Newsy

„Snowpiercer: Arka przyszłości”: Proletariusze wszystkich składów...

Chris Evans („Kapitan Ameryka”) przewodzi powstaniu w pociągu pędzącym dookoła globu bez przystanków.

W 2014 roku skutki globalnego ocieplenia zmusiły świat do podjęcia działań. W atmosferę wystrzelono specyfik o nazwie CW7, który miał obniżyć temperaturę. Obniżył ją jednak do tego stopnia, że na Ziemi po raz kolejny zawitała epoka lodowcowa, a życie uległo zagładzie. Ci, którzy przeżyli schronili się na pokładzie pociągu, tytułowego Snowpiercera, krążącego wokół globu bez zatrzymywania się dzięki nowoczesnej, samowystarczalnej technologii. Do Arki Noego mu jednak daleko. Silni i słabi nie żyją tu obok siebie w harmonii. Wręcz przeciwnie: pierwsze wagony okupują bogacze, na tyłach składu wegetują zaś najbiedniejsi, poupychani na kuszetkach, w ścisku, wcinając proteinowe galaretki. I nawet jakby mieli pieniądze, nie mogliby kupić biletu w pierwszej klasie. W Snowpiercerze panują bowiem sciśle określone zasady, a każdy pasażer ma swoje miejsce. „But należy do nogi, kapelusz do głowy. Ja jestem kapeluszem, wy - butem”, przekonuje pani Mason (upiornie wyglądająca Tilda Swinton), prawa ręka konstruktora pociągu. Nasuwa się jednak pytanie, dlaczego w ogóle klasa niższa utrzymywana jest przy życiu?

Rewolucja wisi w powietrzu. Na czele proletariatu stoi jednoręki starzec Gilliam (John Hurt), który niejedno przeżył i niejedno widział na pokładzie pędzącego od siedemnastu lat po zaśnieżonych torach Snowpiercera. Na faktycznego lidera uciskanych wyrasta jednak Curtis (świetnie odcinający się od wizerunku Kapitana Ameryki Chris Evans). Zdeterminowany do walki o niepodległość do ostatniej kropli krwi mężczyzna ma następujący plan: zamierza uwolnić z więzienia specjalistę od zabezpieczeń Namgoong Minsu (Kang-ho Song) i z jego pomocą dotrzeć do lokomotywy. Ten bowiem, kto ją kontroluje, kontroluje cały skład. Ale co potem? Bohater ukaże oprawców, da ludziom wolność, jedzenie i od tej pory wszyscy będą żyć w zgodzie?

Koreański reżyser Joon-ho Bong nie uchyla się jednak na szczęście od odpowiedzi na trudne pytania. „Snowpiercer: Arka przyszłości” nie jest przeciętnym filmem science-fiction, gdzie efekty specjalne i wielkie przemowy tuszują brak zamysłu autorów, a bezmyślna młócka stanowi motyw przewodni. Wyprawa Curtisa na przód pociągu to wyprawa w głąb intrygującego świata. Każdy wagon to oddzielna całość, ale i element spójnego ekosystemu. Im bliżej zaś lokomotywy widz się znajduje, tym więcej wie, ale na tyle mało, by nie stracić zainteresowania dalszym rozwojem sytuacji. Twórca „The Host: Potwór” umiejętnie bowiem podsyca ciekawość, smakowite kąski zostawiając na sam koniec. Ekranizacja francuskiego komiksu „Le Transperceneige” to inteligentne kino ze społecznym przesłaniem opakowane w atrakcyjną formę. Zarówno dla tych, którzy kochają filmy SF za ich wizualną stronę i klimat, jak i dla tych, którzy mają większe wymagania intelektualne.

„Snowpiercer: Arka przyszłości”, reż. Joon-ho Bong, wyst. Chris Evans, Kang-ho Song, Tilda Swinton, Jamie Bell, Octavia Spencer, Ewen Bremner, John Hurt, Ed Harris     

Jerzy Wasowski

Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz

Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz

Akcja Science-Fiction Od lat: 12 128 min

Więcej o filmie
Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz 3D dubbing

Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz 3D dubbing

Akcja Science-Fiction Od lat: 12 128 min

Więcej o filmie
Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz 2D dubbing

Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz 2D dubbing

Akcja Science-Fiction Od lat: 12 128 min

Więcej o filmie
Snowpiercer: Arka przyszłości

Snowpiercer: Arka przyszłości

Akcja Dramat Science-Fiction Od lat: 15 126 min

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do „Snowpiercer: Arka przyszłości”: Proletariusze wszystkich składów...

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

filmen

filmen

23.04.2014, 10:03:05

Od kiedy to w zgorzelcu ma byc?