Newsy

„Ratując pana Banksa”: Disney spełnia marzenia

Oparta na faktach historia spotkania Walta Disneya i autorki „Mary Poppins”.

Walt Disney (Tom Hanks) obiecał swoim córkom, iż zekranizuje słynną powieść „Mary Poppins” autorstwa P. L. Travers (rewelacyjna Emma Thompson). A Walt Disney zawsze dotrzymuje danego słowa. Przez dwadzieścia lat, mimo usilnych prób ze strony legendy animacji, autorka książki konsekwentnie odmawiała sprzedaży praw do swojego dzieła. Teraz jednak z powodów finansowych postanowiła rozważyć tę możliwość. „Rozważyć” to najwłaściwsze słowo, bowiem Travers ma wiele zastrzeżeń i uwag dotyczących pracy z wielkim Waltem Disneyem. Jej podróż do Los Angeles ma właściwie jeden cel – szybkie zakończenie współpracy, zanim ta tak naprawdę się zacznie. Pisarka boi się, że jej dzieło zmienione zostanie w „jałową papkę”, w której banda amatorów radośnie śpiewać będzie niedorzeczne piosenki. Pisarka jest ucieleśnieniem swojej bohaterki - jest oschła i apodyktyczna. Pamiętajmy jednak, że Mary Poppins posiada także magiczne umiejętności.

Wizytę Pameli Travers porównać można do trąby powietrznej, która obraca w pył wszystko to, co znajdzie się na jej drodze. Pisarka gasi uśmiechy z twarzy rozmówców jednym spojrzeniem. Już pierwsze czytanie scenariusza to istne piekło. Kobieta traktuje scenarzystę i twórców piosenek wyniośle i z politowaniem. Aż dziw bierze, że to ona stworzyła książkę, która porwała miliony czytelników na całym świecie. Wraz z rozwojem akcji pojawiają się jednak retrospekcje, które rzucają więcej światła na skomplikowaną osobowość P. L. Travers. Dzieciństwo spędzone przez pisarkę w Australii nie należało do najłatwiejszych. Jej ojciec (Colin Farrell) nie radził sobie z troskami życia codziennego. Choć był menadżerem banku, brzydził się pieniędzmi. Wolał uciekać w świat wyobraźni. Niestety czynił to przy pomocy whisky. Wyobraźnia jest także ostoją dla Walta Disneya. On jednak widzi świat w kolorowych barwach i potrafi przekonać do swojej wizji nawet największych sceptyków. Podobną umiejętnością wykazuje się reżyser John Lee Hancock („Wielki Mike. The Blind Side”), dzięki któremu widz wkracza do świata Disneya całym sobą i wcale nie che go po projekcji opuszczać.

„Ratując pana Banksa”, reż. John Lee Hancock, wyst. Tom Hanks, Emma Thompson, Colin Farrell, Paul Giamatti, Jason Schwartzman, B.J. Novak, Bradley Whitford, Ruth Wilson     

Jerzy Wasowski

Ratując pana Banksa

Ratując pana Banksa

Komedia Biograficzny Od lat: 12 125 min

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do „Ratując pana Banksa”: Disney spełnia marzenia

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

ja

ja

28.01.2014, 15:43:19

Dlaczego nie ma we Włocławku ?