Newsy

„Rycerz Blaszka. Pogromca smoków”: W królestwie Zardzezii

Tylko w Niemczech film obejrzało w kinach ponad sześćset tysięcy widzów.

Niemiecka animacja w reżyserii Thomasa Bodensteina, Huberta Weilanda i Niny Wels oparta została na bestsellerowej książce „Ritter Rost” autorstwa Jörga Hilberta i Felix Janosy. Liczący jedenaście powieści cykl sprzedał się w setkach tysięcy egzemplarzy, postać walecznego rycerza-robota pojawiła się także w słuchowiskach radiowych oraz musicalu. A co zadecydowało o tym, że twórcy „Rycerza Blaszki...” postanowili przenieść tę bajkę na duży ekran? „Ujęło mnie to, że jest to świat skonstruowany w dużej części z przedmiotów codziennego użytku, które zostały połączone i przekształcone w najróżniejszy sposób, tworząc coś zupełnie unikatowego. Każdy z tych ożywionych przedmiotów ma indywidualny charakter, a razem potrafią stworzyć rzeczy monumentalne”, wyjawia Hubert Weiland. „Bohaterowie stanowiący barwne zbiorowisko gratów, robotów i dziwacznych postaci oraz średniowieczny klimat tworzą mieszankę, która jest wyjątkowa. Pełna przygód fabuła i wspaniałe możliwości wizualne sprawiają, że ta bajka aż się prosi o to, żeby ją oglądać w kinach”, dodaje Thomas Bodenstein.

„Sir Blaszka, najweselszy rycerz królestwa Zardzezii - pisze dystrybutor filmu - pada ofiarą spisku złego księcia. Niesłusznie oskarżony o kradzież, zostaje pozbawiony zamku, tytułu i wygnany. Jedynym sposobem na odzyskanie honoru jest pokonanie smoka. Blaszka i jego przyjaciele - waleczny smoczek Koks oraz wierny koń mechaniczny Czoper - ruszają w pełną przygód wyprawę na koniec świata. Razem przyjdzie im stanąć do walki z dwugłowym potworem, ocalić piękną księżniczkę Bo i powstrzymać księcia, który uwięził dobrego króla Zardzezii”. Tytułowemu bohaterowi głosu użyczył Jacek Braciak, w obsadzie dubbingowej znaleźli się także m.in.: Jolanta Fraszyńska w roli dzielnej Bo, pierwszej damy dworu rycerza Blaszki; Artur Barciś i Cezary Żak, obdzielający swymi głosami jednego, lecz dwugłowego smoka Popiołka oraz Jarosław Boberek jako smoczek Koks.

„Rycerz Blaszka. Pogromca smoków”, reż. Thomas Bodenstein, Hubert Weiland, Nina Wels, głosu użyczyli m.in.: Jacek Braciak, Jolanta Fraszyńska, Jarosław Boberek, Artur Barciś, Cezary Żak, Zbigniew Suszyński, Marek Frąckowiak, Janusz Chabior, Sławomir Pacek

Jerzy Wasowski