TOP Multikino

TOP 169 | „Banksterzy” i inne POLSKIE AFERY

Rodzime piekełko

Obsada jak z komedii, a dostajemy dramat. Ostrzegam, że dzisiejsze zestawienie TOP Multikino może być nieco kontrowersyjne. Dziś bowiem na wielkim ekranie debiutują „Banksterzy”, czyli „ten film o frankowiczach”, jak się zwykło nazywać tę produkcję w naszych kuluarach. Przed Wami dzieło o ludziach zrobionych na szaro. System bankowy jest bezlitosny i jeśli ktoś wpadnie między tryby tej machiny, to zostanie z niego ledwie mielonka. W rolach głównych Katarzyna Zawadzka, Jan Frycz, Rafał Zawierucha,  Antek Królikowski i inni, choć największą uwagę zwraca Tomasz Karolak. Na co dzień gra poczciwców, a tutaj jest bezwzględnym i odrażającym łajdakiem. „Banksterzy” na ekranach Multikina czynią swoje niecne praktyki, a tymczasem my przyjrzyjmy się innym filmom krążącym wokół polskich afer. Zaczynamy!

Na ekranach Multikina wciąż zaciska się „Pętla” Patryka Vegi traktująca o tzw. „aferze podkarpackiej”. Oto świat szemranych postaci, nielegalnych biznesów i wyuzdanego seksu. A to wszystko dzieje się pod płaszczykiem działań policyjnych.

Solid Gold” opowiada o aferze związanej z pewnym trójmiejskim parabankiem oraz próbach rozpracowania twórców piramidy finansowej. Premiera odbyła się w atmosferze skandalu, a sam film wywołał największe emocje… poza ekranem.

Twórcy „Układu zamkniętego” zainspirowali się prawdziwą historią biznesmenów zmagających się z zarzutami stawianymi przez prokuraturę oraz urząd skarbowy. Aresztowanie i upadek firmy to dopiero początek ich kłopotów.

I znowu Patryk Vega, ale co zrobić, skoro ten facet uwielbia wkładać kij w mrowisko? Kilka lat temu reżyser stworzył „Służby specjalne”. W filmie jest sporo mocnych scen sugerujących, że wiele polskich afer zostało dosłownie zduszonych w zarodku.

A na koniec przykład z przyszłości: już w 2021 roku obejrzymy „Dziewczyny z Dubaju”. Polskie celebrytki, modelki czy influencerki już wnoszą pozwy. Całość produkuje Doda, a reżyseruje Maria Sadowska. Będzie skandal? Bo z pewnością będzie afera…
 
Na bezwzględnych „Banksterów” zapraszamy do Multikina.
To co, widzimy się? Do zobaczenia!