Newsy

„Przelotni kochankowie”: Skazani na dobrą zabawę

Melodramatycznie rozbuchana intryga oraz unikatowe spojrzenie na seksualność.

W komedii Pedro Almodóvara wszystko zgrzyta jak w źle naoliwionej maszynie. Bohaterowie są przerysowani, fabuła przypomina operę mydlaną, a sposób prowadzenia kamery przywodzi na myśl telewizję lat 90. ubiegłego wieku. I tak ma być. Powyższe zabiegi są bowiem zamierzone. Emfatyczne zachowanie bohaterów w połączeniu z tandetną realizacją mają wywołać szeroki uśmiech na twarzy widzów. Zwłaszcza hiszpańskich, ponieważ to, co dzieje się obecnie w rodzimym kraju reżysera wywołuje efekt odwrotny. W filmie Almodóvara nie brakuje jednocześnie niczego, z czego reżyser jest znany. Są znakomite dialogi, melodramatycznie rozbuchana intryga oraz spojrzenie na miłość i seksualność w unikatowym wydaniu. No i rzecz jasna aktorska śmietanka.

Już pierwsza scena, w której pojawiają ulubieni artyści Almodóvara (Antonio Banderas i Penélope Cruz) zaznajamia widza z konwencją, na jaką zdecydował się twórca „Wszystko o mojej matce” - konwencją taniego melodramatu. Skupieni wyłącznie na swoich spojrzeniach pracownicy lotniska, nie przygotowują odpowiednio samolotu lecącego z Madrytu do Meksyku, co w istotny sposób wpłynie na życie pasażerów. Wyjątkowa sytuacja zmusi bohaterów do stawienia czoła swoim problemom. Przyjdzie jednak i czas na dobrą zabawę. Na pokładzie spotkają się m.in.: niestroniący od romansów aktor (Guillermo Toledo), szemrany biznesmen (José Luis Torrijo), para młoda w podróży poślubnej (Laya Martí i Miguel Ángel Silvestre) oraz bohaterka pierwszych stron gazet (Cecilia Roth). Meskalinę oraz słynny koktajl alkoholowy Walencja będą im zaś podawać seksualnie rozpasani stewardzi. A za sterami maszyny zasiądą nie mniej rozpustni piloci. Miłego lotu życzyć chyba nie muszę.  

„Przelotni kochankowie”, reż. Pedro Almodóvar, wyst. Penélope Cruz, Antonio Banderas, Javier Cámara, José María Yazpik    , Lola Dueñas, Blanca Suárez, Cecilia Roth, Hugo Silva, Benito Morón, Miguel Ángel Silvestre, Antonio de la Torre, Raúl Arévalo, Carlos Areces, Guillermo Toledo, Laya Martí, José Luis Torrijo     

Jerzy Wasowski

Przelotni kochankowie

Przelotni kochankowie

Komedia Od lat: 15 96 min

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do „Przelotni kochankowie”: Skazani na dobrą zabawę

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

:)

:)

13.05.2013, 15:27:40

Świetny film.

mala

mala

13.05.2013, 12:25:03

nie polecam.. nic szczególnego.. kilka śmiesznych faktów, mało.. 3/10 ;/