Newsy

„Samoloty 2”: MaszGaś opylacz

W najnowszej odsłonie kariera Dusty’ego Popylacza staje pod znakiem zapytania.

Samolot do oprysków rolniczych, który przebojem wdarł się na szczyt w podniebnym wyścigu wokół globu, ulega awarii podczas treningu. Werdykt mechaniczki Dottie nie pozostawia żadnych złudzeń. Jeśli Dusty chce dożyć do emerytury, nie może już wchodzić na najwyższe obroty, a więc startować w wyścigach. Nie oznacza to jednak, że nie może zrobić kariery w innym zawodzie. Gdy podczas awaryjnego lądowania w rodzinnym miasteczku bohater nieszczęśliwie doprowadza do pożaru lotniska, los decyduje za niego. Jego przyszłość to pożarnictwo. Najpierw musi przejść odpowiednie szkolenie. Na takowe wysyła go miejscowy strażak Mayday, mający znajomości w Turbockim Parku Narodowym, gdzie pracuje najwytrawniejsza z najwytrawniejszych eskadr gaśniczych, pod dowództwem słynnego helikoptera Brygadiera Śmigłego. Wystarczy, że mechanik Maruś dospawa Dusty’emu zbiorniki na wodę, a ten stanie się MaszGasiem (czyt. maszyną gaśniczą) gaszącym pożary z uśmiechem na osłonie silnika. W końcu, czym różni się opryskiwanie pól od zrzucania wody na płonące lasy? A tak przynajmniej myśli nasz Dusty, który wkrótce przekona się na własnej blasze, jak łatwo dołączyć do galerii poległych w akcji bohaterów.

Być może Dusty nie jest tak przebojowy jak Zygzak McQueen, z pewnością jednak bohaterom „Samolotów” nie brakuje charyzmy. Ponadto w drugiej części pojawiają się nowe interesujące twarze. Oprócz wspomnianego Śmigłego, który za młodu gwiazdorzył na ekranie w serialu „Skrzydlaty Patrol”, mamy tu, np.: Lidkę Zalewajkę, czyli hydroplan podkochujący się w Dustym, ciężki helikopter transportowy Rwący Wicher, dzielący się swoją indiańską mądrością w najmniej oczekiwanych momentach oraz dyrektora parku Gazdę Kopcia, gotowego narażać na niebiezpieczeństwo turystów, byleby zarobić jak najwięcej na odremontowanym niedawno letnisku zwanym kadłubacówką. „Samoloty 2” mają także nieco bardziej urozmaiconą fabułę, co cieszy, bo konwencja wyścigów - najpierw aut, a póżniej samolotów - została już w pełni wyeksploatowana. Dusty zostaje rzucony w wir prawdziwego życia, gdzie sława i pieniądze nie mają żadnej wartości. Poza tym tradycyjnie bez zarzutu ze swoich obowiązków wywiązali się twórcy polskej wersji językowej, którzy ponownie wzbogacili - przerabiając z wyczuciem nasze rodzime powiedzenia i wprowadzając pomysłowe neologizmy - dowcipny język animowanych maszyn. Bez niego przecież zmotoryzowane uniwersum nie miałoby tego uroku.

„Samoloty 2”, reż. Bobs Gannaway, głosu postaciom użyczyli m.in.: Maciej Musiał, Piotr Grabowski, Monika Dryl, Paweł Wawrzecki, Grzegorz Małecki, Marian Opania, Wiktor Zborowski, Olaf Lubaszenko, Weronika Rosati, Cezary Morawski

Jerzy Wasowski

Samoloty 3D

Samoloty 3D

Animowany Familijny Komedia Od lat: b.o. 88 min

Więcej o filmie
Samoloty 2 3D

Samoloty 2 3D

Animowany Familijny Komedia Od lat: b.o. 83 min

Więcej o filmie
Samoloty 2

Samoloty 2

Animowany Familijny Komedia Od lat: b.o. 83 min

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do „Samoloty 2”: MaszGaś opylacz

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

kali

kali

03.08.2014, 21:11:05

ekstra film jak go pierwszy raz oglądałem to mie zszokowało.