Newsy

„Spadkobiercy”: Clooney po Oscara

Film oparty na powieści Kaui Hart Hemmings zdobył pięć nominacji do Oscara, m.in. za najlepszy film, scenariusz, reżyserię i rolę męską dla George’a Clooney’a.

Kolejny udany film drogi w wykonaniu Alexandra Payne’a. W obsypanych nagrodami „Bezdrożach” z 2004 roku dwójka kumpli wybiera się w podróż - będącą przedłużonym wieczorem kawalerskim - z własnej woli. W „Spadkobiercach” główny bohater Matt King (George Clooney) zostaje do niej przymuszony. Przed faktem dokonanym stawia go żona Elizabeth (Patricia Hastie), która uległa wypadkowi na motorówce. W jego wyniku zapadła w śpiączkę. Lekarze są bezsilni. Odłączenie od aparatury podtrzymującej życie jest nieuniknione. Matt ma kilka dni, by powiadomić o tym osobiście wszystkich przyjaciół żony i przygotować na odejście matki dwie córki – 10-letnią Scottie (Amara Miller) i 17-letnią Alexandrę (Shailene Woodley). Problem jednak w tym, że Matt młodszą nie opiekował się prawie w ogóle, a ze starszą stracił kontakt. Ciosem w nadnercze jest jednak wiadomość o zdradzie żony.

Wspomniana podróż musi się odbyć przede wszystkim w głowie Matta, który do tej pory wiódł na Hawajach życie bezbarwne. Jest dobrze zarabiającym prawnikiem i zarządcą wartego miliony, ogromnego, dziewiczego terenu należacego do jego rodziny od ponad stulecia. Mimo to zamiast wydawać pięniądze, ciągle je oszczędzał. Wiecznie zapracowany nie miał czasu ani dla siebie, ani - tym bardziej - dla bliskich. Najwyraźniej nie okazywał też należycie uczuć żonie. Elizabeth postanowiła bowiem szukać szczęścia w ramionach innego mężczyzny. Gdyby nie jej wypadek, wniosłaby pozew o rozwód, a on dalej tkwiłby w marazmie. Tragedia zmusiła jednak Matta do działania.

Dzięki rozmowie z ojcem Elizabeth (Robert Forster), który nie ukrywa wobec niego żalu, ale przede wszystkim za sprawą wyprawy w towarzystwie córek na inną wyspę archipelagu w poszukiwaniu kochanka żony (Matthew Lillard), Matt spojrzy na siebie z dystansu. Zrozumie postępowanie Elizbeth i odnowi relacje z córkami. Happy endu nie będzie, ale przynajmniej zacznie się prawdziwe życie. Tę słodko-gorzką przemianę bohatera znakomicie oddał na ekranie George Clooney, który po raz trzeci walczyć będzie o Oscara w kategorii najlepszy aktor pierwszoplanowy. Na jego nieszczęście, konkurencja jest w tym roku ogromna. Najpoważniejszymi konkurentami Clooney’a są Gary Oldman („Szpieg”) i Jean Dujardin („Artysta”).

„Spadkobiercy”, reż. Alexander Payne, wyst. George Clooney, Shailene Woodley, Amara Miller, Nick Krause, Beau Bridges, Robert Forster, Judy Greer, Matthew Lillard

Jerzy Wasowski

Spadkobiercy

Spadkobiercy

Komedia Dramat Od lat: 15 115 min

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do „Spadkobiercy”: Clooney po Oscara

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.