollywoodzkich oscarowych hitów na ekranach. Czy kina są otwarte? Niestety nie, więc nie możemy podziwiać ani poruszających dramatów, ani blockbusterów. "Wonder Woman 1984" przesunięto zaledwie o miesiąc, ale taka "Diuna" zawita do nas dopiero pod koniec 2021. Jednak nie czas na łzy! Nie patrzmy choć przez chwilę w przyszłość, a skupmy się na mijającym roku. Wbrew pozorom było co oglądać. Sprawdźcie nasze oficjalne multikinowe zestawienie najlepszych filmów 2020 roku! A żeby nie było tendencyjnie, to całość podajemy w kolejności chronologicznej. Zaczynamy!

1917

"Wzruszenie, strach, radość, żal, panika. Najnowszy film Sama Mendesa to skumulowana porcja silnych emocji zamknięta w konserwie rzuconej na pole bitwy. I wojna światowa była bezsensownym konfliktem rozgrywanym w idiotyczny sposób. Szeregowy żołnierz znaczył tam tyle, co nic. Jedynym motorem napędowym była chęć przeżycia za wszelką cenę. „1917” zabiera nas do tego szalonego świata na dwie godziny i będzie to czas, którego nigdy nie zapomnicie. Wielkie kino godne wielkich nagród."

Przeczytaj całą recenzję lub obejrzyj jej wersję wideo: 

BAD BOYS FOR LIFE

"„Bad Boys for Life” to jedno z moich największych kinowych zaskoczeń ostatnich miesięcy. Spodziewałem się odcinającego kupony średniaka na autopilocie, a dostałem pełen adrenaliny film akcji łączący najlepsze cechy sensacyjnych produkcji lat 90. z nowoczesnymi trendami. Kto by pomyślał, że ten powrót do przeszłości okaże się tak bezpretensjonalny i szczery. W pewnym momencie Mike ze łzami w oczach mówi: „Marcus, proszę cię. Bad Boys. Potrzebuję tego”. Rozumiem go doskonale. Jak się okazało, ja także tego potrzebowałem."

Przeczytaj całą recenzję lub obejrzyj jej wersję wideo: 

DŻENTELMENI

"Guy Ritchie nie wymyśla kryminalnego koła na nowo. Widzowie nie wyjdą z seansu „Dżentelmenów” oświeceni, nie odkryją sensu życia, a i sam film (...) nie jest objawieniem kina sensacyjnego. Ale nasz brytyjski reżyser nie miał takich ambicji. Jego zadaniem było dostarczyć świetnie zrealizowaną i wybitnie zagraną gangsterką przypowieść. I tutaj Guy Ritchie poradził sobie znakomicie.

(...) Brytyjski klimat, postacie z krwi i kości, barwne odzywki, sprytne zagrywki montażowe i Hugh Grant w najlepszej roli od lat. Mówię Wam, klasa sama w sobie."

Przeczytaj całą recenzję lub obejrzyj jej wersję wideo: 

SALA SAMOBÓJCÓW: HEJTER

"„Sala samobójców. Hejter” to niezwykle udany film pod względem tak technicznym, jak i artystycznym. To w końcu Komasa, u niego zawsze wszystko dobrze widać i świetnie słychać, a i pięknych kadrów tu nie brakuje. Ale prawdziwym majstersztykiem jest scenariusz, zresztą autorstwa twórcy tekstu do „Bożego ciała”, Mateusza Pacewicza. Całość zmierza w katastroficznym, mrocznym kierunku. Punkt kulminacyjny zaś to majstersztyk: zrealizowana z nerwem sekwencja rodem z dreszczowca, którą przeżywa się niczym najgorszy koszmar. O tej scenie będzie się jeszcze dużo mówić."

Przeczytaj całą recenzję lub obejrzyj jej wersję wideo: 

NIEWIDZIALNY CZŁOWIEK

"„Niewidzialny człowiek” dowodzi, że nie każdy film musi być częścią większej całości, a wysokie budżety wcale nie gwarantują dobrego widowiska. (...) studio wybrało podejście autorskie i tym sposobem na ekrany trafił chwytający za gardło thriller dla dorosłych. Nigdy bym nie pomyślał, że w recenzji produkcji zatytułowanej „Niewidzialny człowiek” będę pisał głównie o psychicznym i fizycznym terrorze wobec kobiet. Ale przecież i w prawdziwym świecie potworów nie brakuje. To dzieło ważne, aktualne i po prostu bardzo dobre. Proszę, nie dajcie temu filmowi zniknąć."

Przeczytaj całą recenzję lub obejrzyj jej wersję wideo: 

POLOWANIE

"„Polowanie” obraża, bawi, obrzydza i przede wszystkim wyśmiewa. Być może wydźwięk filmu nie wybrzmiewa w Polsce z najwyższą mocą, ale hej - dopiero co mieliśmy wybory prezydenckie i chyba wszyscy wiemy, jak wyglądała kampania wyborcza. Można nienawiść do innych poglądów zaprezentować na serio, jak zrobił to Jan Komasa (...). Można też podejść do tego tematu na wesoło i rozbroić wroga ostrzem satyry. Potraficie śmiać się z samych siebie? Jeśli tak, to wybierzcie się na to urocze „Polowanie”."

Obejrzyj recenzję wideo: 

BABYTEETH

"Babyteeth" to niezależna perełka, która na wielki ekran trafiła akurat między pierwszym, a drugim zamknięciem kin. W tych trudnych czasach opowieść o bardzo trudnej relacji podana w pogodny, optymistyczny sposób wybrzmiała z pełną mocą i zaszczepiła w kinomanach promyczek nadziei. Świetne role Elizy Scanlen i Michelle'a Lottersa, dużo humoru i nieśmiertelne przesłanie o niepoddawaniu się w obliczu najgorszego - oto sposób na sukces.

TENET

"„Tenet” nie bawi się w półśrodki i od samego początku zanurza widza w świecie, w którym gra o najwyższą stawkę czasem toczy się wstecz. Film oszałamia, może czasem nawet zbyt mocno, ale wszystko podszyte jest zachwytem nad kinowym widowiskiem, jakiego dawno na wielkich ekranach nie oglądaliśmy. Wróćmy do tego, co już było, by w przyszłości działo się lepiej. Palindrom w tytule nie jest dziełem przypadku."

Przeczytaj całą recenzję lub obejrzyj jej wersję wideo: 

GNIAZDO

"„Gniazdo” to dzieło przede wszystkich dla wymagających, dojrzałych widzów, którzy od kina oczekują najwyższej jakości aktorstwa i sprawnie poprowadzonej opowieści. Uwije Wam się to filmowe gniazdko w głowach, zobaczycie."

Przeczytaj całą recenzję lub obejrzyj jej wersję wideo: 

PINOKIO

"Nowy „Pinokio” zachwyca scenografią, kostiumami oraz szacunkiem, z jakim twórcy odnoszą się do tekstu źródłowego. To wspaniała, ponadczasowa opowieść zasilona przez świetne aktorstwo, wybitną pracę charakteryzatorów oraz nieśmiertelne przesłanie. Ten film powinien obejrzeć każdy rodzic krnąbrnego dziecka. Najlepiej ze swoją latoroślą u boku. Szczerze polecam i wcale mi od tego nos nie urośnie."

Przeczytaj całą recenzję lub obejrzyj jej wersję wideo: 

Co nam przyniesie rok 2021? Jestem pewien, że jeszcze więcej świetnych filmów! Bądźcie z nami i do zobaczenia w Multikinie!