Recenzje

„Seria Niezgodna: Wierna”: Co knuje David?

Krwawe rządy dobiegły końca, w futurystycznym Chicago walka wciąż jednak trwa.

Podobnie jak w „Igrzyskach śmierci” przywódca rewolucji obalający tyrana, sam nim się staje. Dochodzi do masowych egzekucji podwładnych pokonanej Jeanine. Liderka Bezfrakcyjnych Evelyn (Naomi Watts) nie pozwala na otwarcie bramy. Tris (Shailene Woodley) i Cztery (Theo James) zamierzają jednak sprawdzić na własną rękę, dlaczego Ojcowie Założyciele poddali ich eksperymentowi. Bohaterowie trafiają do kolejnej enklawy szczelnie odgrodzonej od reszty skażonego terenu. Dowiadują się, że modyfikacje w ludzkich genach doprowadziły do masowych konfliktów i zniszczenia świata, a garstka ludzi o niezmodyfikowanym genotypie założyła Agencję Bezpieczeństwa Genetycznego. Na czele społeczności, która technologicznie wyprzedza mieszkańców Chicago o dwieście lat, stoi David (Jeff Daniels). Mężczyzna z łatwością owija sobie wokół palca Tris. Przekonuje ją, że tylko ona jest Czysta, a reszta (nawet inni Niezgodni) Uszkodzona, czyli genetycznie wadliwa. Jest jednak szansa na ocalenie ludzkości, ale dziewczyna musi zacząć współpracować.

W świecie przyszłości nic się nie zmieniło, czystość rasowa i segregacja nadal królują i nawet technologiczny postęp nie jest w stanie przysłonić ciemnej strony ludzkiej natury. Ten realizm sprawia, że „Wierną” mimo otoczki science fiction ogląda się z zaangażowaniem. Oparta na bestsellerowej trylogii Veroniki Roth seria z każdą kolejną częścią wchodzi na coraz wyższe obroty. Film Roberta Schwentkego („Red”) wychodzi poza ramy poprzednich odsłon, które - mimo pomysłowej formy - ograniczała zamknięta przestrzeń i podział na frakcje (poza tym wysyp innych produkcji SF o wynaturzonych systemach społecznych znacznie podwyższył poprzeczkę). Oczywiście bunt doprowadził do przetasowań, ale w ramach systemu. Teraz świat się poszerzył. Nie wiemy, kto tak naprawdę stoi u steru władzy. David zarzeka się, że zależy mu jedynie na odrodzeniu ludzkości. Na tzw. Peryferia o marsjańskim krajobrazie wysyła żołnierzy po dzieci, którym daje szansę na nieco dłuższe życie. Jakie są jednak jego ukrytre zamiary? Co tak naprawdę knuje?

Oficjalnie nie ma już frakcji, ale podziały wciąż istnieją. Tris oddala się od swojego ukochanego, poświęcając się w pełni zbawianiu ludzkości. Cztery prowadzi własne śledztwo, wyrąbując sobie drogę pięściami i osobistymi dronami, koniunkturalista Peter (Miles Teller) znów jątrzy, a brat Tris Caleb (Ansel Elgort) stara się odkupić winy. Na brak akcji z pewnością nie można narzekać. Relacja Tris i Cztery nie jest już też na szczęście budowana z myślą o nastoletnich widzach. Bohaterowie dojrzeli, a wraz z nimi cała seria. Przed nami wielki finał. Oby w tym duchu.

„Seria Niezgodna: Wierna”, reż. Robert Schwentke, wyst. Shailene Woodley, Theo James, Jeff Daniels, Naomi Watts, Octavia Spencer, Miles Teller, Zoë Kravitz, Ansel Elgort

Jerzy Wasowski

Seria Niezgodna: Wierna

Seria Niezgodna: Wierna

Akcja Science-Fiction Od lat: 12 121 min

Więcej o filmie
ENEMEF: Noc Niezgodnej z premierą Wiernej

ENEMEF: Noc Niezgodnej z premierą Wiernej

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do „Seria Niezgodna: Wierna”: Co knuje David?

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.