Newsy

„Super 8”: Powiew klasyki

W małym amerykańskim miasteczku wykoleja się pociąg z tajnym ładunkiem. Świadkiem katastrofy jest grupka nastolatków kręcąca film na stacji kolejowej.

Akcja „Super 8” J.J. Abramsa („Star Trek”) rozgrywa się w stanie Ohio latem 1979 roku. W tym samym roku, w którym Sony wypuściło na rynek pierwszego walkmana. Od pierwszych minut projekcji wyczuwa się zresztą klimat filmów z lat 70. i 80. XX wieku. A zwłaszcza obrazu „E.T.” Stevena Spielberga, producenta „Super 8”. Tu też głównym bohaterem jest chłopczyk, który jako jeden z nielicznych rozumie uczucia kosmity. Być może dlatego, że Joego (Joel Courtney) - pomimo młodego wieku -spotkała już w życiu wielka tragedia. Stracił kilka lat temu matkę. W wypadek w fabryce zamieszany był ojciec Alice (rewelacyjna Elle Fanning – „Somewhere. Między miejscami”), która wraz z Joe i czwórką innych chłopaków kręci film o zombie.

Jak już wcześniej zdradziłem, w „Super 8” pojawi się obca cywilizacja. Nie spodziewajcie się jednak kolejnego „Obcego”, czy „Predatora”. Główny nacisk nie jest bowiem położony na efekty specjalne – choć trzeba przyznać, że są one całkiem niezłe – a na wątek poświęcony nastolatkom. „Super 8” opowiada o dorastaniu, o pierwszej miłości i o konflikcie rodziców wpływającym na ich dzieci. To w gruncie rzeczy prosta historia, ale dobrze opowiedziana i pełna uroku. Kluczem do sukcesu było oczywiście stworzenie ciekawych postaci i dobranie utalentowanych, młodych aktorów. I to się twórcom udało. Zabrakło jedynie dramaturgii w zakończeniu, które nie miało tej mocy co sekwencja wybuchu pociągu. Ale i tak nie zmienia to faktu, że „Super 8” to rarytas w czasach, w których bez opamiętania kręci się naszpikowane efektami specjalnymi durne science fiction w 3D. Gorąco polecam.    

„Super 8”, reż. J.J. Abrams, wyst. Joel Courtney, Elle Fanning, Kyle Chandler, Noah Emmerich, Gabriel Basso, Riley Griffiths, Zach Mills, Ryan Lee

Jerzy Wasowski

Supersamiec

Supersamiec

114 min

Więcej o filmie
Superhero

Superhero

85 min

Więcej o filmie
Super 8

Super 8

Science-Fiction Thriller Od lat: 12 112 min

Więcej o filmie
Supermarket

Supermarket

Thriller Od lat: 15 82 min

Więcej o filmie
Barbie: Super księżniczki

Barbie: Super księżniczki

Animowany Familijny Od lat: b.o. 74 min

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do „Super 8”: Powiew klasyki

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.