Newsy

Sausage Party oraz top 5 bajek nie dla dzieci

Animacje dla dorosłych to czysta perwersja. Zderzenie dziecięcej estetyki i hardkorowych treści działa jak zapalnik i powoduje w mózgu odbiorcy prawdziwe spustoszenie. Wiedzą o tym nie tylko twórcy Sausage Party.

No dobra. Nie będzie to top 5 bajek nie dla dzieci, raczej top 5 kategorii. Bo animacje dla dorosłych to nieprzebrany ocean turboatrakcyjnych produkcji. Japońskie anime (Hayao Miyazaki i jego Studio Ghibli), europejskie kino autorskie (choćby „Trio z Belville”) czy hollywoodzkie ekranizacje komiksów – to tylko kropla w morzu. „Sausage Party” jest zaś szczególnym w tym zestawieniu owocem płomiennego romansu hollywoodzkiego mainstreamu i fanowskiego podejścia do popkultury. Z jednej strony uładzona stylistyka animacji dla dzieci spod znaku Dreamworks, z drugiej – horror klasy B i rynsztokowy język.  Ach, ręce same składają się do oklasków.


Festiwale filmowe, te mateczniki kina niezależnego, zawsze hołubiły kino animowane, zaś jego twórcy właśnie tam byli doceniani przede wszystkim. Jednak przeciętny Kowalski animacje kojarzy ze Shrekiem i Bolkiem i Lolkiem. Nie ma pojęcia, że za pomocą kreski albo komputera można powiedzieć coś serio o świecie. No dobra. Do niedawna nie wiedział.


„Sausage Party” nie miałby prawa wejść szturmem do kin (a tak pewnie się stanie), gdyby tematu nie podprowadzili inni. Najwięcej zasług należy się pewnie twórcom odpowiedzialnym za


1. Seriale animowane dla dorosłych
Zanim Amerykanie pokochali „Family Guy” i „Miasteczko South Park”, triumfalny pochód przez kolorowe telewizory w domkach na amerykańskich przedmieściach zaliczyli „Simpsonowie” –kontrabanda z humorem przemycająca wizję świata, w którym żarty szybko się kończą.


Ale Polacy nie gęsi,
2. Swoje seriale mamy!
Na fali popularności przepełnionych szyderczym humorem, absurdem i jadowitą ironią, amerykańskich produkcji,  w kraju nad Wisłą udało się stworzyć całkiem udane serie filmów w swojskim sosie. Znakiem rozpoznawczym  „Włatców Móch”, „Kapitana Bomby” czy „Bloku Ekipa” są niewybredny humor, brak tematów tabu i przerysowane portrety rodaków „pośledniego sortu”. Seriale z miejsca zaskarbiły sobie rzesze fanów i spowodowały, że ich bohaterowie trafili (bądź trafią niebawem) na wielki ekran.


Ale mamy też
3. Animacje z ambicjami.
Mamy nagrody, mamy Oscary, mamy splendor i sukcesy, których uosobieniem jest Tomek Bagiński i Platige Image. To doskonały przykład tego, jak sukces artystyczny można przekuć  w triumf komercyjny. Bagiński, twórca nominowanej do Oscara Katedry, wraz z zespołem jest odpowiedzialny między innymi za doskonałe zwiastuny do gry „Wiedźmin”, której ostatnia odsłona, „Dziki Gon” została obwołana w środowisku graczy na całym świecie grą wszechczasów.


Skoro o Oscarach mowa – wiadomo, „Oscar goes”… głównie do filmów dla dzieci. Ale nie zawsze. Poza tym wśród filmów nominowanych do najlepszych animacji pełnometrażowych często zdarzają się prawdziwe
4. Lektury obowiązkowe dla kinomanów z krwi i kości.
Najlepszym przykładem jest „Persepolis” – oglądane dzisiaj działa na świadomość zupełnie inaczej niż jeszcze kilka lat temu.


5. Animatorzy z zajawki to kolejne zjawisko, które od kilkunastu lat obserwujemy. Dość często po film animowany sięgają reżyserzy, których byśmy o to nie podejrzewali. Choćby Robert Rodriguez („Sin City”), Robert Zemeckis („Beowulf”), Tim Burton („Gnijąca Panna Młoda”, „Frenkenweenie”), Richard Linklater (“Przez ciemne zwierciadło”), czy Jan Komasa („Sala samobójców”). Co ciekawe, animacje (czy można je jeszcze tak nazywać?) często wykorzystują grę i rysy znanych aktorów i są realizowane przy pomocy najnowocześniejszych technik komputerowych. Swoich animowanych avatarów doczekali się Tom Hanks, Johnny Depp, Helen Bonham Carter, Keanu Reeves czy Winona Ryder.

Sausage Party

Sausage Party

Animowany Komedia Od lat: 15 89 min

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do Sausage Party oraz top 5 bajek nie dla dzieci

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Fys

Fys

12.08.2016, 10:38:34

Bedzie ta bajka w Rybniku w Multikinie?