Newsy

Światła, kamera... Święta!

Świąteczne zwyczaje na wielkim ekranie

Tradycje narodowe, regionalne, rodzinne... W przedświątecznej gorączce, gdy uczniowie tęskno wypatrują Bożego Narodzenia, warto porozmawiać o zwyczajach, które budują magię najbliższych dni. Pomocną dłonią w tej kwestii może służyć kino – istna skarbnica zekranizowanych zwyczajów. Przyjrzyjmy się poniższemu zestawieniu wybranych bożonarodzeniowych akcentów, aby przekonać się, na ile filmowe obrazy Świąt mogą wspomóc nauczyciela w uświadamianiu uczniom, iż tradycje niejedno mają imię.  

Zapalanie adwentowych świec („Magiczne święta Kacpra i Emmy”, reż. A. L. Næss)

„Zapalmy wieczorem świecę, niech płomień jej nigdy nie zgaśnie. / Niech świeci i ma nas w opiece, nawet, gdy każde z nas zaśnie” – rymowanka, wypowiadana przez bliskich Kacpra i Emmy przy zapalaniu pierwszej świecy adwentowego wieńca, najlepiej dowodzi, że oczekiwanie na Wigilię posiada swoją niepowtarzalną magię.

Pieczenie pierników („Dzieci z Bullerbyn. Nowe przygody”, reż. L. Hallström)

O wadze przedświątecznych przygotowań wiedzą również mali bohaterowie tworzący drużynę z Bullerbyn. Wszak czym byłoby Boże Narodzenie bez rozchodzącego się po domu zapachu ciepłych pierniczków?

Powroty do rodzinnego domu („Last Christmas”, reż. P. Feig; premiera w Multikinie: 29 listopada)

Znają to studenci, znają i emigranci zarobkowi. Znają to poniekąd wszyscy ci, którzy przeprowadzając się na kilka dni do rodzinnego domu, przenoszą się do nostalgicznych czasów dzieciństwa lub – tak jak Kate z “Last Christmas” (Emilia Clark) – zmagają się z ciężarem życiowych decyzji.

Ubieranie choinki („Grinch”, reż. Y. Cheney, S. Mosier)

I nie tylko! Nawet jeżeli celebracja związana z przystrajaniem drzewek i owijaniem miast metrami światełek przytłacza niektórych niczym Grincha, ostatecznie nie ma Bożego Narodzenia bez blasku choinki. Śnieżna Wigilia - czasami, rozświetlona - zawsze!

Dzielenie się opłatkiem („Cicha noc”, reż. P. Domalewski)

Paradoksalnie, właśnie takie chwile – w domyśle przepełnione szczerością i życzliwością – uwydatniają różnicę pomiędzy ideałem a rzeczywistością. Pośród jawnych niesnasek, ukrytej zawiści oraz niespełnionych oczekiwań, skropionych sporą dawką alkoholu, świąteczne tradycje portretowane w „Cichej nocy” prezentują się boleśnie zwyczajnie. Jednak to może właśnie dzięki takim filmom pragniemy być dla siebie lepsi? 

Posiłek przy wspólnym stole („Boże Narodzenie”, reż. Ch. Carion)

Żeby nie popadać w pesymizm, podkreślmy – mimo wszystko moc świątecznego stołu bardziej łączy niż dzieli. Wątpiącym polecamy oparty na faktach obraz Christiana Cariona, opowiadający o Wigilii roku 1914, kiedy to pewni brytyjscy, francuscy i niemieccy żołnierze zasiedli do wspólnego posiłku. Na przekór nienawiści i szaleństwu wojny.

Oczekiwanie na Mikołaja („Wielki zły lis i inne opowieści”, reż. B. Rennet, P. Imber)

W wiele możemy wątpić, ale jedno jest pewne – gdyby Święty Mikołaj nie istniał, należałoby go wymyślić. Kiedy Kaczka, Świnka i Królik przejmują na siebie misję dostarczenia prezentów, nawet dorośli widzowie czują, że utrzymanie dziecięcej wiary w niezawodność Mikołaja to sprawa najwyższej wagi.

Tytuły, wyświetlane w ramach projektu Moja Pierwsza Wizyta w Kinie („Magiczne święta Kacpra i Emmy”, „Nowe przygody Dzieci z Bullerbyn), Akademii Filmowej Multikino („Wielki zły lis i inne opowieści”) oraz seansów repertuarowych („Last Christmas”), stanowią dobrą okazję, aby omówić z uczniami wszystkich grup wiekowych filmowe obrazy Bożego Narodzenia oraz płynące z nich przesłanie. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą na stronach www.multikino.pl/szkoly.