TOP Multikino

TOP | „25 lat niewinności” i inne GŁOŚNE POLSKIE SPRAWY

Zbrodnie i kary po polsku

Tą sprawą żyła cała Polska – niesłusznie skazany za morderstwo odsiedział w więziennej celi niemal dwie dekady. Był bity, znęcano się nad nim psychicznie, kilka razy próbował popełnić samobójstwo. Finalnie został uniewinniony, odzyskał wolność i rozpoczął drugie życie. „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” w reżyserii Jana Holoubka to nie tylko próba rozliczenia się z polskim systemem sądowniczym, ale także portret złamanego człowieka i ludzi, którzy postanowili o niego zawalczyć. Będą emocje, procedury i bardzo wiele wzruszeń! Tymczasem… W dzisiejszym TOP Multikino przygotowaliśmy dla Was przegląd polskich produkcji opartych na faktach. A że sprawa Tomka Komendy to między innym historia morderstwa i głośnego procesu, to skupimy się właśnie na filmach opowiadających o tego typu przyjemnościach. Dlatego o „Bogach” czy „Sztuce kochania” będzie innym razem. Tym razem bierzemy pod lupę naprawdę mroczne przypadki. Zaczynamy.

Na początek niesamowita historia, którą żyły media na całym świecie. Krystian Bala w 2003 roku wydał powieść zawierającą opis morderstwa bardzo podobnego do tego, o które sam został… oskarżony wiele lat później. Proces trwa długo, bardzo długo, oskarżony jest arogancki i roszczeniowy. Finalnie trafia za kraty, a jego historia staje się kanwą hollywoodzkiej produkcji „Prawdziwe zbrodnie” oraz polskiego „Amoku” w reżyserii Kasi Adamik. W rolę Bali znakomicie wcielił się Mateusz Kościukiewicz tworząc kreację rodzimego „Polish Psycho”.

Najpierw była głośna sprawa Zdzisława Marchwickiego w latach 70. ochrzczonego przez polską prasę „Wampirem z Zagłębia”. Presja społeczna i naciski polityczne zaowocowały wymuszonymi zeznaniami, skazaniem na karę śmierci i obwieszczeniem wielkiego sukcesu. Kilka dekad później Maciej Pieprzyca najpierw zrealizował film dokumenty, a później fabularny pod tytułem „Jestem mordercą”. Prywatnie jest to moja ulubiona polska produkcja 2016 roku z kapitalnymi rolami Arkadiusza Jakubika i Mirosława Haniszewskiego.

„Los się musi odmienić” śpiewał Kazik na ścieżce dźwiękowej, a na ekranie rozgrywał się dramat na miarę antycznej tragedii. „Rozdroże cafe” w reżyserii Leszka Wosiewicza to kinowa wariacja na temat bardzo głośnej historii napadu na warszawski oddział Kredyt Banku, podczas którego zginęło czworo pracowników tej placówki. Film pokazywał zło rodzące się z biedy, naiwności i głupoty. Świetny jest odtwarzający jedną z głównych ról Jacek Rozenek, a całość mocno nawiązuje do „Zbrodni i kary” Fiodora Dostojewskiego. Kino trudne, ale niezwykle satysfakcjonujące.

W latach 60. Kraków ogarnęła psychoza strachu za sprawą działań seryjnego mordercy Karola Kota. „Czerwony pająk” bardzo luźno opowiada o tych wydarzeniach przedstawiając nam złowieszczą, ale i fascynującą relację między mordercą i jego wielbicielem. To film nieco kontrowersyjny: prawdziwy Karol Kot był młodym zwyrodnialcem przesiąkniętym zbrodniczymi myślami, zaś ekranowy Karol Kremer to przede wszystkim narcyz żądny sławy i siłujący się ze światem.

No i po raz ostatni dzisiaj… „Mamy do czynienia z zabójcą seryjnym”. Właśnie tak, dzięki Tomek! „Ach śpij, kochanie” to historia „Pięknego Władka” Mazurkiewicza, który w powojennym Krakowie wzbudzał powszechny strach jako antybohater najsłynniejszej kryminalnej sprawy lat 40. i 50. Na ekranie Andrzej Chyra jako "legancki morderca" ze swoim hipnotycznym spojrzeniem wygląda jak Hannibal Lecter i zachowuje się całkiem podobnie. 

Na „25 lat niewinności. Sprawę Tomka Komendy” zapraszamy do Multikina. Do zobaczenia!

25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy

25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy

Dramat Od lat: 15 106 min

Więcej o filmie KUP BILET
Komentarze

Dodaj swój komentarz do TOP | „25 lat niewinności” i inne GŁOŚNE POLSKIE SPRAWY

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.