Newsy

Skłodowska - walory edukacyjne

Nie ma panteonu wielkich Polaków bez Marii Skłodowskiej-Curie. Czy jednak w pełni wykorzystujemy edukacyjny potencjał tkwiący w tej postaci?

 

- Jestem przekonany, że za sprawą filmu Marjane Satrapi dyskusja o Skłodowskiej – genialnej badacze, nietuzinkowej osobowości, ale także kobiecie swoich czasów, żonie i matce – wkroczy na zupełnie nowe pola refleksji. Reżyserka, tworząc nić powiązań pomiędzy Paryżem doby la belle époque, Hiroszimą 1945 roku, Ameryką lat 50. i Czarnobylem roku 1986 dokonuje intrygującej, intelektualnej wolty, pozwalającej spojrzeć nam na postać historyczną nie tylko przez pryzmat jej własnych decyzji, ale również rezonującego dziedzictwa. Pouczające (nie tylko dla młodych ludzi) i uświadamiające, że ostatecznie nikt nie żyje dla samego siebie – mówi Marcin Pigulak (Ferment Kolektiv), historyk i filmoznawca, członek Zespołu Edukacji Multikina.

Moja matka nie była niezależną kobietą. Marzeniem jej życia było, że sama zostanę niezależną kobietą, taką jak Marie Curie. Badaczka stała się dla mnie wzorem do naśladowania do tego stopnia, że nawet napisałam w „Persepolis” (autobiograficznej powieści graficznej, traktującej o dojrzewaniu Satrapi w Iranie ajatollahów – przyp. red.): „Naprawdę pragnę, aby przeznaczeniem mojego życia było odkrycie lekarstwa na raka”. (...) Dorastałam z mitem „Madame Curie”, ale dopiero po rozpoczęciu prac nad „Skłodowską” odkryłam wiele faktów - przykładowo, nie wiedziałam, że rozpętano przeciwko niej nacjonalistyczną, rasistowską nagonkę, podobnie jak nie miałam pojęcia o jej udziale w I wojnie światowej.

Marjane Satrapi (reżyserka filmu) – wywiad dla portalu Cineuropa.org

Argumenty dla nauczycieli i walory edukacyjne:

Skłodowska” to:

  • Sposób na ugruntowanie oraz poszerzenie wśród uczniów wiedzy o postaci Marii Skłodowskiej-Curie i jej dorobku.
  • Obrazowa lekcja chemii i fizyki na temat istoty radioaktywności.
  • Wsparcie w uświadamianiu historycznego dziedzictwa badań Marii i Piotra (zgodnie z podstawą programową: „Dostrzeganie potrzeby poznawania przeszłości dla rozumienia procesów zachodzących we współczesności”).
  • Intrygujący portret kobiety z krwi i kości, doznającej – pomimo swoich sukcesów – mechanizmów dyskryminacji płciowej i społecznego wykluczenia.
  • Sugestywna opowieść o ciemnych i jasnych stronach postępu naukowego.
  • Zachęta do dyskusji na temat etycznej strony podejmowanych decyzji oraz związanej z nimi odpowiedzialności.
  • Przykład filmowej adaptacji tekstu literackiego (w tym wypadku: powieści graficznej „Radioactive” Lauren Redniss).

Materiały edukacyjne do pobrania:

Skłodowska

Skłodowska

Dramat Biograficzny

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do Skłodowska - walory edukacyjne

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.