Newsy

"Służby specjalne": Mocne, ekscytujące kino

Najnowszy film Patryka Vegi – „Służby specjalne” zbiera rewelacyjne opinie.

To „mocne, ekscytujące kino” – pisze Tomasz Lada – „o tej produkcji będzie głośno z powodów politycznych.  Ale ten film to coś więcej. To jeden z najlepszych polskich filmów ostatnich lat, z pewnością najlepsza polska sensacja od czasu Pitbulla.”

Jedną z mocnych stron filmu jest „inteligentny, przewrotny scenariusz”, który jak zdradza reżyser, ma w sobie wiele autentyzmu. „Służby specjalne są oparte na dokumentacji, w zasadzie nie ma w tym filmie chyba wymyślonej sceny. Myślę, że jestem dobrym strukturalistą i najlepiej wychodzi mi konstruowanie fabularnej historii z elementów wyciągniętych bezpośrednio z życia. Film zawiera sceny, w których dialogi są niemalże przeniesione jeden do jednego z życia. Realizm jest ogromną wartością tego filmu” - tłumaczy Patryk Vega. „Służby specjalne nie powstały na podstawie małej liczby rozmów. Nie miałem jednego, dwóch informatorów, którzy podrzucili mi streszczenie filmu ze zmanipulowaną wersją rzeczywistości”- tłumaczy Patryk Vega w ostatnim wywiadzie dla Polska The Times.


Dziennikarzy zachwyca także doskonałe aktorstwo, szczególne wrażenie robi Olga Bołądź, która gra wyrzuconą z ABW podporucznik Białko. „Przypomina  Lisbeth Salander z książek Stiega Larssona” – pisze Zwierciadło. „Chciałam tak zagrać Białko, żeby była jak najbardziej niedostępna i tajemnicza. Ta tajemniczość nie wywodzi się z tego, że ona ją sobie wymyśliła, to naprawdę osoba, która nie ma przyjaciół, nie ma w sobie tendencji, ani tradycji do rozmowy o sobie i sama siebie nie zna. Jest wkurzona, ma w sobie dużo agresji – nie wie gdzie ją skierować. Jest pionkiem, który dokonuje zmian, o których słyszymy potem w mediach. Stoi za nimi, choć nie ma o tym pojęcia. Ona nie zadaje żadnych pytań i po prostu wypełnia swoje zadania” – tłumaczy aktorka. By uwiarygodnić swoją postać aktorka ścięła włosy, i podczas morderczych treningów wypracowała niebywałą muskulaturę.


 „Służby specjalne” to historia, która odsłania kulisy życia i pracy oficerów tajnych służb. Reżyser Patryk Vega bezkompromisowo wdziera się w ich psychikę i prywatność. To najmocniejszy film twórcy „Pitbulla”.
Obok Olgi Bołądź znakomite kreacje aktorskie w filmie stworzyli czołowi polscy aktorzy:  Wojciech Zieliński, Janusz Chabior, Kamilla Baar, Andrzej Grabowski, Agata Kulesza, Jan Frycz, Eryk Lubos oraz Wojciech Machnicki.


Akcja filmu rozpoczyna się, gdy dochodzi do likwidacji elitarnych Wojskowych Służb Informacyjnych. Politycy orientują się, że pozbawiono Polskę oczu i uszu. Zostaje stworzona nowa, tajna jednostka do zadań specjalnych. Trafiają do niej m.in. niepokorna, wyrzucona z ABW podporucznik (Olga Bołądź), kapitan, który wrócił z misji w Afganistanie (Wojciech Zieliński) oraz były pułkownik SB (Janusz Chabior). Pracując nad aferami z pierwszych stron gazet, będą musieli zmierzyć się z demonami przeszłości. Pewnego dnia odkryją, że tak naprawdę nie wiedzą dla kogo pracują.


Reżyser Patryk Vega wraca do korzeni, tworząc mocne i bezkompromisowe kino. Serwuje nam porażający obraz służb specjalnych we współczesnej Polsce, działających na styku świata polityki, mediów i biznesu.
Zdjęcia do filmu realizowane były w Polsce, Iraku, we Włoszech oraz na Łotwie.

Bóg wybacza. Oni nigdy. „Służby specjalne” w kinach od 3 października.


Źródło: Vue Movie Distribution

Służby specjalne

Służby specjalne

Dramat Kryminał Od lat: 15 115 min

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do "Służby specjalne": Mocne, ekscytujące kino

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

płk.Zubek

płk.Zubek

03.11.2014, 21:09:54

uczniaki i oszołomy mają ucztę.Ale jest sporo dobrej roboty zespołu przy tym filmie i smutnej prawdy o herosach z tajnych służb

Piotr

Piotr

23.10.2014, 20:07:58

Wyższy oficer agentem rosyjskiego GRU, kto jeszcze ? To nie film, wo rzeczywistość. Chyba rozwiązanie WSI uchroniło nas przed czymś dużo groźniejszym.

karola

karola

17.10.2014, 12:07:51

BARDZO DOBRY FILM

romario39

romario39

13.10.2014, 14:02:58

Naprawde warto obejrzeć ten film !!! Ten film uzmyslowi normalnym obywatelom naszego kraju co naprawde sie dzieje w naszym państwie. Kazdy bedzie sobie mogl wyrobić zdanie na temat naszego zycia politycznego i czy ono nie jest sterowane !! Po obejrzeniu tego filmu inny wyraz ma dla mnie afera podsluchowa i brak jej wyjaśnienia ( oczywiscie sam sobie wyjaśniam dlaczego nie mozemy sie dowiedzieć prawdy ).

abba

abba

13.10.2014, 10:52:02

Film daje do myślenia nad rolą pana Antoniego M.przy rozwiązywaniu WSI i kontaktów w Afganistanie. Przypadkowe osoby ze straży miejskiej, przeszkolone w 17 dni, pojawiające się na misjach to masakra. Ten wątek wydaje się być wiarygodny. Pozostałe to raczej fikcja. A może się mylę?

zuzka

zuzka

07.10.2014, 10:34:28

naprawdę świetny film

mario

mario

06.10.2014, 11:46:07

"elitarnych" Wojskowych Służb Informacyjnych? Proszę troszkę poczytać.