Newsy

„Strażnicy Galaktyki”: Niecodzienni superherosi

To pod wieloma względami najbardziej ekscytujący film od czasów „Iron Mana”.

Peter Quill (Chris Pratt), kosmiczny poszukiwacz przygód i huncwot, kradnie tajemniczy artefakt, czym kieruje na siebie gniew potężnego prokuratora, sędziego i kata w jednej osobie - siejącego postrach w całej galaktyce Ronana (Lee Pace), który nie spocznie póki nie odzyska magicznego przedmiotu. W pojedynkę bohater nie ma z nim żadnych szans, zmuszony jest więc zawrzeć sojusz z czwórką wyjątkowej maści indywidualistów: gadającym szopem-rewolwerowcem na cybernetycznym dopingu Rocketem (głos Bradley Cooper), jego przyjacielem drzewokształtnym humanoidem Grootem (głos Vin Diesel) znającym tylko trzy słowa, śmiertelnie niebezpieczną wojowniczką z obcego świata Gamorą (Zoe Saldana) oraz pragnącym pomścić śmierć żony i dziecka Draxem Niszczycielem (były mistrz wrestlingu federacji WWE Dave Bautista).

Rolę Petera Quilla, po wielogodzinnych castingach, powierzono ostatecznie mniej znanemu szerokiej publiczności aktorowi. „Do roli Quilla przesłuchaliśmy naprawdę wielu aktorów. Chris Pratt wygrał, bo był niezwykle wyluzowany i zabawny, czyli dokładnie taki, jak to sobie wyobrażaliśmy. Kiedy założył kostium, maskę i wziął do ręki broń, wyglądał bardzo groźnie i - co ważniejsze - wiarygodnie”, wspomina producent filmu Kevin Feige. To właśnie na postaci Quilla spoczywa ciężar historii. „Peter nigdy nie poznał swojego ojca, a otchłań kosmosu wciągnęła go tuż po śmierci matki. Wychował go humanoid o niebieskiej skórze. Całe życie wmawiano mu, że musi być twardy, co zrodziło w nim wielką skłonność do brawury i ryzyka. Jednak w głębi duszy Quill jest niezwykle samotnym człowiekiem. W miarę rozwoju fabuły ostatecznie przyjmuje do wiadomości, że w życiu są ważniejsze rzeczy niż postępowanie wyłącznie według własnego widzimisię”, opowiada o swojej postaci Pratt.

„’Strażnicy Galaktyki’ są dla nas najbardziej ryzykownym, ale przez to pod wieloma względami również najbardziej ekscytującym filmem od czasów ‘Iron Mana’. Opowieść o Strażnikach opiera się wprawdzie w całości na świetnych komiksach, jednak są to zeszyty znane wąskiej grupie odbiorców, a my mieliśmy możliwość wprowadzenia kilku oryginalnych pomysłów. Mam nadzieję, że ten film będzie wielkim powiewem świeżości”, wyjawia Kevin Feige. Kierownictwo Marvela postanowiło oprzeć „Strażników...” na serii komiksów z 2008 r. autorstwa Dana Abnetta i Andy’ego Lanninga, co spotkało się z entuzjastyczną reakcją Jamesa Gunna: „Przejęliśmy do filmu postaci wykorzystane w komiksach Abnetta i Lanninga, a wraz z nimi interesującą mieszankę humoru i mroku” - opowiada podekscytowany reżyser.

Na planie zdjęciowym panowała wyjątkowa atmosfera. Reżyser w dość niecodzienny sposób motywował całą ekipę, a mianowicie podczas kręcenia zdjęć głośno odtwarzał specjalnie skomponowaną do filmu muzykę. Gunn kazał także dźwiękowcom puszczać piosenki z lat 70., których Peter Quill w filmie słucha na swoim walkmanie. Przed najtrudniejszym zadaniem stanęli jednak twórcy scenografii. Reżyser forsował bowiem wykorzystanie fizycznych dekoracji. „Jednym z głównych celów, który sobie postawiłem od początku było stworzenie naturalistycznego, jednak niepozbawionego kolorów świata. Tęsknię za żywą paletą barw stosowaną w filmach science fiction z lat 50. i 60. Chciałem połączyć styl wizualny różnych starych produkcji i na tej podstawie stworzyć coś własnego”, wyjaśnia. Największe wrażenie na widzu powinna zrobić jednak wirtualna planeta Xandar. Prawdziwe dekoracje stanowią jedynie punkt wyjścia dla gigantycznego wirtualnego planu, inspirowanego architekturą Santiago Calatravy, gdzie za tło posłużył monumentalny, stalowo-szklano-betonowy biały łuk dworca kolejowego w belgijskim Liege.

Reżyser James Gunn wierzy, że - mimo oprawy science fiction - „Strażnicy...” trafią do szerokiego grona odbiorców: „Mam szczerą nadzieję, że uda nam się wywrzeć na widzach takie wrażenie, jakie filmy robiły na mnie, kiedy byłem dzieckiem. Ale nie chcemy dotrzeć tylko do dzieci! Chcemy, aby również dorośli poprzez film doświadczyli magii, nadziei, poczucia, że rodzina jest ich ostoją i że nigdy nie jest za późno, aby naprawić swoje postępowanie... No i oczywiście, aby stał się on dla nich wielką przygodą!”.

„Strażnicy Galaktyki”, reż. James Gunn, wyst. Chris Pratt, Zoe Saldana, Dave Bautista, Vin Diesel, Bradley Cooper    , Lee Pace, Michael Rooker, Karen Gillan

Jerzy Wasowski

Superhero

Superhero

85 min

Więcej o filmie
Strażnicy Galaktyki 3D dubbing

Strażnicy Galaktyki 3D dubbing

Akcja Familijny Science-Fiction Od lat: 12 123 min

Więcej o filmie
Strażnicy Galaktyki 2D dubbing

Strażnicy Galaktyki 2D dubbing

Akcja Familijny Science-Fiction

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do „Strażnicy Galaktyki”: Niecodzienni superherosi

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Anka

Anka

06.08.2014, 12:23:52

Cennik? Oczywiście że w kilka sekund. Zatem do komentatora "wkur." i do "Widz" - wystarczy w Google wpiszesz "Cennik Multikino" z nazwą wybranego miasta i od razu wyświetla się to czego szukacie wraz z bieżącym repertuarem obok. Pozdrawiam :)

Aaa

Aaa

02.08.2014, 23:05:41

odnalezienie cennika zajęło mi kilka sekund, jaki to teraz naród leniwy i chce mieć wszystko jak na dłoni, byle się nie przemęczyć dwoma kliknięciami

Widz

Widz

02.08.2014, 18:59:09

... no właśnie cennik by się przydał "na wierzchu". Szkoda patrzeć jak konkurencja w mieście a tu brak starań o klienta.

wkur.

wkur.

01.08.2014, 18:11:20

Czy ktoś z was kur geniuszy pomyślał żeby umieścić na stronie jakiś cennik który nie będzie ukryty przed klientami?