Newsy

Projekt poświęcony cyberzagrożeniom z rekomendacją Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu

Miło nam poinformować, że nasz projekt edukacyjny poświęcony zapobieganiu cyberzagrożeniom uzyskał rekomendację Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu.

W najnowszym filmie animowanym mistrzowskiego tandemu Disney i Pixar Ralph Demolka i jego przyjaciółka Wandelopa wybierają się na pełną wyzwań wyprawę do Internetu. Choć czekają ich zapierające dech w piersiach widoki i sporo pouczających doświadczeń, to trafią tam także na niejedną przeszkodę i niejedno zagrożenie. Czy bohaterom uda się przezwyciężyć przeciwności i stawić czoła niebezpieczeństwom? A czy Państwa podopieczni radzą sobie z tym na co dzień, podczas ich wypraw do Internetu? Niezwykła podróż filmowych bohaterów i ich przygody są przecież doskonałą metaforą tego, co może nas spotkać w Sieci każdego dnia.

Rekomendowana przez poznański ODN lekcja na temat cyberzagrożeń, przygotowana przez Zespół Edukacji Multikina, wykorzystuje ten ciekawy walor filmu, by omówić temat niebezpieczeństw w Sieci już z najmłodszymi użytkownikami Internetu – nawet takimi, dla których ogranicza się on na razie wyłącznie do bajek oglądanych w serwisie YouTube.

Długo czekaliśmy na taki film. Od kilku lat z sukcesem organizujemy w kinach zajęcia na temat cyberzagrożeń dla starszych uczniów, ale repertuar ograniczał do tej pory wiek odbiorców, nie oferując ciekawych propozycji dla klas I-IV szkół podstawowych czy przedszkoli. A przecież i dla nich Internet to duża pokusa, źródło wiedzy i rozrywki, wirtualna przestrzeń, do której coraz częściej trafiają. Nawet jeśli dopiero odkrywają jego możliwości, korzystając na razie z nikłej części jego potencjału – to i tak muszą nabywać kompetencje, które pomogą im bezpiecznie odkrywać kolejne jego rejony.

Oczywiście, wraz z wiekiem zmieniają się potrzeby użytkowników Internetu, ale także – zmieniają się zagrożenia, z którymi trzeba im się zmierzyć. Świadomi tego, proponujemy dwie lekcje o cyberzagrożeniach z Ralphem, przygotowane z myślą o konkretnej grupie wiekowej. Uczniowie klas I-IV szkoły podstawowej, podążając za wskazówkami filmowych bohaterów, mogą zdobyć prawo jazdy internauty dzięki nauce zasady ograniczonego zaufania i rozpoznawania ważnych znaków spotykanych podczas internetowych podróży. Przedszkolaki z kolei, wraz z Ralphem nabywają ostrożności, która pomoże im rozpoznać, w co i dlaczego nie warto klikać w czasie pierwszych przygód w sieci. Zachęcamy do sprawdzenia najbliższych terminów spotkań.

Nasze pomysły i propozycje docenił Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu. Dostrzegł w nich atrakcyjną i angażującą formułę pomagającą nauczycielom w omówieniu istotnych tematów.

W rekomendacji czytamy m.in.: „Szczególnie ważny i aktualny wydaje się być temat bezpiecznego korzystania z Internetu. (…) Język przekazu jest atrakcyjny dla młodego odbiorcy, ale jednocześnie dostosowany do możliwości percepcyjnych dzieci i młodzieży”.

Cieszymy się z uznania, jakim obdarzył nas ODN i zapraszamy Państwa bardzo serdecznie do udziału w projektach profilaktycznych, realizowanych w naszych kinach, dla wszystkich grup wiekowych.

Pełna treść rekomendacji.

Ralph Demolka w internecie

Ralph Demolka w internecie

Animowany Familijny Komedia Od lat: b.o. 113 min

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do Projekt poświęcony cyberzagrożeniom z rekomendacją Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.