Newsy

„Sing”: 9 (a nawet 11) kultowych piosenek z filmów dla dzieci.

Możesz mieć pięć, piętnaście lub pięćdziesiąt lat. Możesz stawiać pierwsze kulfony w szkole lub wykładać na uniwersytecie. Możesz mieszkać w Wąsoszu lub w Honolulu – gdy słyszysz ukochaną piosenkę z filmu, świat nabiera innych barw.

„Sing” wchodzi do kin tanecznym krokiem w rytmie starych i nowych hitów. Nie ma się co dziwić – to w końcu film opierający swa intrygę na mechanizmie „talent show”, a tam jest miejsce i na szlagiery, i na evergeeny, i na rzeczy zupełnie nowe. Poniżej próbka od nie byle kogo.


Piosenka w filmie dla dzieci ma się dobrze praktycznie od zawsze. Taką kompozycję można potem grzać po stacjach radiowych, na festynach i w zaciszu domków dla lalek. Poniżej absolutnie subiektywna lista przebojów, przygotowana we współpracy ze skromną, ale merytoryczną konsultantką, moją pięcioletnią córką Zosią.

 

1. Kraina lodu / Mam tę moc / Katarzyna Łaska

Na szczycie listy bez niespodzianek i od lat bez zmian – w naszym rankingu nie może być inaczej, zwłaszcza, gdy kolejność dyktuje rezolutna pięciolatka.

 

2. Król Lew / Can You Feel The Love Tonight / Elton John

Być może ta piosenka powinna być numerem jeden, ale nie zapominajcie: twierdzy broni gotowa na wszystko małoletnia wielbicielka Elsy i Anny. Po prostu majstersztyk – polskiej wersji słucha się bardzo dobrze, ale pamiętajmy, że oryginał przywędrował od sir Eltona Johna.
 

3. Minionki / Happy / Pharrell Williams

Dawno już obcasik nie stukał tak energicznie w kinową podłogę. Pharrell Williams, który na szerokie wody wypłynął dzięki Daft Punk, ubogacił najlepszą chyba część Minionkowej trylogii o piosenkę, której długo nie zapomną ani dzieci, ani ich dzieci.
 

4. O dwóch takich, co ukradli księżyc / Marchewkowe pole / Lady Pank

Czyż nie jest to taka polska wersja „Like a Rolling Stone”? I Czyż „rosnę sobie, dołem głowa, górą nać” nie mogłoby być kolejną zwrotką po „How does it feel to be on your own”? Pamiętajmy, że cały czas mówimy o filmach dla dzieci, więc dalszą interpretację fraz w stylu „w marchewkowym stanie jest najlepiej mi” zostawmy może na inną okazję…
 

5. Podróże Pana Kleksa / Meluzyna / Małgorzata Ostrowska

skoro jesteśmy przy polskich rock-szlagierach, nie sposób pominąć „Meluzyny”. Przygody Pana Kleksa to kopalnia przebojów, a ten jest chyba największy… no chyba, że ktoś woli „Marsz wilków” w wykonaniu TSA. Komentarze na YT: „Trauma do końca życia”, „do dzisiaj się boję”, „Peter Jackson wykorzystał to w marszu Uruk-hai” (a Zosia wcale się nie boi!):

6. Czarnoksiężnik z Oz / Over The Rainbow / Judy Garland

Czy od tego wszystko się zaczęło? Czy to wtedy, dziesięć lat po rewolucji dźwiękowej w kinie, ktoś-bardzo-ważny uznał, że nie ma dobrego filmu dla dzieci bez genialnej piosenki? Może tak było, może nie, ale faktem jest, że w 2016 roku nieznająca kontekstu kilkulatka słucha piosenki o fantastycznej krainie na tzw. ripicie.
 

7. Trolle / Can’t stop the feeling / Justin Timberlake

I znów nóżka sama chodzi! Tych, którzy jeszcze nie byli na „Trollach” i patrząc na ich tęczowe grzywki podejrzewają ich o infantylne życie wewnętrzne, postaramy się przekonać tym (choć Zosia woli Timberlake’a):

8. Pocahontas / Kolorowy wiatr / Edyta Górniak

Gdybyście nie wiedzieli, czemu wilk tak wyje w księżycową noc, to odpowiedź znajdziecie w tej piosence. Piszę to bez cienia ironii. Zdziwicie się, ilu znajomych, rozpoznając to w radiu czy na imprezie, zaczyna entuzjastycznie podśpiewywać z Edzią w hicie z 1995 roku! Przyznam, że słuchając tego dzisiaj, wiele spraw wydaje się aż nadto, zdumiewająco aktualnych!
 

9. Niekończąca się opowieść / Limahl

Tadam! Nie mogło tego zabraknąć. Zosia patrzy na mnie z mieszaniną politowania i obojętności. W tym jednak wypadku nie straszna mi jej dezaprobata. Wycieczka nostalgiczna, aż się łezka kręci!

Kraina lodu

Kraina lodu

Animowany Familijny Przygodowy Od lat: b.o. 109 min

Więcej o filmie
Minionki

Minionki

Animowany Familijny Komedia Od lat: b.o. 91 min

Więcej o filmie
Trolle

Trolle

Animowany Fantasy Familijny Od lat: b.o. 93 min

Więcej o filmie
Sing

Sing

Animowany Familijny Komedia Od lat: b.o. 108 min

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do „Sing”: 9 (a nawet 11) kultowych piosenek z filmów dla dzieci.

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.