Newsy

Lecząc przyjaźnią

Recenzja filmu „Doktor Dolittle” (reż. S. Gaghan, 2020)

What a Wonderful World, głosi piosenka patronująca zwiastunom do filmu Doktor Dolittle z Robertem Downeyem Juniorem. Nowa odsłona klasycznych książek Hugh Loftinga (wyświetlana na ekranach Multikin od 17 stycznia), łącząc dziecięcą fantazję z potrzebą opowiadania historii o najważniejszych wartościach – odwadze, przyjaźni i roli pracy zespołowej – doprowadzi do podobnego wniosku niejednego młodego widza.

Cyrk, poczta, Afryka, ogród zoologiczny, Księżyc... Biorąc pod uwagę fabułę dwunastu książek Hugh Loftinga, poświęconych przygodom Johna Dolittle (ekscentrycznego lekarza, który posiadł wyjątkowy dar władania językiem zwierząt), łatwiej byłoby zacząć opisywanie jego działalności od miejsc, w których się nie znalazł, niż porywać się na wyliczanie wszystkich tych, które miał okazję odwiedzić. Niemniej łączy je jedno: wszystkie z nich cieszą się miłością i sentymentem kilku generacji czytelników dużych i małych, pozostawiając w nich nie tylko pamięć o wyznawanych przez doktora wartościach, lecz także rozwijając ciekawość świata. Filmowego Dolittle (odgrywanego przez czołowego bożyszcza popkultury – Roberta Downeya Juniora) poznajemy w trudnym momencie jego życia. Pogrążony od siedmiu lat w żałobie po śmierci żony (drobna, ale miła dla rodaków, rola Kasi Smutniak) odciął się w swojej lecznicy od kontaktów ze światem zewnętrznym, pozostawiając pośrednictwo z pobliskim Puddelby swoim rezolutnym zwierzętom. Niemniej, to za ich sprawą (oraz małego zbiegu okoliczności) postanowi porzucić dotychczasowy, stacjonarny tryb życia. Zmobilizowany poczuciem obowiązku oraz wsparciem nieodłączonych przyjaciół (z matkującą mu papugą Polinezją na czele), John Dolittle wyrusza na wyprawę w poszukiwaniu lekarstwa dla angielskiej królowej, dotkniętej tajemniczą chorobą.

Napisać, że doktor pełni w filmie Stephena Gaghana rolę pierwszoplanową, byłoby mimo wszystko aktem niesprawiedliwości wobec zwierzęcej obsady. Psy, małpy, papuga, goryl, żyrafa, myszy, wiewiórka, niedźwiedź polarny, lis oraz struś (mówiąc krótko: zbieranina od ważki do wieloryba), powołane do życia za sprawą możliwości współczesnej animacji komputerowej, osiągają możliwości ekspresji, o których mogli co najwyżej marzyć twórcy filmowych odsłon przygód doktora sprzed lat. Tę wyjątkową menażerię, inspirowaną zwierzęcymi towarzyszami książkowego doktora (przykładowo, małpka Czi-Czi stała się w adaptacji filmowej potężnym, choć nieco nieśmiałym gorylem), uzupełnia nie mniej barwna,ludzka obsada. Decyzja scenarzystów, aby uczynić z Tommy'ego – kilkunastoletniego chłopaka z pobliskiego miasteczka – towarzyszem podróży i uczniem doktora, procentuje z nawiązką dzięki możliwości postawienia się młodych widzów na miejscu bohatera. Jednocześnie Michael Sheen oraz Jim Broadbent, odgrywający złoczyńców w angielskim stylu, z wprawą godzą komediową groteskowość obu postaci z umiejętnością sprowadzania na wyprawę Dolittle widowiskowych niebezpieczeństw.

Czytelnicy klasycznych powieści Hugh Loftinga zdają sobie jednak doskonale sprawę, że przy całej audiowizualnej otoczce, na jaką stać współczesne Hollywood, najważniejszy pozostaje morał. Paradoksalnie, właśnie na tym polu Doktor Dolittle najlepiej spełnia swoje zadanie. Godząc rozrywkowy i przygodowy wymiar książek Anglika z opowiadaniem o wartościach ponadczasowych, film Gaghana składa się na szczerą pochwałę wytrwałości, przyjaźni i rozumienia. Żadne z nich, przekonują twórcy, nie jest możliwe bez przyjaciół, którzy, otulając nas ciepłem swoich uczuć, pomagają radzić sobie zarówno ze smutkami przeszłości, jak i wyzwaniami ukrytymi za linią horyzontu. Film dla wszystkich, niezależnie od wieku, płci i gatunku.

Marcin Pigulak

W przypadku zainteresowania z Państwa strony szkolnym seansem Doktora Dolittle zachęcamy do kontaktu ze specjalistą do spraw rezerwacji grupowych. Oferujemy do Państwa dyspozycji bezpłatne scenariusze lekcji, poświęcone literackim i przyrodniczym kontekstom związanym z filmem. Lekcje interaktywne (przeznaczone dla klas III-VIII szkoły podstawowej) odbywają się w cenie biletu szkolnego, bez dodatkowych opłat. 
Doktor Dolittle

Doktor Dolittle

Familijny Od lat: 7

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do Lecząc przyjaźnią

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.