TOP Multikino

TOP 154 | "Dżentelmeni" i inne NAJLEPSZE FILMY GUY'A RITCHIEGO

Czas na sporą porcję brytyjskiego akcentu

Tu jest tak jakby… elegancko! Przed Wami kolejne zestawienie TOP Multikino! Dzisiaj są co prawda Walentynki, ale postanowiliśmy oszczędzić Wam typowej walentynkowej TOP-ki z najsłodszymi produkcjami o miłości w historii kina. Zamiast tego lepiej walić drinki, a takie drinki najlepiej smakują z dobrym filmem. I tutaj na scenę wchodzi Guy Ritchie, który po flircie z wysokobudżetowymi widowiskami wraca na swoje londyńskie poletko. „Dżentelmeni” to powrót do klasycznych gangsterskich historyjek, w których Ritchie czuje się jak ryba w wodzie. Jednocześnie jest to powrót reżysera dojrzalszego, bardziej skupionego na sile dialogu, niż frenetycznym montażu. „Dżentelmeni” są nieco spokojniejsi od poprzednich dokonań Brytyjczyka, co nie znaczy, że mamy tu do czynienia z angielską flegmą. Wręcz przeciwnie, czuć tu tę samą energię, która napędzała chociażby kultowy „Przekręt”. A jeśli potrzebujecie odrobiny perswazji, by zdecydować się na wyjście do kina, to nie będziemy Was straszyć bronią czy coś, tylko zapraszamy do obejrzenia albo przeczytania naszej recenzji. Wersję wideo znajdziecie na naszym YouTube. A tymczasem... przed Wami TOP 5 najlepszych filmów Guy’a Ritchiego. Let’s start, shall we?
Zaczynamy przekornie, bo od „Króla Artura: Legendy miecza”. Jak Ritchie sprawdził się w wysokobudżetowym widowisku? Całkiem nieźle, szczególnie jeśli chodzi o sprawy przyziemne. Film spokojnie obyłby się bez tych wszystkich fantastycznych elementów rodem z „Władcy pierścieni”. Bez potworków i efektów specjalnych zostaje nam historia drobnego rzezimieszka, który biega po zaułkach Londonium i pakuje się w kolejne tarapaty. W roli głównej Charlie Hunnam, z którym Ritchie się wyraźnie polubił – aktora zobaczymy także w „Dżentelmenach”.
Sherlock Holmes” w rękach specjalisty od londyńskiej gangsterki? Wybornie! W tytułową postać wcielił się Robert Downey Jr. Aktor był świeżo po sukcesie pierwszego „Iron Mana”, a jego detektyw był wygadany i energiczny jak Tony Stark. Dodajmy do tego równie intensywną reżyserię Guy’a Ritchiego i oto dostajemy Holmesa na miarę XXI wieku. Film broni się do dziś świetnym tempem i wieloma ciekawymi zabiegami montażowymi na czele z pomysłowo przedstawionym „procesem myślowym” Sherlocka.
„Kryptonim U.N.C.L.E.” jako serial z lat 60. dziś troszkę trąci myszką, więc dobrze, że za jego odświeżoną wersję na wielkim ekranie odpowiadał właśnie Guy Ritchie. Przed kamerą cudowni Henry Cavill i Armie Hammer oraz prześliczna Alicia Vikander. Za kamerą gość, który dobrze wie, że historię szpiegowską z czasów zimnej wojny trzeba opowiedzieć za pomocą współczesnych środków. Dostajemy więc zderzenie szorstkiego realizmu z szalonymi przygodami tajnych agentów.  
Ostatnie dwie pozycje to już kino klasyczne i przykład niepodrabianego stylu Guy’a Ritchiego. Zaczynamy od „Przekrętu”, czyli filmu, w którym nikt za cholerę nie może zrozumieć tego, co mówi Brad Pitt. Brytyjski reżyser zaproponował kilka gangsterskich historyjek krążących wokół skradzionego diamentu. Tempo zawrotne, montaż szalony, wszyscy gadają strasznie szybko i jeszcze szybciej podejmuję kolejne złe decyzje. Całość podlana jest wybornym komediowym sosem. No nie ma co, klasyk!
A na koniec pełnometrażowy debiut reżyserski Guy’a Ritchiego, czyli „Porachunki”. Oryginalny tytuł, „Lock, Stock and Two Smoking Barrels” oznacza ni mniej, ni więcej, tylko „groch z kapustą” albo „mydło i powidło”, jak wolicie.  Pierwszy film wtedy jeszcze mocno nieokrzesanego Brytyjczyka jest całkowicie zakręcony, z szalonym tempem, prostą fabułą i bardzo wyrazistymi postaciami. Grupa kumpli pragnie zdobyć kasę i przez to wpada w kłopoty. Tylko tyle i aż tyle, a powstało kultowe arcydzieło. 
Na „Dżentelmenów” zapraszamy do Multikina. Dajcie znać w komentarzach, czy się wybieracie. Do zobaczenia!
Dżentelmeni

Dżentelmeni

komedia sensacyjna Od lat: 15 114 min

Więcej o filmie ZAREZERWUJ/KUP BILET
Komentarze

Dodaj swój komentarz do TOP 154 | "Dżentelmeni" i inne NAJLEPSZE FILMY GUY'A RITCHIEGO

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.