Newsy

"Tenet" | Christophera Nolana zabawy z czasem

Wizjonerski reżyser patrzy na zegarek

O co chodzi w "Tenet"? Takie pytanie zadają sobie wszyscy fani dobrego kina. Christopher Nolan od lat trzyma szczegóły swoich filmów w ukryciu pobudzając wyobraźnię fanów. Tajemnicą okryty był wizerunek Heatha Ledgera jako Jokera w "Mrocznym rycerzu", nie znaliśmy żadnych szczegółów fabuły "Incepcji", podobnie było z "Interstellarem". "Tenet", najnowsze dzieło Brytyjczyka, to rzecz enigmatycznie oceniania jako opowieść o szpiegostwie w świecie przyszłości. Tylko tyle i aż tyle. Bo chociaż wiemy niewiele, to jedno jest pewne - Christopher Nolan znów będzie bawił się zegarkiem.

Tenet

Skąd ta pewność? To proste. Nolan niemal w każdym swoim filmie porusza tematykę czasu, zafascynowany niezwykłą elastycznością tego pojęcia. W "Memento" odebrał swojemu bohaterowi pamięć każąc mu odkrywać swoją historię wciąż i wciąż na nowo. W "Bezsenności" zmęczony Al Pacino rozwiązywał śledztwo w stanie permanentnego braku snu, co zacierało granicę między jawą a fikcją. "Prestiż" z 2006 roku i "Dunkierka" 2017 mają wspólną cechę - czas przedstawiony jest tutaj w sposób nielinearny, ale wciąż płynie, a tykanie zegara zapowiada nieuchronność wydarzeń. "Incepcja" i "Interstellar" to z kolei przykład na elastyczność czasu. Minuty trwające całe dnie, dekady mijające w ułamku sekundy. Zarówno w otchłani głębokiego snu, jak i w dalekiej kosmicznej pustce czas płynie zupełnie inaczej. Bohaterowie Nolana mogą próbować okiełznać czas, nawet z sukcesami, ale nigdy nie okiełznają zjawiska determinującego stan całego wszechświata.

Tenet

"Tenet" zapowiada się na arcyciekawy seans co najmniej z kilku powodów. Po pierwsze i wyjątkowo oczywiste - to film Nolana, reżysera docenianego i oglądanego, co nie zawsze chodzi w parze. Po drugie obsada wygląda wyjątkowo imponująco. W głównych rolach zobaczymy Johna Davida Washingtona i Roberta Pattinsona, a partnerować im będą Elizabeth Debicki, Michael Caine czy Kenneth Branagh. Po trzecie - czas, czas, czas. "Tenet" ma zawierać elementy podróży w czasie, co nas wcale nie dziwi i wręcz sprawia, że naprawdę nie możemy doczekać się premiery. Najnowszy film Christophera Nolana w Multikinie obejrzymy już w lipcu!

Tenet

Tenet

Tenet

Akcja Science-Fiction Thriller

Więcej o filmie
Interstellar

Interstellar

Science-Fiction Od lat: 12 170 min

Więcej o filmie
Incepcja

Incepcja

148 min

Więcej o filmie ZAREZERWUJ/KUP BILET
Komentarze

Dodaj swój komentarz do "Tenet" | Christophera Nolana zabawy z czasem

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.