Recenzje

„To: Rozdział 2” [RECENZJA]

Pennywise żyje!

27 lat minęło jak jeden dzień. Klub Frajerów wraca do Derry. Pora na dogrywkę z Pennywise’em!

Koszmar nigdy się nie kończy. Pokonanie klauna w finale „To” okazało się być tylko półśrodkiem. Ponad ćwierć wieku później w Derry znów zaczynają znikać dzieci i dorośli. Frajerzy rozjechali się po świecie, a w przeklętym miasteczku został tylko Mike, jako jedyny pamiętający wydarzenia sprzed lat. W pojedynkę trudno walczyć z Pennywise’em, więc mężczyzna postanawia ściągnąć dawnych przyjaciół, by wspólnie stawić czoła złu. Derry wita naszych bohaterów z otwartymi ramionami i wręcza im balonik wyszczerzając przy tym ostre zębiska. To będzie trudny powrót do domu…

Powiedzieć że oczekiwania były spore, to jak nie powiedzieć nic. „To: Rozdział 2” jest kontynuacją najbardziej kasowego horroru wszech czasów. Pierwsza część była zarówno kinem grozy, jak i zakamuflowaną historią o trudach dojrzewania. Młodzi bohaterowie nie tylko toczyli śmiertelne boje ze zmiennokształtną istotą, ale i nie przebierali w słowach dosadnie komentując otaczającą ich atmosferę lat osiemdziesiątych. Humor i horror mieszały się także za sprawą roześmianego i krwiożerczego monstrum przybierającego postać klauna Pennywise’a. Nie trzeba było znać książkowego pierwowzoru Stephena Kinga, by domyślić się, że ta historia wciąż czeka na swoje zakończenie. I oto proszę, wracamy do Derry. To będzie krwawy powrót na stare śmieci.

Największą siłą pierwszego „To” była fenomenalna obsada. Dziecięcy aktorzy wywiązali się ze swoich ról znakomicie, a Bill Skarsgård jako Pennywise w równym stopniu bawił, jak i przerażał. „To: Rozdział 2” kontynuuje trend dzięki perfekcyjnie dobranym odtwórcom głównych ról. Jessica Chastain i James McAvoy jako dorośli Bev i Bill są oczywiście świetni, jak to oni, ale show kradną James Ransome i Bill Hader wcielający się w Eddiego i Ritchiego. Ten pierwszy jest uderzająco podobny do swojego młodszego odpowiednika i świetnie lawiruje między strachem, a odwagą. A ten drugi… Od czego zacząć? Hader stworzył kreację wręcz oscarową prezentując nam niezwykle złożoną i jakże realistyczną postać komika o duszy pełnej mrocznych sekretów. Dorosły Ritchie to wesołek ukrywający emocje za maską błazna, ale i oddany przyjaciel, który jednakże nie potrafi zdobyć się na szczerość. Gwarantuję, że pokochacie tego sarkastycznego pajaca.

Pochwaliłem aktorów, ale jak prezentuje się sam film? „To: Rozdział 2” jest zaskakująco… zabawne. Już w pierwszej części królowała groteska, ale tym razem mamy do czynienia wręcz z komediowym kinem grozy. Co prawda Pennywise po porażce sprzed 27 lat chyba odrobinę sfiksował albo po prostu przestał się patyczkować i teraz zdecydowanie mniej dowcipkuje, a więcej działa. Jest mocno, krwawo i z rozmachem. Za to Klub Frajerów przerzuca się inwektywami i wpada w slapstickowe tarapaty, a kolejne sceny grozy nierzadko komentuje się tutaj puentami, od których widownia śmieje się do rozpuku. I wiecie co? Ja to kupuję, bo zdaję sobie sprawę z tego, że dorosły boi się inaczej, niż dziecko. Za młodu przerażał nas własny cień, a teraz trudno nam uwierzyć, by istniało na świecie coś, co mogłoby nas jeszcze zaskoczyć. Być może dlatego Pennywise, istota karmiąca się strachem, teraz wybiera bardziej wysokobudżetowe podejście. Samotna postać w mroku nie zmrozi krwi w żyłach dorosłego. Ale ogromny, pędzący ku nam rozwrzeszczany stwór to już coś innego. Jesteśmy więksi, więc boimy się większych rzeczy.

„To: Rozdział 2” jest nie tylko przygodą pełną krwawych scen, ale i opowieścią o rozliczaniu się ze strachem. Któż z nas nie ma traumatycznych wspomnień z dzieciństwa? Nie da się uciec od swoich lęków i kiedyś należy stawić im czoła – najlepiej w towarzystwie przyjaciół. Każdemu z nas życzę własnego Klubu Frajerów. Z odpowiednimi osobami u boku nawet Pennywise niestraszny.

Ocena:
8/10

Śmiał się do rozpuku
Piotr Olczyk


To: Rozdział 2

To: Rozdział 2

Horror Od lat: 15 169 min

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do „To: Rozdział 2” [RECENZJA]

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Adam

Adam

10.09.2019, 20:13:58

Polecam. Film bardzo dobry .