Newsy

Radziecki balet – gangsterzy i pionierzy

W porewolucyjnym Związku Radzieckim wszystko musiało być nowe. Nowe porządki, nowe nazwy ulic, nowe stanowiska, nowe cele i nowe ku nim środki. Nowa miała być też literatura, sztuka, nowy miał być teatr i nowy balet.

Oznaczało to wyrzucenie do kosza ponad wiekowej tradycji i wspaniałego rozwoju baletu klasycznego w Rosji, wszystkich tych wielkich baśniowych przedstawień o śpiących królewnach i wróżkach. Teraz tańcem opowiadać należało o robotnicach i kołchoźnicach, przodownikach pracy, a także o zdrowej, odpowiednio przygotowanej ideologicznie młodzieży, która zbuduje nową erę - złoty wiek.

Balet „Złoty Wiek”, do którego muzykę stworzył wybitny kompozytor tego okresu Dmitrij Szostakowicz  w swej pierwotnej wersji był więc, zgodnie z obowiązującą wtedy wizją świata, polityczną satyrą na zmiany zachodzące w ówczesnej Europie, w tym na rodzący się faszyzm. W spektaklu grupa sowieckich graczy w piłkę wyjeżdżała do kraju kapitalistycznego na mecz, który ma być rozegrany podczas wystawy przemysłowej. Sowieccy piłkarze wygrywają mecz, więc kapitalistyczna policja ich aresztuje..., ale uwalnia ich miejscowy proletariat. Aż trudno wyobrazić sobie dziś taką treść dla przedstawienia baletowego – ale czasy były bezwzględne. Mimo „słusznej” wymowy ideologicznej balet i tak stał się przedmiotem ostrej krytyki, w końcu cenzura doprowadziła do zdjęcia go z afisza. Kompozytor za pomocą muzyki chciał pokazać w krzywym zwierciadle dwa światy: komunistyczny i kapitalistyczny. Dla odmalowania kapitalistycznego wykorzystał rytmy i melodie modnego na zachodzie jazzu – to było niedopuszczalne!

Nie mielibyśmy dziś przyjemności wsłuchiwania się w znakomitą muzykę Szostakowicza i oglądania „Złotego Wieku”, gdyby nie choreograf Jurij Grigorowicz, który w latach 80. i 90. niepodzielnie panował w moskiewskim balecie. Opracował na nowo libretto, akcję przeniósł w środowisko gangsterskie lat. 40-tych: Borys, przedstawiciel radzieckiej młodzieży, zakochuje się w tancerce Ricie, która na co dzień występuje w kabarecie „Złoty Wiek”. Ritę pragnie zdobyć także miejscowy gangster Jaszka, ukrywający się pod przebraniem artysty rewiowego monsieur Jacques’a. Dochodzi do walki między rywalami, a jej kulisy, przebieg i ostateczny rezultat będziecie mogli zobaczyć już w najbliższą niedzielę, 7 kwietnia o godz. 17:00 w wybranych kinach sieci Multikino.

Kasia Gardzina-Kubała

Balet Bolszoj: Złoty wiek

Balet Bolszoj: Złoty wiek

150 min

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do Radziecki balet – gangsterzy i pionierzy

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.